Strona główna/Aktualności/Miasto/Samorządowy Wersal w Rybniku

Samorządowy Wersal w Rybniku

14.05.2024 Miasto

W czasie dzisiejszej, drugiej sesji wybranej w kwietniu rady miasta radni najwyraźniej w wyniku porozumienia rządzącej koalicji z opozycyjnymi radnymi PiS-u i BSR-u bardzo sprawnie wybrali trzech wiceprzewodniczących rady, przewodniczących jej ośmiu komisji branżowych oraz komisję rewizyjną i jej przewodniczącego. Został nim, i to jednogłośnie, Andrzej Sączek z PiS-u, który w drugiej turze wyborów prezydenckich rywalizował z prezydentem Piotrem Kuczerą. Po raz ostatni przedstawiciel opozycji przewodniczył tu komisji rewizyjnej jeszcze w XX wieku.

Karol Szymura z PiS-u, to jeden z najmłodszych rybnickich radnych. Przed tygodniem rozpoczął w RM swoją drugą kadencję, a dzisiaj został wybrany na wiceprzewodniczącego RM. Zdj. Wacław Troszka
Przed tygodniem w czasie pierwszej sesji, aż trzykrotnie trzeba było powtarzać głosowanie w sprawie wyboru przewodniczącego rady miasta, by rządząca koalicja osiągnęła zamierzony efekt, dzisiaj wszystkie głosowania poszły już jak po sznurku.

Dwóch doświadczonych i debiutant

Najpierw zdecydowaną większością głosów wybrano trzech wiceprzewodniczących rady miasta. Zostali nimi przedstawiciele trzech największych klubów radnych: Franciszek Kurpanik z Koalicji Obywatelskiej (8 radnych), Karol Szymura z PiS-u (8) i Małgorzata Piaskowy z koalicyjnego klubu Wspólnie dla Rybnika (5). Piaskowy i Kurpanik pełnili już tę funkcję w poprzedniej kadencji, a nawet wcześniej, ale 28-letniego Karola Szymurę, który rozpoczął w radzie drugą kadencję czeka debiut w roli wiceprzewodniczącego rady miasta.

Komisje branżowe dla koalicji

Ośmiu komisjom branżowym rady miasta będą przewodniczyć radni dwóch klubów koalicyjnych - Łukasz Kłosek, Sebastian Śmieja, Tadeusz Białous, Radosław Knesz i Grzegorz Głupczyk z Koalicji Obywatelskiej oraz Paweł Wawrzyn, Marek Florczyk i Jacek Mularczyk ze Wspólnie dla Rybnika. Tylko w przypadku dwóch komisji: zgłoszono nie jednego, a dwóch kandydatów na ich przewodniczących. Kontrkandydatów zgłosili dwaj radni Lepszego Rybnika. Najpierw Damian Twardawa zaproponował Mirosława Małka na szefa komisji oświaty, kultury i sportu, a potem Małek zaproponował Damiana Twardawę na przewodniczącego komisji zdrowia i pomocy społecznej. W obu przypadkach kandydaci Lepszego Rybnika przegrali w głosowaniu z kandydatami koalicji.

Komisja rewizyjna dla opozycji

Kontrkandydata nie miał Andrzej Sączek z PiS-u, którego radna Mirela Szutka zaproponowała na przewodniczącego komisji rewizyjnej. W głosowaniu za tą kandydaturą głosowało 25 radnych, czyli również rządząca koalicja, ale i sam zainteresowany.

 - Wielokrotnie mówiłem o tym po wyborach, że oddanie komisji rewizyjnej opozycji jest dobrym rozwiązaniem. Tak jest również w Sejmiku Województwa Śląskiego. Jako przedstawiciel opozycji będę się wnikliwie przyglądał funkcjonowaniu miasta, jego jednostek organizacyjnych i miejskich spółek. Będę skrupulatnym i „dociernym” przewodniczącym komisji rewizyjnej - powiedział nam już po wyborze na szefa komisji rewizyjnej Andrzej Sączek.

Andrzej Sączek z PiS-u, opozycyjny przewodniczący komisji rewizyjnej RM Zdj. Wacław Troszka

W jej składzie znaleźli się przedstawiciele wszystkich ugrupowań reprezentowanych w RM, również tych najmniejszych - Andrzej Wojaczek z BSR-u (2 radnych) i Damian Twardawa z Lepszego Rybnika (2 radnych)
Dzisiaj skompletowano też skład komisji skarg, wniosków i petycji. Jej przewodniczącym został były kandydat BSR-u na prezydenta Rybnika Krzysztof Kazek, który wspólnie z dwoma radnymi Lepszego Rybnika stworzył w radzie klub Bezpartyjnych Radnych Rybnika.

Szansa na owocną współpracę

W przebiegu dzisiejszej sesji i głosowań trudno nie dostrzec szansy na owocną współpracę wszystkich radnych na forum rady miasta.

- Po poprzedniej kadencji była potrzeba, by w tej kadencji, dopiero co rozpoczętej, sesje odbywały się w dobrej atmosferze. Oczywiście każdy ma swoje zdanie na temat funkcjonowania miasta, ale nic nie stoi przecież na przeszkodzie, by bez zbędnych emocji i merytorycznie dyskutować o przyszłości i rozwoju miasta. Oddanie funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej przedstawicielowi opozycyjnego PiS-u to gest szacuku wobec tych mieszkańców Rybnika, którzy w wyborach samorządowych w dużej liczbie oddali swe głosy na kandydatów PiS-u, bo ich głosy też są dla nas ważne - komentuje dzisiejszą sesję RM szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Łukasz Kłosek.

 

Komisje branżowe Rady Miasta Rybnika i ich przewodniczący:

- finansów i rozwoju - Łukasz Kłosek (KO)

- gospodarki komunalnej - Paweł Wawrzyn (WdR)

- gospodarki przestrzennej - Sebastian Śmieja (KO)

- ochrony powietrza, ekologii i przemysłu - Tadeusz Białous (KO)

- oświaty, kultury i sportu - Marek Florczyk (WdR)

- samorządu i bezpieczeństwa - Jacek Mularczyk (WdR)

- transportu i mobilności miejskiej - Radosław Knesz (KO)

- zdrowia i pomocy społecznej - Grzegorz Głupczyk (KO)

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry