Strona główna/Aktualności/Miasto/Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika w nowym składzie

Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika w nowym składzie

19.10.2023 Edukacja

- Mam nadzieję, że ten rok będzie dla nas obfity w różne cenne doświadczenia - mówiła do młodzieżowych radnych Elżbieta Płaczek. Wczoraj (18 października) w urzędzie miasta maturzystka I LO „Powstańców” została wybrana przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika. Podczas pierwszej uroczystej sesji tej kadencji poznaliśmy też nowych wiceprzewodniczących oraz sekretarza MRM.

Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika A.D. 2023 z zaproszonymi gośćmi. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Cieszę się, że tworzymy zgraną drużynę - mówi o radzie Elżbieta Płaczek, która była jedyną kandydatką na stanowisko przewodniczącej i w głosowaniu jawnym wybrana została jednogłośnie. Jaką będzie przewodniczącą?

- Mam nadzieję, że jak najlepszą! Zarząd poprzedniej rady wysoko zawiesił poprzeczkę, ale mam nadzieję, że im dorównamy i będziemy w stanie skutecznie realizować nasze plany i pomysły, a mamy ich sporo. Planujemy też pewne zmiany, ale na razie nie chcę zdradzać szczegółów. Czuję respekt wobec tego stanowiska, ale cieszę się, że zostałam wybrana nową przewodniczącą. A stres tylko mnie motywuje - powiedziała nam Elżbieta Płaczek.

18-letnia uczennica I LO uczy się w klasie o profilu humanistycznym, a w MRM Rybnika pracuje od ubiegłego roku. Interesuje się wspinaczką górską, sztuką i malarstwem, jest też ratownikiem wodnym.

- Teraz pływanie będzie na drugim miejscu, na pierwszym stawiam MRM. Dużym wyzwaniem będzie najbliższa akcja charytatywna „Czapka św. Mikołaja” - dodaje Ela.

Nowy zarząd MRM Rybnika. Od lewej: Hanna Wycisk (sekretarz), Elżbieta Płaczek (przewodnicząca MRM Rybnika), Florian Rezner i Patrycja Zientek (wiceprzewodniczący). Zdj. (S)

Elżbiecie w pracach MRM pomagać będzie dwóch wiceprzewodniczących wybranych w głosowaniu jawnym z czworga zgłoszonych kandydatów. To doświadczony radny - Florian Rezner z Zespołu Szkół nr 3 i Patrycja Zientek z Ekonomika. - Głos oddany na mnie nie zostanie zmarnowany - przekonywał Florian, a Patrycja przedstawiając swoją kandydaturę zapewniała: - Jestem osobą wygadaną, pozytywną i komunikatywną. Będę was słuchała.

Nowy zarząd uzupełnia Hanna Wycisk z popularnego Tygla, która zadebiutowała w MRM Rybnika.

- Mój brat Maciek też był radnym i bardzo mnie do tego zachęcał, podobnie, jak inni, a dyrektor mojej szkoły przekonywał, że z pewnością nadaję się na radną. Stwierdziłam więc, że spróbuję, choć nie byłam pewna czy w ogóle dostanę się do MRM. Byłam więc bardzo zaskoczona, gdy zdobyłam najwięcej głosów z osób, które kandydowały - opowiada Hania, która już podczas pierwszego posiedzenia MRM została jej sekretarzem.

- Nie boję się wyzwań, a w razie kłopotów po prostu poproszę o pomoc - mówi uczennica drugiej klasy technik spedytor, pasjonatka tańca towarzyskiego.
Takich jak ona nowych radnych w 22-osobowej MRM jest dziesięcioro. Pracę w radzie rozpoczęli od zaprzysiężenia: - Ślubuję uroczyście pracować dla dobra i pomyślności młodzieży Miasta Rybnika, działać zawsze zgodnie z prawem oraz interesami młodzieży, godnie i rzetelnie reprezentować swoich wyborców i troszczyć się o ich sprawy.

Radni mają za sobą pierwsze głosowania nad wyborem zarządu Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika. Zdj. (S)

W pierwszej sesji uczestniczyli dyrektorzy kilku rybnickich średnich szkół, Katarzyna Korba z Centrum Edukacji i Kultury UM Rybnika, która jest koordynatorką prac MRM oraz dwie członkinie poprzedniego zarządu MRM Rybnika - Marta Pinior i Julia Kretek. Życzenia pomyślności nowej radzie złożył wiceprezydent miasta Wojciech Świerkosz, nawiązując też do sali posiedzeń, w której obradowali młodzieżowi radni.

- To szczęśliwe miejsce. Niedawno jeden z wiceprezydentów miasta został senatorem, więc to dobry punkt wyjścia do rozważań o swojej przyszłości, również tej politycznej - zauważył wiceprezydent.

Nowi młodzieżowi radni

13 zdjęć

Za nami pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika (18 października w UM Rybnika). W jej trakcie odbyło się zaprzysiężenie młodzieżowych radnych na kolejną roczną kadencję, a w głosowaniu jawnym wybrano nową przewodniczącą, dwoje wiceprzewodniczących i sekretarza MRM Rybnika. To: Elżbieta Płaczek, Florian Rezner i Patrycja Zientek oraz Hanna Wycisk.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

O szkole na miarę XXI wieku na kongresie rybnickiej młodzieży
O szkole na miarę XXI wieku na kongresie rybnickiej młodzieży

O szkole na miarę XXI wieku na kongresie rybnickiej młodzieży

Młodzieżowi radni z Rybnika kończą kadencję
Młodzieżowi radni z Rybnika kończą kadencję

Młodzieżowi radni z Rybnika kończą kadencję

Rybniccy młodzieżowi radni zaprzysiężeni
Rybniccy młodzieżowi radni zaprzysiężeni

Rybniccy młodzieżowi radni zaprzysiężeni

do góry