Strona główna/Aktualności/Miasto/Autyzm - konferencja poradnikowa

Autyzm - konferencja poradnikowa

11.04.2024 Miasto

Osób ze spektrum autyzmu przybywa z roku na rok. Paradoksalnie za sprawą rozwoju cywilizacji warunki życia nigdy wcześniej nie były dla osób z autyzmem tak uciążliwe jak obecnie. Z drugiej strony, nigdy wcześniej osoby te nie mogły liczyć na tak kompleksową diagnostykę i fachową pomoc.

W czasie konferencji, która odbyła się wczoraj w bibliotece swoim doświadczeniem i cennymi spostrze zeniami podzielili się z jej uczestnikami Aleksandra Pol, Wojciech Wieczorek i Beata Ignaczewska. Zdj. Wacław Troszka.

Autyzm nie jest chorobą, to zaburzenie neurologiczne, które w dużym stopniu odbija się na funkcjonowaniu człowieka w środowisku. Osoby autystyczne inaczej postrzegają i odbierają otaczający je świat i ludzi, również osoby najbliższe. Mają zupełnie inne potrzeby i zazwyczaj duży problem z nawiązywaniem relacji społecznych. Często nie potrafią zrozumieć zachowania, emocji i uczuć innych ludzi. Ze świadomością społeczeństwa w tej materii wciąż nie jest najlepiej. Dzieci ze spektrum autyzmu wciąż są często postrzegane jako niegrzeczne, przekorne, rozpuszczone.

 

Jak informuje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rybniku, w roku 2019 wydano w niej 98 orzeczeń stwierdzających, że dziecko jest w spektrum autyzmu. W roku 2021 wydano ich już 143, a w roku ubiegłym, 2023 aż 183.

Konferencja z doświadczonymi praktykami

Ostatnim, ale najbardziej merytorycznym punktem programu obchodów wczorajszego Dnia Świadomości Autyzmu w naszym mieście była konferencja, poświęcona oczywiście autyzmowi, zaburzeniom z niego wynikającym i sposobom radzenia sobie z nimi. Odbyła się popołudniu w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Organizatorzy ze Szkoły Życia, czyli rybnickiego zespołu szkolno-rewalidacyjnego zaprosili na nią czwórkę prelegentów - specjalistów z dużym praktycznym doświadczeniem w pomaganiu osobom ze spektrum autyzmu, ale też we wspieraniu ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.
Beata Ignaczewska, jest autorytetem w stosowaniu terapii behawioralnej, opartej na stosowanej analizie zachowania. Związana jest z kilkoma placówkami przeznaczonymi dla młodych ludzi ze spektrum autyzmu m.in. z ”niebieskimi przedszkolami”, które założyła, a które działają m.in. w Częstochowie i w Gliwicach. Z grupą specjalistów prowadzi też w pobliskich Gliwicach punkt wczesnej interwencji, działający w ramach Centrum Terapii Behawioralnej, którego jest dyrektorem. Wczoraj w zajmujący sposób mówiła o różnych aspektach niezwykle ważnej współpracy pedagogów z rodzicami dzieci ze spektrum autyzmu, zwracając uwagę m.in. na różnice w podejściu do dziecka, zasobie przyswojonej wiedzy i doświadczeniu rodziców oraz pedagogów szkolnych i nauczycieli.

Beata Ignaczewska, która mówiła wczoraj o koniecznej współpracy nauczycieli z rodzicami dzieci ze spektrum autyzmu to uznany autorytet w dziedzinie terapii behawioralnej. Zdj. Wacław Troszka
O tym jak system wsparcia dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu wygląda w Wielkiej Brytanii online opowiedziała pochodząca z Krakowa Jadwiga Leśniak, która od 15 lat pracuje w Queensmill School w Londynie, obecnie na stanowisku wicedyrektora tej placówki. W Anglii ukończyła kierunkowe studia, a jako wicedyrektor szkoły zajmuje się przede wszystkim specjalistycznym szkoleniem nowych pracowników szkoły. Przez wiele lat szkoliła też personel pracujący z osobami ze spektrum autyzmu w placówkach w Chinach i Afryce.

Aleksandra Pol, przedstawiła precyzyjne wyniki

Interesującymi obserwacjami i dokonaniami w „postępowaniu dietetycznym” podzieliła się z uczestnikami konferencji Aleksandra Pol, dietetyk kliniczny i psychodietetyk, wykładowczyni Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej. Jako konsultant współpracuje m.in. z rybnicką Szkołą Życia.

Plastelina do posiłku

O jedzeniu i posiłkach uczniów ze spektrum autyzmu, ale w zupełnie innym ujęciu już na koniec konferencji mówił jeden z nauczycieli naszej Szkoły Życia Wojciech Wieczorek.

W przypadku dziecka ze spektrum autyzmu zorganizowanie posiłku może się kazać poważnym wyzwaniem. Jak sobi z nim poradzić podpowiadał wczraj Wojciech Wieczorek z rybnickiej Szkoły Życia. Zdj. Wacław Troszka

Opierając się na własnym, bogatym już doświadczeniu, udzielił on wielu praktycznych porad dotyczących organizowania i przebiegu posiłków dzieci ze spektrum autyzmu. Mówił m.in. o praktycznych fortelach, których zastosowanie może zachęcić dziecko do zjedzenia posiłku. Takim fortelem, a raczej zachętą może być np. zabawa plasteliną i jej "dawkowanie" w trakcie posiłku. Oligofrenpedagog Wojciech Wieczorek specjalizuje się w pracy nad tzw. zachowaniami trudnymi i w „treningu jedzenia”. Nie tak dawno swoją cenną wiedzą praktyczną dzielił się na facebookowym profilu „Autyzm - terapia online”.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry