Strona główna/Aktualności/Jeżech z Rybnika/Śląska godka uznana za język regionalny przez polski (..)

Śląska godka uznana za język regionalny przez polski sejm!

26.04.2024 Jeżech z Rybnika

Sejm przegłosował ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Za projektem zagłosowało aż 236 posłów i posłanek, a przeciwko było 186! Tym samym został zrealizowany punkt numer 83. z listy 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej. - Je żech fest rod! Historia dzieje się na naszych oczach. Polski parlament uszanował prawa Ślązaków i Ślązaczek! - mówił Łukasz Kohut poseł Parlamentu Europejskiego z Rybnika.

Łukasz Kohut zabiegał o uznanie języka śląskiego.

- Dziedzictwo naszych starek i starzików (babć i dziadków) musi przetrwać. Uznanie prawne naszego języka to jest kwestia szacunku, ale przede wszystkim decyzja o wymiarze praktycznym. Historia dzieje się na naszych oczach - mówi europoseł Łukasz Kohut.

Kolejnym etapem będzie głosowanie w Senacie, które nastąpi na posiedzeniu w dniach 8, 9 maja. Następnie, jeśli zostanie przyjęty, trafi na biuro prezydenta Andrzeja Dudy.

- Wspólnie z Moniką Rosą i Maciejem Kopcem zajmowaliśmy się tym tematem od wielu lat. Śląska sprawa rozpoczęta przez śląskich regionalistów, Kazimierz Kutza i Marka Plurę jest dziś skutecznie kontynuowana przez kolejne pokolenie śląskich polityków. Liczą się konkrety - promowanie kultury regionu i zapewnienie wsparcia finansowego dla dziedzictwa Śląska - mówi europoseł Łukasz Kohut startujący z Koalicji Obywatelskiej, z miejsca numer 3.

Europoseł z Rybnika dziękuje premierowi.

- Dziękuję Premierowi Donaldowi Tuskowi i wszystkim liderom partii tworzących Koalicję 15 października za ten ważny dla wielu pokoleń Ślązaków i Ślązaczek dzień. Teraz czas na Senat, a później test dla Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Test człowieczeństwa i szacunku dla śląskiego dziedzictwa - podsumował Łukasz Kohut.

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

Trzech zwycięzców 10. dyktanda ślonskij godki
Trzech zwycięzców 10. dyktanda ślonskij godki

Trzech zwycięzców 10. dyktanda ślonskij godki

do góry