Strona główna/Aktualności/Jeżech z Rybnika/Łukasz Kohut: Śląsk może odetchnąć z ulgą. Sprawa (..)

Łukasz Kohut: Śląsk może odetchnąć z ulgą. Sprawa rozporządzenia metanowego zamknięta

11.04.2024 Jeżech z Rybnika

Na ostatniej prostej tej kadencji, europosłowie przegłosowali zmienione rozporządzanie metanowe, które w pierwotnej wersji stanowiło ogromne zagrożenie dla śląskiego przemysłu wydobywczego. Za głosowało 530, przeciwko 63 europosłów. Wcześniej zmianę przepisów wspierali eurodeputowani Koalicji 15 października prof. Jerzy Buzek, Łukasz Kohut, Marek Balt i Adam Jarubas.

Łukasz Kohut: Osiągnęliśmy trudny kompromis.

- Śląsk jest moim priorytetem. Ludzie mają święte prawo oczekiwać od europosłów, że będą bronić interesów ich regionów w Brukseli. Osiągnęliśmy trudny kompromis. Jednak był on do przyjęcia i tym samym ocaliliśmy 130 tysięcy miejsc pracy na Śląsku! To dzięki dobrej z współpracy z niemieckimi socjaldemokratami i przedstawicielami polskich związków uniknęliśmy katastrofy - mówi europoseł Łukasz Kohut.

Co zostało wynegocjowane w trakcie prac?

  • Podniesienie limitu emisji z 0,5 do 5 ton metanu na tysiąc ton wydobytego węgla kamiennego.
  • Zmianę przepisu, dzięki któremu limit ma dotyczyć operatora zrzeszającego wiele kopalń, a nie pojedynczej kopalni tak jak to pierwotnie planowano.
  • Zamianę kar na opłaty, które w postaci inwestycji środowiskowych będą mogły wrócić do operatorów.
  • Wyłączenie węgla koksującego, który wcześniej został wpisany na listę surowców krytycznych UE.

- Zaangażowanie Nowej Lewicy w proces legislacyjny nad rozporządzeniem metanowym było kluczowe. W trakcie negocjacji, prowadziłem stałą wymianę zdań z Łukaszem Kohutem, który przedstawiał mi śląski punkt widzenia na sprawę. W konsekwencji udało nam się osiągnąć kompromis, dzięki któremu ocaliliśmy miejsca pracy, jak również poprawiliśmy jakość powietrza w Europie. Dobra współpraca jest konieczna do budowania silnej Unii - mówi niemiecki europoseł Jens Geier odpowiedzialny za projekt z ramienia europejskich socjalistów.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry