Strona główna/Aktualności/Miasto/Budują magazyn na sól

Budują magazyn na sól

15.11.2022 Miasto

Przy węźle Wodzisławskim drogi regionalnej Racibórz - Pszczyna trwa budowa magazynu soli dla Rybnickich Służb Komunalnych, który ułatwi naszym drogowcom zimowe utrzymanie tej popularnej drogi ekspresowej.

Magazyn soli drogowej powstaje przy węźle Wodzisławskim drogi regionalnej Racibórz - Pszczyna, blisko ul. Wodzisławskiej. Zdj. Wacław Troszka
Prostokątny budynek o wymiarach 20 x 25 m będzie miał wysokie na 3 m betonowe ściany i drewniany, dwuspadowy dach, kryty bitumicznym gontem. Szeroki wjazd zamykany wielkimi wrotami z tzw. „furtką osobową”, pozwoli ciężarówkom dowożącym sól oraz różnego rodzaju solarkom i pługo-solarkom wjeżdżać do środka. W nowym magazynie zmieści się około 2 tys. ton soli drogowej, wykorzystywanej przy zimowej aurze do utrzymania nawierzchni jezdni w dobrym stanie, bez oblodzeń.

Wysokie na 3 metry ściany przykryje dwuspadowy dewniany dach, pod którym zmieści się około 2 tys. ton soli drogowej. Zdj. Wacław Troszka

Magazyn buduje rybnicka firma DMK Inżynieria, której przetargowa oferta, obejmująca jego zaprojektowanie i wybudowanie opiewała na nieco ponad 2 mln 680 tys. zł. Zgodnie z umową budowa ma się zakończyć do połowy grudnia, ale później rozpoczną się procedury odbiorowe. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą sfinalizować całe przedsięwzięcie, służby komunalne będą korzystać z nowego magazynu w czasie zbliżającej się zimy. Sporo robót, w sąsiedztwie swojego nowego obiektu, wykonują Rybnickie Służby Komunalne. One też ułożą w jego wnętrzu odpowiednią posadzkę, która uniemożliwi przedostawanie się soli do gruntu. Gotowe są już drogi dojazdowe do magazynu z nawierzchnią z tłucznia, ale jeśli pogoda pozwoli, wkrótce RSK ułoży na nich asfaltową jezdnię.

Wjazd do magazynu będzie na tyle szeroki, że ciężarówki bez problemu będą mogły wjeżdżać do środka. Zdj. Wacław Troszka

Ilość soli zużywanej przez drogowców do utrzymania dróg w czasie kolejnych zim jest różna. W czasie ostatniej wysypano na jezdnie 1.500 ton, rok wcześniej 3.400 ton, zaś zimą, która rozpoczęła się w grudniu roku 2019 tylko 220 ton. Od lat RSK korzystają z magazynu soli znajdującego się na terenie ich baz przy ul. Jankowickiej.

Wacław Troszka

do góry