Strona główna/Aktualności/Miasto/Młodzieżowi radni z Rybnika kończą kadencję

Młodzieżowi radni z Rybnika kończą kadencję

22.06.2023 Edukacja

- Każdy dzień w trakcie tych trzech lat był niesamowity, a każda akcja wyjątkowa. Na zawsze zapamiętam jednak „Czapkę św. Mikołaja”, do której nadal chcę się włączać - podsumowuje przewodnicząca Marta Pinior, która po raz ostatni poprowadziła wczoraj sesję Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika. 21 czerwca pracę w radzie oficjalnie zakończyło pięcioro maturzystów.

Maturzyści Wojtek, Marta i Julia kończą pracę w MRM Rybnika. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Troje z nich zasiadało w prezydium MRM Rybnika. To sekretarz Julia Kretek z Zespołu Szkół Urszulańskich, wiceprzewodniczący Wojciech Dziendziel z Zespołu Szkół Technicznych i Marta Pinior z I LO „Powstańców”, która przez dwa lata pełniła funkcję przewodniczącej, a w pierwszym roku była sekretarzem rady.

- Jest mi przykro, że nie będę już prowadzić sesji, współpracować z radnymi i urzędnikami, ale wiem, że to nie koniec mojej przygody, bo jestem przekonana, że wspólnie będziemy jeszcze realizować jakieś projekty. Z drugiej strony cieszę się, że pracując dla MRM dałam z siebie 100 procent, więc to dobry moment, by zejść ze sceny i ustąpić miejsca innym - tłumaczy Marta, przyszła studentka.

Mówi, że trudny był szczególnie pierwszy - pandemiczny - rok w radzie, w ostatnim starała się utrzymać równy poziom motywacji wszystkich radnych, od pierwszego do ostatniego dnia kadencji.

- Działam w innych organizacjach pozarządowych, jestem też koordynatorką zespołu stałego ds. młodzieżowych rad w Polskiej Radzie Organizacji Młodzieżowych i na tym teraz skupiam swoje działania - mówi Marta, która chce nadal wspierać MRM Rybnika.

MRM Rybnika po raz ostatni w takim składzie. Zdj. (S)

Marta zachęca, by do rady zgłaszali się ludzie otwarci, odważni, dobrze zorganizowani i umiejący słuchać, bo wyzwań MRM Rybnika nie brakuje. Podczas ostatniej sesji, która odbyła się 21 czerwca w UM Rybnika, podsumowano mijającą kadencję. W jej trakcie radni m.in. byli w Sejmie, powołali zespół doradczy, wspierający działania MRM, wspólnie z miastem zorganizowali kolejną edycję szkolnego budżetu partycypacyjnego, uczestniczyli też w targach edukacji, festiwalu nauki i projekcie ekologicznym Eko-Herosi. Zorganizowali też konkurs dla uczniów na najbardziej kreatywny dzień tematyczny w szkole. W ramach akcji charytatywnej Czapka św. Mikołaja zebrali ponad 25 tys. zł, a dzięki Karcie Rabatowej MRM Rybnika, prawie 1300 uczniów szkół ponadpodstawowych ze średnią ocen powyżej 4,5 podczas piątkowego rozdania świadectw otrzyma takie właśnie karty, które uprawniają ich do korzystania ze zniżek w 25 miejscach - od restauracji po księgarnie.

- Na pewno nasze drogi jeszcze kiedyś się skrzyżują - mówiła radnym Marta Pinior, która dziękowała też Katarzynie Korbie z Centrum Edukacji i Kultury UM za fachowe wsparcie i pomoc.

A cała piątka maturzystów żegnających się z radą usłyszała wiele ciepłych słów od swoich kolegów-radnych:

- Dziękujemy wam za wkład włożony w prace nad nieustannym rozwojem naszego miasta, za niekończącą się chęć działania, która nieraz nas zadziwiała, za ogrom kreatywnych i świeżych pomysłów, których wam nie brakowało, za otwartość i ciepło, dzięki którym czuliśmy sprawczość naszych działań. Henry Ford powiedział kiedyś, że połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, a wspólna praca to sukces. Dziś widzimy ten niezaprzeczalny sukces - mówiła licealistka Elżbieta Płaczek.

- Dziękujemy wam za wkład włożony w prace nad nieustannym rozwojem naszego miasta, za niekończącą się chęć działania… - mówiła do kończących kadencję młodzieżowych radnych Elżbieta Płaczek. Zdj. (S)

Całej radzie za roczną pracę podziękował też wiceprezydent miasta Piotr Świerkosz.

- Za zaangażowanie, poświęcony czas i pracę, jaką poświęciliście z myślą o rozwoju swoich rówieśników i tego miasta. Dziękuję, że chciało wam się chcieć - mówił.

Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika zakończyła kadencję

13 zdjęć

21 czerwca w Urzędzie Miasta Rybnika zakończyła się kolejna kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika. Pięcioro z 22 radnych to maturzyści, którzy po raz ostatni wzięli udział w sesji MRM. Po raz ostatni też poprowadziła ją dotychczasowa przewodnicząca Marta Pinior, maturzystka I LO Powstańców, która niezwykle ceni sobie zdobyte tutaj doświadczenie. Radnym za pracę i zaangażowanie podziękował wiceprezydent Rybnika Piotr Świerkosz, a młodzieżowi radni dziękowali swoim kolegom z ustępującego prezydium MRM Rybnika oraz Katarzynie Korbie z Centrum Edukacji i Kultury UM, która nadzoruje pracę młodzieżowych radnych.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika w nowym składzie
Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika w nowym składzie

Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika w nowym składzie

Pasieka w Powstańcach i sala szkoleniowa w Tyglu nagrodzone!
Pasieka w Powstańcach i sala szkoleniowa w Tyglu nagrodzone!

Pasieka w Powstańcach i sala szkoleniowa w Tyglu nagrodzone!

Rybnicka czapka pełna po brzegi
Rybnicka czapka pełna po brzegi

Rybnicka czapka pełna po brzegi

Rybniccy młodzieżowi radni zaprzysiężeni
Rybniccy młodzieżowi radni zaprzysiężeni

Rybniccy młodzieżowi radni zaprzysiężeni

do góry