Strona główna/Aktualności/Miasto/Śnięte tołpygi w Zalewie Rybnickim

Śnięte tołpygi w Zalewie Rybnickim

13.05.2024 Miasto

Kilka dni temu, 7-8 maja - w Zalewie Rybnickim i w rzece Rudzie na wysokości zapory przy ul. Stalowej, znaleziono śnięte ryby.

7 i 8 maja w zalewie pojawiły się śnięte ryby. Zdj. Arch.GR

Pierwsze zgłoszenie - z 7 maja, dotyczyło kilku martwych ryb w rejonie tamy i bocznego zbiornika, kolejne, z 8 maja - kilku kolejnych padłych tołpyg w zalewie, co potwierdził patrol rybnickiej Straży Miejskiej.

Takie zjawisko jest dość powszechne o tej porze roku dla tego typu obiektów hydrotechnicznych i dotyczy właśnie tołpyg, ale oczywiście Elektrownia Rybnik skontaktowała się w tej sprawie z Polskim Związkiem Wędkarskim - Okręg Katowice.

- Coś więcej na temat będę mógł powiedzieć dopiero w środę - usłyszeliśmy dziś (13 maja) od dyrektora Henryka Brylskiego z PZW Okręg Katowice.

Próbki śniętych ryb zostały przekazane do badań toksykologicznych do laboratorium w Puławach i na razie nie są jeszcze znane oficjalne przyczyny śnięcia tylko jednego gatunku - tołpyg. PZW planuje też kontrolny odłów żywych ryb i przekazanie ich do badań, a ER pobrała dodatkowo próbki wody ze Zbiornika Rybnik do analizy fizykochemicznej, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości. W piśmie PGE GiEK wysłanym do UM Rybnika, Elektrownia Rybnik informuje ponadto, że prowadzi systematyczne badania hydrochemiczne i hydrobiologiczne wód zbiornika, regularnie analizuje jakość wód dopływających do zbiornika oraz monitoruje jakość odprowadzanych ścieków.

(S)

do góry