Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Filia Akademii Śląskiej rusza w Rybniku! Pielęgniarki (..)

Filia Akademii Śląskiej rusza w Rybniku! Pielęgniarki mogły studiować od roku. Nie zgadzało się ministerstwo PiS

15.04.2024 Zdrowie

Na tę chwilę czekano od dwóch lat! Pielęgniarki mogły studiować w Rybniku od roku, ale nie było zgody ministerstwa za rządów PiS. Nareszcie filia Akademii Śląskiej rusza na kampusie w Rybniku. Wystartował nabór na kierunek pielęgniarstwo, a pierwsze wykłady przy Rudzkiej już w październiku!

Rusza filia Akademii Śląskiej w Rybniku. Zdj. WaT

Wszystko było już gotowe od roku, Akademia Śląska zakupiła sprzęt i zatrudniła kadrę, ale uruchomienie kierunku zablokowało ministerstwo za czasów rządu PiS, co przyznają władze uczelni.

- Mamy wynajęte budynki od półtora roku na kampusie. One stały i czekały cały czas na zgodę ministerstwa. Kadra była już przygotowana w ubiegłym roku w wakacje. Akredytację uzyskaliśmy 18 września ubiegłego roku. Byliśmy w poprzednim roku gotowi na otwarcie, sprzęt stał, zatrudniliśmy już część kadry. Pracownicy trochę się męczyli, bo musieli codziennie dojeżdżać do Zabrza czy Katowic. Dlatego jak dostaliśmy decyzję, że możemy ruszać w Rybniku, to się ucieszyli. Brakowało tylko zielonego światła z ministerstwa - przyznaje prof. Arkadiusz Hołda, kanclerz Akademii Śląskiej.

Zmienił się rząd w Warszawie uczelnia dostała zgodę na uruchomienie swojej filii w Rybniku. Od października tego roku rusza kierunek pielęgniarstwo na kampusie w Rybniku.

Prezydent Piotr Kuczera i prof. Andrzej Bohenek. Zdj. WaT

- Starania trwały z półtora roku, jak nie dwa lata, z różnych powodów nie wychodziło. Zostawmy to w niepamięci, a cieszmy się z tego, że udaje się w Rybniku pokazać kampus w nowej odsłonie, takiej która będzie bardzo użyteczna dla miasta, które słynie ze szpitalnictwa. Od XIX wieku jesteśmy miastem szpitali i wszystkie kierunki związane z pielęgniarstwem czy medycyną wpisują się w historię ale też przyszłość naszego miasta - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, przyznając, że nie bez znaczenia dla powstania filii Akademii Śląskiej w Rybniku miało też Edukatorium w Juliuszu, którym zachwycone były władze uczelni.

Prezydent Rybnika dziękował za pomoc także Łukaszowi Kohutowi, europarlamentarzyście z Rybnika.

Odczarnkizowaliśmy Rybnik - mówił Łukasz Kohut. Zdj. WaT

- Bardzo się cieszę, że można było pomóc, że odczarnkizowaliśmy Rybnik, że będą studenci i studentki, że Akademia Śląska rusza w Rybniku. Nie można było nie pomóc Akademii Śląskiej, nie można było nie pomóc uczelni z Rybnika, bo wiemy, że potrzebujemy tego, by w Rybniku były wyższe uczelnie. Gratulacje panie prezydencie. To była nasza wspólna inicjatywa, spotkaliśmy się w pewnym momencie, powiedzieliśmy, że musimy doprowadzić do tego, by pielęgniarstwo było w Rybniku - mówi Łukasz Kohut.

Prof. Gzik: "Złoty trójkąt - nauka, biznes i samorząd" w Rybniku realizowany wzorcowo

Prof. dr hab. inż. Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego mówił, że „złoty trójkąt czyli nauka, biznes i samorząd, jest w Rybniku realizowany wzorcowo, czego przykładem jest wciąż wzmacniająca się rola i Politechniki Śląskiej i przyciągnięcie kolejnej silnej, prywatnej, niepublicznej uczelni do miasta.

