Jeżech z Rybnika

Łukasz Kohut w Europarlamencie: "Nie lękajcie się Śląska, tej ziemi, dzięki której Polska stanęła na nogi"
22 Marca 2023We wtorek, 21 marca odbyło się wielkie, śląskie wydarzenie w Brukseli. Europoseł z Rybnika Łukasz Kohut zorganizował europejską premierę spektaklu pt. "Mianujom mie Hanka". Na spektakl i na debatę licznie przybyli zarówno urzędnicy unijni, ale także Ślązacy i Polacy pracujący w Belgii. Na sali było ponad 200 gości, w tym premierzy Belka, Miller i Cimoszewicz, a także europosłowie z innych partii i krajów. - Nie lękajcie

Marek Szołtysek: Rybnickie meteoryty
11 Marca 2023Meteoryt to pozostałość jakiegoś ciała niebieskiego, które z pozaziemskiej atmosfery, gdzieś z kosmosu dotarło na naszą Ziemię. Natomiast określeniem „rybnickie meteoryty” można nazwać te wszystkie kawałeczki gwiazd, jakie z dalekiego kosmosu spadły na teren Rybnika i zostały odnalezione. Tylko pan Jarosław Antoniak z Nowin ma ich dwie pełne walizki.

Śląska kuchnia Aleksandra Szojera: Po śląsku, czyli bez mięsa
10 Marca 2023Mijająca niedawno Środa Popielcowa przez wieki rozpoczynała okres kulinarnych wyrzeczeń. Nie potrzeba być religijnym, by chcieć na chwilę odpocząć od świątecznego i karnawałowego obżarstwa. Wszak nazwa karnawał, kojarząca się nam obecnie przede wszystkim z huczną zabawą, oznacza pożegnanie mięsa właśnie (łacińskie carne levare = usunąć mięso). Pięknie zachowało się to w czeskim odpowiedniku tej nazwy „masopust”.

Bez gańby godają i robią furorę na Instagramie. Uczennice rybnickiego Mechanika promują śląski język
28 Lutego 2023Gez gańby godają po śląsku robiąc furorę na Instagramie. Uczennice Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii" realizują projekt #bezgańby, promując w social mediach śląski język.

Marek Szołtysek: Jak ochrzczono Rybnik?
27 Stycznia 2023W kalendarzu w niedzielę 8 stycznia jest zaznaczone święto Chrztu Jezusa w Jordanie, zaś 14 lutego przypada święto Misjonarzy Słowian, świętych Cyryla i Metodego. Jest więc dobra okazja, by się zastanowić nad sprawą początków chrześcijaństwa w naszym mieście i regionie.

Rybnicki przepis na udany karnawał
9 Stycznia 2023Gdzie w czasie karnawału chodziło się tańczyć na Smolnej? Dlaczego już nie odwiedzają nas barwni kolędnicy i po co warto pojechać do malowniczego Štramberku w Czechach? Przeczytacie w felietonie rybniczanina Aleksandra Szojera, pasjonata podróży i dobrego jedzenia, autora bloga „Posmakuj świata” oraz wydanej w 2022 roku książki „Moja babcia gotowała dla Gierka - kulinarna podróż na Śląsk w czasach PRL-u”. Nie

Marek Szołtysek: Moczki nasze roztomajte
23 Grudnia 2022Moczka - to obok makówek i siymiyniotki - stara śląska potrawa wigilijna, jadana dawniej u Słowian jeszcze w czasach pogańskich. Danie to nazywa się „moczką” dlatego, że pierwszym elementem jej przygotowania jest moczenie suszonych owoców. Niektórzy jednak tę potrawę nazywają bryją albo garusem. Także robiony na wigilię kompot z suszonych owoców jest spokrewniony z moczką, choć nie wszyscy sobie z tego zdają sprawę.

Kohut: Czego się boicie? Polska nie jest państwem monoetnicznym
7 Grudnia 2022Czego się boicie? - pyta europoseł Łukasz Kohut prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, który mimo upływu 14 miesięcy od spisu powszechnego, wciąż nie opublikował precyzyjnych danych dotyczących struktury narodowo - etnicznej. - Co znajduje się w zbiorze określonym jako narodowość nieustalona, który zawiera 3 miliony 747,6 tysięcy odpowiedzi? Jaka jest definicja tej kategorii? To prawie 10 procent danych pozostawiających pole

Nie napisałam o "łonaczeniu" - czyli postscriptum do felietonu „Ślązacy okiem Gorolki”
25 Listopada 2022Dziękuję tym, którzy przeczytali mój felieton. Bez urazy przyjęłam i wzięłam pod uwagę wszelką krytykę. Z przyjemnością przeczytałam i usłyszałam, że wielu osobom podobało się to, co napisałam. Dziękuję za wsparcie i zachętę do dalszego pisania - a to już COŚ.Dodaję postscriptum, bo koniecznie chcę wyjaśnić pewną kwestię - pisze Anna Lepiarczyk, autorka felietonu "Ślązacy okiem gorolki z Rybnika".

Marek Szołtysek: Listopadowa gęsina
11 Listopada 2022Listopad to jedyny miesiąc w roku, kiedy bez większego problemu możemy kupić w sklepie całą gęś na obiad albo przynajmniej tylko kawałek gęsiny, żeby sobie pomaszkecić. Bo gęś to gęś! Pewien miłośnik gęsi i gęsiny przekonywał mnie, że nazwa „listopad” - związana z opadającymi liśćmi - nie jest fajna. Ten miesiąc powinien się nazywać „gęsiojad”! O co chodzi?