Dobre duchy z Rybnika pomagają potrzebującym
W centrum Rybnika, tuż obok Urzędu Miasta, znajduje się sklep charytatywny Dobry Duch. Tutaj każda przekazana rzecz czy zakupiony przedmiot może zmienić czyjeś życie na lepsze.
Dobry Duch to inicjatywa Fundacji Wsparcia i Rozwoju Rodziny Dobry Start z Rybnika. W regionie funkcjonują dwa sklepy charytatywne pod tą nazwą. Pierwszy zlokalizowany jest w Rybniku przy ulicy Korfantego 11 (wejście od ulicy Zamkowej), natomiast drugi znajduje się w Rydułtowach, przy ulicy Ofiar Terroru 76. W obu miejscach można nabyć przedmioty przekazane przez darczyńców, a dochód z ich sprzedaży jest przeznaczony na pomoc potrzebującym.
- W naszym sklepie charytatywnym oferujemy przedmioty, które otrzymaliśmy od naszych darczyńców, a którym chcemy dać drugie życie. Kupując je, wspieracie misję fundacji Dobry Start, która pomaga ludziom w potrzebie i edukuje ekologicznie. To świetny sposób na to, by zrobić coś dobrego dla siebie i innych. Darczyńcy mogą odliczyć 6% od podatku dochodowego PIT, a klienci mogą nabyć wysokiej jakości produkty w niskiej cenie. Przede wszystkim jednak pomagamy naszym podopiecznym i planecie, ograniczając nadmierną produkcję odpadów i wykorzystując rzeczy z drugiej ręki - mówi Wioleta Grzybek z fundacji Dobry Start.
Każdy może pomóc, oddając rzeczy, których już nie potrzebuje. Fundacja przyjmuje różne przedmioty, począwszy od ubrań, książek, zabawek dla dzieci, po rowery, komputery, meble, elementy wyposażenia wnętrz, sprzęt RTV i AGD. Dary muszą być sprawne, kompletne i czyste, aby mogły jeszcze komuś posłużyć.
Od rozpoczęcia działalności pod koniec 2022 roku ponad 1500 rzeczy zamiast na śmietnik, trafiło do nowych właścicieli. Inicjatywa przyczyniła się do wsparcia wielu osób, nie tylko z naszego regionu.
- Mamy kilku stałych podopiecznych, np. panią Jolę chorą na raka kości, którą wsparliśmy meblami, rowerkiem treningowym czy nutridrinkami. Pomogliśmy pani Eli, która choruje na porażenie dziecięce. Wraz z Fundacją Castorama wyremontowaliśmy mieszkanie samotnego ojca z czworgiem dzieci. Przekazujemy dary Stowarzyszeniu Przyjaciół Afryki „Hope for kids”. Wsparliśmy wózkiem inwalidzkim chłopaka z Ukrainy. Wspieramy również dziewczynkę chorą na zespół Angelmana. Pomogliśmy pewnej samotnej mamie, która otrzymała od nas łóżeczko, kanapę, lampę. Pomoc uzyskała także rodzina z Rydułtów w postaci lodówki i innych rzeczy. Wspieramy też inne stowarzyszenia mniejszymi darami, np. fundację zajmującą się bezdomnymi zwierzętami. Otrzymali od nas pluszaki na swój bazarek - wymienia pani Wioleta.
Za jeden z celów fundacja Dobry Start obrała sobie edukację w zakresie ekologii i nadmiernego konsumpcjonizmu. - Chcemy zmniejszać wpływ konsumpcjonizmu na środowisko, by następne pokolenia nie musiały spłacać długów naszej planecie - mówią. Organizują akcje sprzątające, wydarzenia o tematyce ekologicznej połączone z geocachingiem. Uczą dzieci właściwej segregacji śmieci oraz praktyk w duchu less waste, np. przekształcając stare koszulki w torby na zakupy.
Ich największym marzeniem jest stworzenie warsztatowni, czyli przestrzeni, w której ludzie będą mogli rozwijać swoje umiejętności, czerpać inspiracje i tworzyć coś wyjątkowego, ograniczając przy okazji nadmierne zakupy.
- Warsztatownia to miejsce, w którym chcielibyśmy organizować warsztaty, szkolenia i zajęcia praktyczne dla osób w różnym wieku. Naszym celem jest promowanie kreatywności, umiejętności manualnych i przedsiębiorczości. Chcemy dać naszej społeczności szansę na naukę różnych rzemiosł, takich jak stolarstwo, ceramika, rękodzieło czy projektowanie wnętrz.
Warsztatownia w pierwszym etapie będzie zaopatrzona w sprzęt do naprawy mebli, ich rekonstrukcji czy zmiany designu. Wyposażymy ją w piły, frezy, strugi, wkrętarki i wyrzynarki. Każdy będzie mógł z niej skorzystać i naprawić swój mebel bądź pomóc naprawiać przedmioty, które trafiają do fundacji. Z warsztatowni mogłyby korzystać także szkoły. Część naprawionych rzeczy trafi do potrzebujących.
Chcielibyśmy, by powstała w naszym sklepie w Rydułtowach. Jest tam sporo miejsca, dzięki środkom pozyskanym w ramach KPO mamy nawet zakupiony podjazd dla niepełnosprawnych i dostosowaną łazienkę - mówi Wioleta Grzybek.
Na zrealizowanie marzenia o warsztatowni potrzeba jednak wiele środków. Fundacja Dobry Start w celu uzyskania wsparcia na ten projekt założyła specjalną zrzutkę (Link do zrzutki).
Jak przekazać darowiznę?
- Jeśli chcesz przekazać lekkie przedmioty, takie jak ubrania czy książki, możesz skorzystać z licznych punktów odbioru zorganizowanych przez fundację. Mapę z lokalizacjami punktów odbioru oraz listę partnerów znajdziesz na stronie internetowej sklepu. Kliknij tutaj
- Alternatywnie, można wysłać przesyłkę paczkomatem InPost. Wystarczy nadać paczkę na numer telefonu: 724 384 626 oraz numer paczkomatu: RYD10M (Tetmajera 215A, Rydułtowy 44-280). Fundacja zapewnia, że paczki są odbierane i magazynowane co 48 godzin.
- Jeśli masz większe lub cięższe przedmioty, które nie nadają się do przekazania poprzez punkty odbioru lub paczkomat, możesz umówić się na dostarczenie ich osobiście do siedziby sklepu przy ul. Ofiar Terroru 76 w Rydułtowach.
- W przypadku dużej ilości lub gabarytowych przedmiotów istnieje możliwość zorganizowania odbioru przez fundację. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej. Kliknij tutaj