Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Finał rybnickiej "Opowieści wigilijnej"

Finał rybnickiej "Opowieści wigilijnej"

02.02.2023 Zdrowie

Na oddziale pediatrycznym szpitala wojewódzkiego w Rybniku Orzepowicach jest już gotowe do użycia urządzenie do tlenoterapii zakupione przez rybnicką fundację mAli Wspaniali z pieniędzy zebranych dzięki rybnickiej „Opowieści wigilijnej”.

Urządzenie do tlenoterapii jest już na oddziale pediatrii rybnickiego szpitala wojewódzkiego. Od lewej ordynator Katarzyna Musioł, inicjator i reżyser przedstawienia ks. Marek Noras i prezes fundacji mAli Wspaniali Katarzyna Jacuńska. Zdj. Wacław Troszka 
HFNC - to w dużym uproszczeniu nowoczesny aparat tlenowy, umożliwiający podanie małemu pacjentowi tzw. mieszanki oddechowej o regulowanej temperaturze, wilgotności i zawartości tlenu, ale także podanie jej pod wyższym ciśnieniem. Jest on bardzo przydatny w leczeniu ostrych niewydolności oddechowych, a zwłaszcza w przypadku dzieci chorujących na ostre zapalenie płuc wywołane przez wirus RSV, który jest szczególnie niebezpieczny dla noworodków i niemowląt.

- Badania naukowe przeprowadzone w krajach zachodnich pokazały, że stosowanie tego urządzenia pozwoliło w wielu przypadkach uniknąć pobytu dziecka na OIOM-ie i podłączenia do respiratora. Tej zimy obserwujemy wyjątkowo dużo tego rodzaju infekcji. Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu i hojności rybniczan, dzięki ich otwartym sercom i dzięki fundacji mAli Wspaniali udało się to urządzenie z całym niezbędnym osprzętem kupić - mówi ordynator Katarzyna Musioł.

W styczniu znani i mniej znani rybniczanie z prezydentem Piotrem Kuczerą i proboszczem śródmiejskiej parafii Matki Bożej Bolesnej ks. Markiem Norasem na czele, zagrali w Teatrze Ziemi Rybnickiej dwa przedstawienia „Rybnickiej Opowieści Wigilijnej”. Sztukę na podstawie bestselerowej powieści Karola Dickensa wyreżyserował ks. Noras i sam zagrał w niej główną rolę skąpca Ebenezera Scrooge’a, obsadzając np. prezydenta Piotra Kuczerę i jego zastępcę Janusza Kopera w roli grabarzy. W postać jednego z duchów pojawiających się na scenie wcieliła się z kolei ordynator oddziału pediatrii szpitala wojewódzkiego w Rybniku-Orzepowicach Katarzyna Musioł.

Głównym celem całego przedsięwzięcia było wsparcie szpitalnego oddziału dziecięcego. Wolontariusze kwestujący w TZR zebrali do puszek 17.962 zł. Szybko zapadła decyzja, że pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup HFNC.

Ordynator Katarzyna Musioł wspomina, że w noc poprzedzającą premierę „Opowieści wigilijnej” wraz z personelem oddziału walczyła o życie małego Dawida chorującego na RSV. Ostatecznie trafił on na OIOM szpitala w Bielsku-Białej i został wyleczony.

- Gdybyśmy wtedy mieli to urządzenie, prawdopodobnie przewożenie malucha do innego szpitala nie byłoby potrzebne - mówi ordynator.

Od połowy stycznia infekcji wywołanych wirusem RSV jest znacznie mniej i do początku lutego nie było potrzeby użycia nowoczesnego aparatu, za który fundacja zapłaciła 18,5 tys. zł.

Na bardzo konkretne wsparcie oddziału dziecięcego rybnickiego szpitala fundacja mAli Wspaniali wydała już ponad 400 tys. zł. Zdj. Wacław Troszka

Jak informuje Katarzyna Jacuńska, prezes fundacji mAli Wspaniali, do tej pory na doposażenie oddziału pediatrycznego, czyli m.in. na zakup wag dla dzieci, termometrów czy wanienek do kąpieli, fundacja wydała już ponad 400 tys. zł. Sfinansowała też szkolenia dla lekarzy, a nawet zakup specjalistycznej literatury.

Znani rybniczanie pokazali inną twarz. Niezwykła Rybnicka Opowieść Wigilijna

48 zdjęć

Na co dzień piastują różne funkcje w mieście, w szpitalu czy parafii. Dziś spotkali się na scenie teatru, by pokazać zupełnie inną twarz. A wszystko po to, by pomóc w zbiórce na rzecz rybnickiej Fundacji mAli Wspaniali, która wspiera działalność oddziału pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku. Niezapomniane popołudnie i wieczór zafundowali mieszkańcom aktorzy - amatorzy, którzy zagrali w wyreżyserowanej przez ks. Marka Norasa, sztuce "Rybnicka Opowieść Wigilijna". Kogo nie było dziś na scenie?! Zresztą sami zobaczcie!

Dziennikarz
Wacław Troszka

Zobacz także

Nie bądź Scrooge’em, wesprzyj rybnicką pediatrię!
Nie bądź Scrooge’em, wesprzyj rybnicką pediatrię!

Nie bądź Scrooge’em, wesprzyj rybnicką pediatrię!

Trudno uwierzyć, że na scenie prezydent, proboszcz i ordynatorka pediatrii
Trudno uwierzyć, że na scenie prezydent, proboszcz i ordynatorka pediatrii

Trudno uwierzyć, że na scenie prezydent, proboszcz i ordynatorka pediatrii

Prezydent, proboszcz czy ordynatorka pediatrii aktorami Rybnickiej Opowieści Wigilijnej
Prezydent, proboszcz czy ordynatorka pediatrii aktorami Rybnickiej Opowieści Wigilijnej

Prezydent, proboszcz czy ordynatorka pediatrii aktorami Rybnickiej Opowieści Wigilijnej

do góry