Strona główna/Aktualności/Miasto/Egzamin ósmoklasisty w Rybniku. Dziś język polski

Egzamin ósmoklasisty w Rybniku. Dziś język polski

14.05.2024 Edukacja

"To już" - taka myśl kołacze zapewne w głowie niejednego z 578 ósmoklasistów, którzy dziś (14 maja) o godz. 9.00 rozpoczęli zmagania z pierwszym poważnym egzaminem w swoim życiu. Egzamin zostanie przeprowadzony łącznie w 25 rybnickich szkołach podstawowych.

Ósmoklasiści z SP nr 5 w Rybniku piszą już egzamin z języka polskiego. Zdj. Dawid Domin

Na pierwszy ogień idzie język polski, z którego egzamin potrwa 120 minut. W następnych dniach, 15 i 16 maja, uczniowie będą musieli stawić czoła dwóm kolejnym wyzwaniom, trwającemu 100 minut egzaminowi z "królowej nauk", a więc matematyki, a w końcu półtorejgodzinnemu egzaminowi z dowolnie wybranego przez siebie języka obcego nowożytnego.

O wrażenia związane z egzaminem ósmoklasisty, a także o rady dla tegorocznych egzaminowanych, zapytaliśmy Sabinę Malgrab, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Rybniku, którego 29 uczniów przystąpiło dziś do egzaminu z języka polskiego.

uczniowie ,,rybnickiej piątki”, są bardzo dobrze przygotowani do egzaminu, a nasi nauczyciele włożyli całe swe serce i umiejętności, aby wzorowo przygotować ósmoklasistów do tego wielkiego testu, który dziś ich czeka - mówi nam pani Malgrab. Zdj. Dawid Domin

- Zdecydowanie towarzyszy mi dziś uczucie ekscytacji, ponieważ wiem, że uczniowie "rybnickiej piątki", są bardzo dobrze przygotowani do egzaminu, a nasi nauczyciele włożyli całe swe serce i umiejętności, aby wzorowo przygotować ósmoklasistów do tego wielkiego testu, który dziś ich czeka - mówi nam pani Malgrab.

Dodaje także, że w ramach przygotowań do egzaminu, uczniowie podchodzili do czterech egzaminów próbnych z języka polskiego, a w przypadku matematyki można mówić, aż o pięciu egzaminach. Ich wyniki wypadły bardzo dobrze, a szkoła systematycznie plasuje się powyżej średniej krajowej wyników egzaminu ósmoklasisty.

Pomimo powodów do zadowolenia, pani dyrektor zachęca swoich uczniów, by nie spoczywali na laurach, i zaznacza, że jest zwolenniczką utrwalania materiału do samego końca, nawet w ostatnim dniu poprzedzającym egzamin.

- Ostatnie dni są dobre, aby wykorzystać je do usystematyzowania materiału, myślę, że to zdecydowanie dobry pomysł - mówi pani Malgrab.

Wagę egzaminów próbnych dla dobrego samopoczucia uczniów dziś podkreśla Ariana Bondarenko, jedna z uczennic, która dziś podeszła do egzaminu.

Mam poczucie, że jest to taki sam dzień jak te, w których pisałam egzaminu próbne, które wypadły bardzo dobrze pod względem wyników. Dlaczego więc dziś miało by być inaczej? - pyta retorycznie Ariana. Zdj. Dawid Domin

- Mam poczucie, że jest to taki sam dzień jak te, w których pisałam egzaminu próbne, które wypadły bardzo dobrze pod względem wyników. Dlaczego więc dziś miało by być inaczej? - pyta retorycznie Ariana.

Przyznaje jednak, że jest bardziej zestresowana, aniżeli wygląda. Z tym problemem radzi sobie jednak ze wsparciem pluszowej maskotki, Xiao z Genshin Impact, którą traktuje jako talizman. Cóż z takim wsparciem co może pójść nie tak?

Redakcja "Gazety Rybnickiej" życzy wszystkim rybnickim ósmoklasistom powodzenia tak dziś, jak i w kolejnych dniach. Wyniki swych egzaminów ósmoklasiści poznają 3 lipca.

Autor: Dawid Domin

Ósmoklasiści z Rybnika piszą egzamin

4 zdjęcia

14 maja ósmoklasiści rozpoczęli swoje egzaminy. Na początek uczniowie ostatich klas szkół podstawowych zmagają się z językiem polskim. 

Zobacz także

"Kamienie na Szaniec" na egzaminie z polskiego. Jak poszło ósmoklasistom z Rybnika?
"Kamienie na Szaniec" na egzaminie z polskiego. Jak poszło ósmoklasistom z Rybnika?

"Kamienie na Szaniec" na egzaminie z polskiego. Jak poszło ósmoklasistom z Rybnika?

do góry