- Tutaj nie tylko będą rozwijane technologie związane z energetyką, bo wkrótce taki projekt będzie zrealizowany na terenie ośrodka Politechniki Śląskiej w Rybniku ale myślę, że bardzo ważne jest to, by wzmocnić kształcenie tych wszystkich chętnych, którzy chcą zająć się tutaj swoim rozwojem zawodowym na gruncie medycyny - mówił Gzik, udzielając przy okazji poparcia Piotrowi Kuczerze w drugiej turze wyborów na prezydenta Rybnika.

- To kandydatura gwarantująca dynamiczny rozwój Rybnika. Nie bez znaczenia są bardzo dobre relacje Piotra Kuczery zarówno z zarządem województwa, ale także z poziomem rządowym - dodał Gzik.

Hołda: W szpitalach potrzebne są pielęgniarki. W Rybniku ruszamy z naborem

Arkadiusz Hołda także będzie trzymał kciuki podczas niedzielnych wyborów samorządowych, a później do Europarlamentu.

- Bardzo dziękujemy za zaproszenie nas do Rybnika, jako Akademia Śląska, uczelnia, która jest już 20 lat na rynku, ma 12 kierunków, z chęcią zawitała tutaj 2 lata temu. Sądziliśmy, że już dawno rozpoczniemy kształcenie pielęgniarek, zawodu, który jest niezmiernie potrzebny, bo w każdym szpitalu, w którym prowadzimy zajęcia, a prowadzimy je w ponad 40 szpitalach, spotykamy się zawsze z pytaniem, czy możemy dostarczyć absolwentki pielęgniarstwa, rehabilitacji czy lekarzy. W Rybniku za trzy lata zacznie się ta sytuacja poprawiać, bo pojawią się już pierwsze absolwentki i absolwenci. Starujemy od 1 października, zaczynamy wykłady, nabór rusza praktycznie od dzisiaj - mówił prof. Hołda, dodając, że ośrodek w Rybniku będzie się rozwijał o kolejne kierunki.

Prof. Bochenek: Pielęgniarek i osoby opiekujące się starszymi nie zastąpi szybko sztuczna inteligencja

Prof. dr hab. n med. Andrzej Bochenek Prorektor ds. medycznych tłumaczył, że pielęgniarstwo to dziś zupełnie inny zawód niż to, co zastał 40 lat temu.

- Pielęgniarki były po szkołach pielęgniarskich. Dziś to są wysoko wykształcone osoby, bez których medycyna nie jest już sobie w stanie poradzić. I nie będzie mogła sobie poradzić przez wiele lat i bez rehabilitantów i bez pielęgniarek. Wiele specjalności, m.in. radiologie, choroby wewnętrzne będą wspomagane przez sztuczną inteligencje i będzie można łatwo uzyskiwać informacje o diagnostyce. Jednym z zawodów, który najpóźniej zostanie zastąpiony przez sztuczną inteligencję i roboty, to będą pielęgniarki i osoby opiekujące się starszymi osobami. Tych pielęgniarek  nam bardzo potrzeba. Uruchomienie w Rybniku wydziału to jest bardzo duży krok - mówił Bochenek.

Dr n med. i n o zdr. Magdalena Wierzbik-Strońska Prorektor, mówiła, że Rybnik stanie się miastem, który będzie rozwijał branżę pielęgniarską a już w niedalekiej przyszłości pozyska specjalistów w zawodach okołomedycznych.

- W przygotowaniu mamy kolejne kierunki, które również są powiązane z dziedziną medycyny - mówił Magdalena Wierzbik-Strońska.

Filia Akademii Śląskiej startuje w Rybniku!

11 zdjęć

15 kwietnia zapowiedziano uruchomienie filii Akademii Śląskiej w Rybniku. Rusza nabór na kierunek pielęgniarstwo, który od października tego roku będzie na kampusie przy ulicy Rudzkiej.

{MAKRO:BANERY:INDEX:f}
Redaktor Naczelny
Aleksander Król

Zobacz także

Na Kampusie w Rybniku będą kształcić pielęgniarki (wideo)
Na Kampusie w Rybniku będą kształcić pielęgniarki (wideo)

Na Kampusie w Rybniku będą kształcić pielęgniarki (wideo)

do góry