Strona główna/Aktualności/Biznes/Dziewczyny wymyśliły firmę Nowy Ciuszek i zdobyły 4000 (..)

Dziewczyny wymyśliły firmę Nowy Ciuszek i zdobyły 4000 złotych "Młodzież lubi przerabiać swoje ciuchy"

12.11.2023 Biznes

- Teraz jest moda na przerabianie ciuchów. Młodzież lubi się oryginalnie ubrać, niekoniecznie w rzeczy z „sieciówki”. I my wychodzimy tej potrzebie naprzeciw - mówiły nam Paulina Sowa i Milena Nowak, uczennice Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych, które wygrały tegoroczny konkurs na Rybnicki Biznesplan i zgarnęły główną nagrodę w wysokości 4000 złotych.

Paulina Sowa i Milena Nowak, uczennice Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych, które wygrały tegoroczny konkurs na Rybnicki Biznesplan i zgarnęły główną nagrodę w wysokości 4000 złotych. Zdj. Aleksander Król

Wymyślona przez dziewczyny z rybnickiego ekonomika firma Nowy Ciuszek, ma świadczyć nowoczesne usługi krawieckie, dzięki wykorzystaniu najnowszych maszyn hafciarskich, a głównym założeniem firmy jest działanie w zgodzie slow fashion, filozofią wpisującą się w zrównoważone podejście do mody i konsumpcji dając ubraniom drugie życie zamiast wyrzucania ich po jednym użyciu.

- Ze starych ubrań jesteśmy w stanie stworzyć nowe, ciekawsze ubrania - mówi Milena Nowak. Paulina Sowa tłumaczy, że chętni mogą przynieść własne wzory, które firma zrealizuje na ubraniach, nadając im niepowtarzalnego charakteru. A unikalność jest dziś w cenie.

- Młodzież przerabia swoje cichy. Teraz jest moda na przerabianie. Ludzie kupują odzież z drugiej ręki, co jest dobre dla środowiska - tłumaczą Milena i Paulina.

Już w zeszłym roku do konkursu Rybnicki Biznesplan dziewczyny zgłosiły projekt związany z przeróbką obuwia, za co otrzymały wyróżnienie. Teraz zgarnęły główną nagrodę 4000 złotych.

Laureaci konkursu Rybnicki Biznesplan. Fot. Rybnik dla biznesu

Drugie miejsce w konkursie zajął Mateusz Kasperek z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, który stworzył firmę specjalizującą się w dostarczaniu kompleksowych usług związanych z tworzeniem aplikacji mobilnych oraz webowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Ciekawych pomysłów na własny biznes młodzież ma wiele.
Na przykład Kacper Oczadły z zespołu Szkół Technicznych wymyślił firmę Elektrowodniacy, która zajmowałaby się usługami sportowo-rekreacyjnymi w zakresie sportów wodnych na zalewie rybnickim. W szczególności chodzi o udostępnianie na akwenie morza rybnickiego elektrycznych łodzi motorowych i skuterów.

Wyniki konkursu ogłoszono 9 listopada podczas uroczystej gali konferencji Rybnik dla biznesu w Domu Kultury w Niedobczycach. Organizatorem konkursu  „Rybnicki biznesplan” jest miasto Rybnik, a partnerem konkursu PKO Bank Polski.

Gala konferencji Rybnik dla biznesu w DK Niedobczyce.

 

Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry