Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Zbadaj się w Farmakobusie

Zbadaj się w Farmakobusie

15.05.2024 Zdrowie

Śląska Izba Aptekarska zapowiada kampanię "Farmaceuta twoim partnerem zdrowia", mającą na celu poprawę świadomości zdrowotnej i zapobieganie chorobom. 22 maja, od godziny 10.00 do 14.00 rybniczanie będą mogli skontrolować swój stan zdrowia w Farmakobusie.

Na płycie rybnickiego rynku pojawi się Farmakobus, czyli nowoczesny mobilny punkt usług farmaceutycznych, w którym mieszkańcy będą mogli skorzystać z porad wysoko wykwalifikowanej kadry specjalistów farmaceutów. Farmakobus to autorski projekt Farmaceutów Śląskiej Izby Aptekarskiej, promujący zdrowy tryb życia i proaktywne podejście do dbania o własne zdrowie.

W ramach kampanii, pacjenci będą mieli możliwość zapoznania się z usługami dostępnymi obecnie w aptekach oraz z potencjalnymi nowymi usługami, które mogą zostać wprowadzone w przyszłości. Oprócz tego, wszyscy będą mogli skorzystać z kompleksowych testów diagnostycznych, takich jak pomiary ciśnienia, czy ocena ryzyka cukrzycy.

- W Farmakobusie dostępne są różnego rodzaju konsultacje. Pacjenci mają możliwość przeprowadzenia kompleksowych testów diagnostycznych, w tym m.in. pomiaru ciśnienia krwi, instruktażu pomiaru poziomu glukozy, testu SEDRIKS (ocena ryzyka cukrzycy), testów CAT i ACT (ocena kontroli astmy i POChP), obliczenia wskaźnika masy ciała (BMI) oraz WHR, test tolerancji nikotyny. Ponadto mieszkańcy mają możliwość edukacji na temat szczepień profilaktycznych - informuje mgr farm. Agnieszka Aleksandrowicz, członek Prezydium Śląskiej Izby Aptekarskiej, farmaceutka z Rybnika.

Jednym z celów kampanii jest podniesienie świadomości społecznej na temat roli i kompetencji farmaceutów jako kluczowych partnerów w opiece zdrowotnej. Organizator chce umożliwić osobom w różnym wieku i o różnych potrzebach zdrowotnych skorzystanie z profesjonalnej opieki farmaceutycznej.

W Framakobusie będzie można wykonać szereg badań. Zdj. materiały prasowe

Wszystkie usługi świadczone w ramach akcji “Farmaceuta twoim partnerem zdrowia” są bezpłatne. Badania przeprowadzane są w kamperze oraz namiotach, w komfortowych warunkach. Dodatkowo dla pacjentów zostaną rozstawione leżaki, a dla dzieci będzie przygotowany specjalny kącik.

To pierwsza taka akcja w Rybniku. Wydarzenie zostało objęte patronatem Minister Zdrowia, Prezydenta Miasta Rybnik, Wojewody Śląskiego oraz Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej. Wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy na rybnicki rynek w środę 22 maja, w godzinach 10.00-14.00.

dziennikarz
Dominika R
do góry