Strona główna/Aktualności/Miasto/3 tysiące uczniów "na kole" do szkoły czyli Rowerowy Maj (..)

3 tysiące uczniów "na kole" do szkoły czyli Rowerowy Maj w Rybniku!

15.05.2024 Miasto

Kiedy na przyszkolnych stojakach rowerowych zaczyna brakować miejsc, a place wokół szkół zapełniają się jednośladami, to nieomylny znak, że trwa Rowerowy Maj w Rybniku.

W ubiegłym roku Rowerowy Maj w Rybniku wygrali uczniowie z Ochojca. Zdj. Wacław Troszka

Maj to miesiąc, w którym szczególnie promujemy aktywne dojazdy do szkół. Nie inaczej jest w tym roku - w Rybniku rowerowa zabawa wystartowała 6 maja, a udział w niej bierze:

  • 31 rybnickich szkół
  • 355 klas
  • ponad 3 tys. uczniów

- W ramach rywalizacji za każdy przejazd rowerem w drodze do szkoły uczestnicy zbierają punkty. Na najbardziej aktywne klasy i szkoły czekają nagrody - przypomina Łukasz Karbowiński, rybnicki Oficer Rowerowy.

Najważniejszym celem akcji jest promowanie mobilności aktywnej w ramach codziennej drogi do szkoły. Akcja „Rowerowy Maj” przyczynia się przede wszystkim do zwiększania aktywności fizycznej wśród młodzieży. Kampania ma także istotny walor edukacyjny, promując i wspierając przyjazne środowisku środki transportu. Taki rodzaj promocji pełni także rolę integrującą jej uczestników poprzez wspólne dążenie do osiągnięcia jak najlepszego wyniku w duchu zdrowej rywalizacji.

„Rowerowy maj” ma pokazać uczniom i ich rodzicom, że istnieje alternatywna, bardziej przyjemna forma dojazdu do szkoły. Pożądanym efektem kampanii jest ograniczenie zjawiska dowożenia dzieci do szkół samochodem, a w rezultacie zmniejszenie tworzących się zatorów drogowych w okolicach placówek oświatowych. 

Miasto Rybnik po raz kolejny przyłączyło się do akcji „Rowerowy Maj” realizując w ten sposób również jedno z założeń Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, jakim jest poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym oraz zwiększanie ich świadomości i wiedzy z zakresu ruchu drogowego.

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

Uczniowie z Chwałęcic wykręcili zwycięstwo
Uczniowie z Chwałęcic wykręcili zwycięstwo

Uczniowie z Chwałęcic wykręcili zwycięstwo

do góry