Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybniccy młodzieżowi radni zaprzysiężeni

Rybniccy młodzieżowi radni zaprzysiężeni

07.10.2022 Miasto

- W radzie pracuję od trzech lat. Nie rozczarowałam się - nigdzie w tak krótkim czasie nie zdobyłam tylu cennych doświadczeń i nie nauczyłam się tak wiele, jak tutaj. Bardzo się cieszę, że kolejny rok mogę pracować w tej radzie - mówi maturzystka Marta Pinior, która ponownie została przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika. Wczoraj (6 października) w urzędzie miasta miała miejsce uroczysta sesja MRM, w trakcie której odbyło się zaprzysiężenie młodzieżowych radnych.

Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Ślubuję uroczyście pracować dla dobra i pomyślności młodzieży Miasta Rybnika, działać zawsze zgodnie z prawem oraz interesami młodzieży, godnie i rzetelnie reprezentować swoich wyborców, troszczyć się o ich sprawy oraz nie szczędzić sił dla wykonywania zadań rady - ślubowało 22 radnych zasiadających w Młodzieżowej Radzie Miasta Rybnika.

Od wczoraj jej pracami kieruje nowy zarząd. Przewodniczącą w glosowaniu jawnym, ponownie wybrano Martę Pinior, maturzystkę z I LO Powstańców Śl., która była jedyną kandydatką na to stanowisko.

- Mam doświadczenie zdobyte w lokalnych organizacjach pozarządowych, ale działam też w Polskiej Radzie Organizacji Młodzieżowych, która reprezentuje interesy młodych ludzi na forum międzynarodowym. Działam tam w zespole stałym do spraw młodzieżowych radnych, jestem delegatem z województwa śląskiego i prowadzę akcję „Akademia Młodzieżowych Radnych”, w ramach której jeździmy po Polsce, organizujemy warsztaty i szkolimy radnych, by ich jeszcze silniej zintegrować - mówi Marta Pinior. 

W pracach MRM pomagać jej będzie dwóch wiceprzewodniczących, również wybranych podczas wczorajszego głosowania. To Oskar Dulniok z Zespołu Szkół Technicznych, który już zajmował to stanowisko oraz pracujący w radzie od stycznia - Wojciech Dziendziel, również uczeń popularnego Tygla: - Od 10 lat jestem harcerzem w boguszowickim stowarzyszeniu Ślady, przybocznym drużyny, a w samorządzie szkoły jestem skarbnikiem - mówi nowy wiceprzewodniczący, który chce się zaangażować również w działalność wolontariacką. Sekretarzem MRM ponownie wybrano Julię Kretek z Zespołu Szkół Urszulańskich.

Od lewej: wiceprzewodniczacy MRM Wojciech Dziendziel, sekretarz Julia Kretek, przewodnicząca Marta Pinior i Oskar Dulniok, wiceprzewodniczący MRM. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Uroczyste ślubowanie radnych odbyło się w obecności kilku dyrektorów szkół oraz wiceprezydenta miasta Wojciecha Świerkosza.

- Jestem przekonany, że wasza praca w MRM będzie owocna i da wam szansę na wszechstronny rozwój. Macie prawo do inicjatywy uchwałodawczej i czekam na wasze mądre i przemyślane pomysły, które w formie konkretnej uchwały mógłbym przedstawić Radzie Miasta Rybnika. W ten sposób mielibyście bezpośredni wpływ na to, co dzieje się w mieście w obszarze młodzieży - mówił wiceprezydent.

Powodzenia życzył młodzieżowym radnym wiceprezydent Wojciech Świerkosz. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Marta Pinior zapowiada, że MRM chce nie tylko kontynuować dotychczasowe akcje, z których jest znana. - Chcemy zmienić niektóre działania, wprowadzić komisję ds. promocji, wesprzeć się zespołem doradczym i zmienić nieco formę wieloletnich akcji. Chcemy wprowadzić trochę świeżości do Rady, bo działamy już w mieście 21 lat - zapowiada Marta Pinior. Koordynatorem prac MRM jest Katarzyna Korba z wydziału edukacji i kultury UM Rybnika.

Młodzi radni, czyli kto?

W 22-osobowej MRM zasiada pięcioro maturzystów, 14 radnych to debiutanci. - Lubię pomagać, działam też w samorządzie szkolnym i pomyślałam, że byłoby miło zrobić coś dla tego miasta, bo bardzo je lubię - mówi Martyna Babińska, która uczy się w trzeciej klasie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.

W MRM debiutuje 14 radnych. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Ilu radnych, tyle motywacji do pracy w MRM - szukają nowych wyzwań, chcą zdobywać cenne doświadczenia, namówili ich znajomi, kierowała nimi ciekawość, ale też chęć zaangażowania się w ważne sprawy … - Wierzę, że jak chcemy to naprawdę możemy coś zrobić - mówi Elżbieta Płaczek z I LO, wolontariuszka i młodszy ratownik wodny, która pierwsze szlify zdobywała w żorskiej MRM.
I ma rację! Młodzież popularnego Mechanika już cieszy się z efektów zwycięskiego projektu „Luft azyl” w ramach piątej edycji szkolnego budżetu partycypacyjnego. 10 tys. zł pozwoliło na zagospodarowanie niewykorzystanego dotąd terenu przy szkole, gdzie ustawiono ławostoły i posadzono drzewka owocowe. Teraz młodzież może tam wypoczywać, a nawet uczestniczyć w lekcjach pod chmurką.

MRM przygotowała projekt do budżetu obywatelskiego. - Nasz głos ma znaczenie - przekonują radni. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Po raz pierwszy w historii młodzieżowi radni złożyli też projekt w ramach budżetu obywatelskiego miasta Rybnika.

- Projekt „Tak brzmi NASZE pokolenie” zakłada organizację w Kampusie festiwalu muzycznego. Pierwszego dnia ma to być muzyka alternatywna, drugiego - rapowo-hiphopowa. Napracowaliśmy się bardzo mocno nad przygotowaniem tego projektu, teraz liczymy na głosy. W młodych siła! - przekonuje Marta Pinior.

O budżecie obywatelskim i o tym, jak zagłosować na projekt MRM Rybnika przeczytacie również tutaj

Sabina Horzela-Piskula

 

Zobacz także

Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika w nowym składzie
Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika w nowym składzie

Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika w nowym składzie

Młodzieżowi radni z Rybnika kończą kadencję
Młodzieżowi radni z Rybnika kończą kadencję

Młodzieżowi radni z Rybnika kończą kadencję

do góry