Strona główna/Aktualności/Sport/Bardzo wiosenny Bieg Wiosny w Rybniku

Bardzo wiosenny Bieg Wiosny w Rybniku

13.05.2024 Sport

Za nami pierwszy z czterech rybnickich biegów głównych - Bieg Wiosny. Wczoraj pobiegły na wyścigi 673 osoby, z czego blisko połowa to dzieci i młodzież.

Blisko połowa uczestników niedzielnego Biegu Wiosny to maluchy, dzieci i młodzież. Zdj. Wacław Troszka

W niedzielę, przy pięknej wiosennej pogodzie na terenie kompleksu boisk piłkarskich w sąsiedztwie kąpieliska Ruda rybnicki MOSiR zorganizował pierwsze z czterech tegorocznych rybnickich świąt biegania, rekreacji i sportowej przyjaźni. W biegu głównym, który wystartował o godz. 13 wystartowało 350 biegaczy, którzy mieli do pokonania terenową trasę o długości 5 km. Prowadziła ona m.in. przez boiska piłkarskie, kąpielisko Ruda oraz pobliski kompleks leśny.

Tak finiszował najmłodszy uczestnik biegu niemający  jeszcze roku Eryk z Rybnika

Wcześniej w dziesięciu biegach na znacznie krótszych dystansach, dostosowanych do wieku biegaczy, rywalizowały maluchy, dzieci i młodzież, w sumie 323 osoby. W pierwszym biegu na wyścigi wziął udział najmłodszy wiosenny biegacz - Eryk z Rybnika, który dopiero za dwa tygodnie skończy roczek. Maluch, mający naukę biegania jeszcze przed sobą, dotarł do mety oczywiście z dużą pomocą mamy i taty.

Biegowe GP Rybnika

Najlepsza trójka tegorocznego Biegu Wiosny; od lewej: Damian Drożdż (II miejsce), zwycięzca Marcin Ciepłak i Jarosław Kożdoń (III miejsce)Terenowy Bieg Wiosny na 5 km to pierwszy z czterech biegów zaliczanych do tegorocznego, siódmego już Biegowego Grand Prix Rybnika. W tej łącznej klasyfikacji obejmującej wyłącznie osoby pełnoletnie zostaną uwzględnieni tylko ci biegacze, którzy ukończą wszystkie cztery biegi (również Półmaraton Księżycowy, Kamień Extreme i Bieg Barbórkowy). W ubiegłym roku i dwa lata temu Biegowe GP Rybnika wygrali doświadczeni rybniccy biegacze Joanna Griman i Marcin Ciepłak (pięć zwycięstw z rzędu) i oni właśnie jako pierwsi zameldowali się na mecie niedzielnego Biegu Wiosny. Wygrali w cuglach i zamierzają ponownie zdobyć statuetki przeznaczone dla zwycięzców cyklu czterech rybnickich biegów. Warto dodać, że przed Joanną Griman bieg ukończyło tylko 11 biegaczy.
Najszybsza z kobiet Joanna Griman. Zdj. Wacław Troszka

 

- Biegliśmy z przodu w trójkę, ale wiedziałem, że z naszej trójki, bo biegamy razem, to ja mam najmocniejszy finisz, więc zaczekałem aż się skończy piach i trawa i, gdy na kąpielisku wbiegliśmy na twardą nawierzchnię, zaatakowałem, zostawiając Damiana i Jarka. Przeleciałem bardzo szybko 500 m, a potem już kontrolowałem sytuację. Jestem bardzo zadowolony! Rok temu Bieg Wiosny zorganizowano w dzielnicy Niewiadom. Trasa tam była bardzo ciężka, bo było dużo górek, ale była całkiem fajna. Tu dzisiaj było dużo kręcenia. Oczywiście dla wszystkich uczestników biegu trasa jest taka sama, ale nie było to tak przyjemne bieganie, jak by mogło być. Ucieszyłbym się, gdyby kolejna edycja Biegu Wiosny znów odbyła się w Niewiadomiu - powiedział nam za metą zwycięzca Biegu Wiosny rybniczanin Marcin Ciepłak.

Trasa biegu prowadziła m.in. przez kąpielisko Ruda. Zdj. Wacław Troszka

- Muszę trochę ponarzekać bo trasa, zwłaszcza dla początkujących biegaczy była nieco zniechęcająca. Dużo było trawy, a ona bardzo daje nam w kość. 5 km to nie jest długi dystans, więc chciałam utrzymać szybkie tempo, ale na takiej trasie było to bardzo trudne. Zdrowie dopisuje, z przygotowań do sezonu jestem zadowolona, więc wszystko jest w najlepszym porządku - usłyszeliśmy od najlepszej z wiosennych biegaczek Joanny Griman.

W ubiegłym roku zarzekała się, że jeśli do biegowego GP będzie nadal zaliczany bieg przeszkodowy Kamien Extreme to nie weźmie w nim udziału. Zmieniła jednak zdanie.
- Organizatorzy mnie pozytywnie zaskoczyli, bo napisali do mnie, że w tym roku w Kamień Extreme będą wyłącznie przeszkody naturalne, co bardzo mnie ucieszyło i skłoniło do zmiany decyzji. Tym sposobem kolejny raz zamierzam wygrać Biegowe Grand Prix Rybnika - mówi Joanna Griman, która po pierwszym z czterech biegów cyklu jest oczywiście liderką klasyfikacji generalnej kobiet.

 Wyniki 17. Biegu Wiosny (12 maja 2024)
Kobiety open:

1. Joanna Griman (czas: 19 min 31 s)
2. Michalina Janowska z Jejkowic (21:32)
3. Monika Bielińska z Przyszowic(21:36)

Mężczyźni open:
1. Marcin Ciepłak (16:55)
2. Damian Dróżdż (17:02)
3. Jarosław Kożdoń z Żor (17:09)

 Po biegu był oczywiście czas na pamiątkowe fotografie... Zdj. Wacław Troszka

Oto trzy pozostałe imprezy dla biegaczy, które odbędą się w ramach tegorocznego Biegowego GP Rybnika:
- 22 czerwca - 14. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy (bieg uliczny na dystansie 21,097 km lub na dystansie 10,5 km (Nocna Dycha+)
- 29 września - 19. Kamień Extreme (bieg crossowy z przeszkodami na dystansie około 5 km)
- 1 grudnia - 20. Bieg Barbórkowy (finałowy bieg uliczny na dystansie 10 km)

17. Bieg Wiosny w Rybniku

28 zdjęć

W niedzielę 12 maja odbył się w Rybniku 17. Bieg Wiosny, pierwszy z czterech biegów tworzących Biegowe Grand Prix Rybnika 2024. W biegu głównym wzięło udział 350 biegaczy. 323 osoby pobiegły wześniej w 10 biegach przeznaczonych dla maluszków, dzieci i młodzieży.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry