Strona główna/Aktualności/Biznes/Rybnik dla biznesu

Rybnik dla biznesu

04.11.2022 Biznes

Wczoraj wieczorem w Domu Kultury w Niedobczycach odbyła się gala wieńcząca coroczną, tym razem całodniową konferencję „Rybnik dla biznesu”, zorganizowaną po raz czwarty przez urząd miasta tym razem wespół ze stowarzyszeniem Przedsiębiorcy z Wyboru. Jednym z partnerów przedsięwzięcia był Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku.

Prezydent Piotr Kuczera otwierając galę biznesu zwrócił uwagę na znaczenie wzajemnych kontaktów oraz wymianę myśli i idei. Zdj. Wacław Troszka 
- Cieszę się, że mamy okazję się spotkać po kolejnym roku pracy. Często z państwem współpracuję w różnym wymiarze. Konferencja pozwala na tzw. sieciowanie, na pokazywanie wspólnych miejsc wymiany biznesowej czy gospodarczej, ale sprzyja też kontaktom, które służą krzewieniu różnych idei i pomysłów na przyszłość - mówił otwierając galę prezydent Piotr Kuczera. Z przekorą wspomniał o „unijnej perspektywie” i pieniądzach, które popłyną szerokim strumieniem do Polski z Unii Europejskiej.

Konkursowy biznesplan Julii i Weroniki z Mechanika zakłada uruchomienie z myślą o bezpańskich psach Dog Cafe. Zdj. Wacław Troszka

W czasie gali wręczono nagrody laureatom zorganizowanego po raz pierwszy konkursu Rybnicki biznesplan, adresowanego do uczniów szkół średnich, a zorganizowanego przez magistrat razem z PKO Bankiem Polskim.
- To był ciekawy i inspirujący konkurs. Gratuluję laureatom nagród i wyróżnień, ale też ich rodzicom, dyrektorom szkół i nauczycielom, którzy się w ten konkurs zaangażowali. Drodzy laureaci, dobrze wiecie, że najlepszą inwestycją jest inwestycja w siebie. Życzę Wam byście zostali w Rybniku i tu rozwijali swoje pasje oraz te fantastyczne konkursowe projekty - powiedziała Iwona Michalska, prezes oddziału tegoż banku w Rybniku.

Uczestnicy gali, wśród których bylii przedsiębiorcy, samorządowcy i urzędnicy, z uwagą słuchali jakie interesy chcieliby rozkręcić dzisiejsi nastolatkowie. Zdj. Wacław Troszka

Spośród 14 prac komisja konkursowa najwyżej oceniła projekt „Dronosiewność” (Dasky technology) trzecioklasistów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, prowadzonego w Rybniku przez Politechnikę Śląską. Marek Gojny i Tomasz Szczotok zamierzają zbudować wspomaganego sztuczną inteligencją drona do obsiewania terenów trudnodostępnych m.in. kopalnianych hałd.
- Nad projektem prototypu takiego drona pracujemy od roku. Ta nagroda (2,5 tys. zł) bardzo nam się przyda, bo, by go zbudować potrzebujemy kapitału. Wciąż poszukujemy inwestora. Wcześniej udało nam się wygrać trochę pieniędzy w konkursie ekologicznym - mówią Marek i Tomasz. Są przekonani, że ich podniebny siewnik ma duży potencjał biznesowy i dlatego, by zabezpieczyć swoje przyszłe interesy zmierzają jeszcze w tym roku złożyć w urzędzie patentowym stosowny wniosek. Kiedy wystartują z własną firmą, jeszcze nie wiedzą.

Autorzy nawyżej ocenionego biznesplanu Marek Gojny i Tomasz Szczotok (po lewej) zamierzają zbudować dronowy siewnik. Zdj. Wacław Troszka
Drugą nagrodę przyznano duetowi Zespołu Szkół Technicznych za projekt „Zicherongi” (bezpieczniki - po śląsku). Firma Mateusza Kasparka i Tomasza Niemczyka miałaby się zajmować montażem domowych instalacji elektrycznych z bogatą automatyką, pozwalającą na zdalne sterowanie domowymi urządzeniami za pomocą telefonicznej aplikacji (tzw. inteligentny dom). Julia Osińska i Weronika Kamińska z rybnickiego Mechanika zaproponowały najmniej zaawansowany technologicznie projekt - „Dog Cafe”. W ich kawiarni kawy można by się napić w towarzystwie psów ze schroniska, potrzebujących właściciela i domu.
Galę biznesu zakończyła błyskotliwa prelekcja mieszkającej od 30 lat w Holandii Zuzanny Skalskiej, która zajmuje się doradzaniem, ale też inspirowaniem szefów firm do innowacyjnych zmian głównie w sposobie myślenia i postrzegania świata oraz sposobu w jaki funkcjonują kolejne generacje potencjalnych klientów.

Zuzanna Skalska podzieliła się z uczestnikami gali swoimi, często zaskakującymi spostrzeżeniami na temat prowadzenia interesów w zmieniającym się świecie. Zdj. Wacław Troszka

Doradająca dużym koncerną, ale i małym firmom Skalska mówiła m.in. o „czułym kapitalizmie”. - Firma z dodatnim wynikiem netto czerpie zyski, rozwiązując problemy świata - mówiła, a chwilę później zapytała czy jakakolwiek firma wybudowała kiedykolwiek w Rybniku chociażby przystanek autobusowy. - Czas klasycznych producentów już za nami. Dzisiaj trzeba być platformą technologiczną, cyfrową - przekonywała. Za taką uznała sieć sklepów Żabka. Na sam koniec zacytowała Marcela Prousta, który napisał, że podróż w nieznane wymaga „nowych oczu”.

Galę Rybnik dla biznesu zakończyły nieoficjalne już rozmowy towarzysko-biznesowe. Zdj. Wacłw Troszka

Przed południem przedsiębiorców zaproszono do udziału w szkoleniach i zajęciach warsztatowych (również on line) zorganizowanych w Zabytkowej Kopalni „Ignacy”. Były poświęcone m.in. skutecznej komunikacji, zasadom przygotowywania interesującej oferty sprzedażowej czy skutecznemu zarządzaniu i transformacji cyfrowej.
Wacław Troszka

Gala Rybnik dla biznesu

11 zdjęć

3 listopada wieczorem w Domu Kultury w Niedobczycach odbyła się gala wieńcząca coroczną, tym razem całodniową konferencję „Rybnik dla biznesu”, zorganizowaną po raz czwarty przez urząd miasta tym razem wespół ze stowarzyszeniem  Przedsiębiorcy z Wyboru. Jednym z partnerów przedsięwzięcia  był Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku.  

 

Zobacz także

Rybnicki biznesplan dla młodych
Rybnicki biznesplan dla młodych

Rybnicki biznesplan dla młodych

do góry