Strona główna/Aktualności/Miasto/W Focusie kostkę Rubika układał mistrz Polski oraz robot (..)

W Focusie kostkę Rubika układał mistrz Polski oraz robot z klocków Lego

18.04.2024 Miasto

Fani "kolorowej łamigłówki" obchodzili Międzynarodowy Dzień Kostki Rubika. Focus Park Rybnik zorganizował wydarzenie pod nazwą “Kostka w dłoń”, na którym pojawił się m.in. Igor Gładysz - mistrz Polski w speedcubingu.

Uczestnicy układali kostkę Rubika na czas

Międzynarodowy Dzień Kostki Rubika, przypadający na 17 kwietnia, świętowano w Focus Park Rybnik. Jedną z głównych atrakcji były zawody w układaniu kostki na czas. Uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z innymi entuzjastami, próbując ułożyć kostkę Rubika w jak najkrótszym czasie. Niektórzy zawodnicy zaskoczyli wszystkich swoją szybkością.

- Pomysł na organizację eventu pod tytułem "Kostka w dłoń" zrodził się po pierwsze z faktu, iż obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kostki Rubika. Jednak główną przesłanką do organizacji tego eventu jest fakt, że z Rybnika pochodzi Igor Gładysz, który jest mistrzem Polski w speedcubingu, a dokładniej w układaniu kostki 2x2x2. Pomyśleliśmy, że to świetna okazja, by przygotować atrakcje dla młodzieży i trochę pochwalić się Igorem, który jest głównym gościem eventu - mówi Olga Rutowicz, marketing manager Focus Park Rybnik.

Uczestnicy mogli zmierzyć się z robotem do układania kostki rubika, dzięki uprzejmości Centrum Kształcenia Ustawicznego - filii Politechniki Śląskiej. Robot został złożony z klocków Lego Spike przez sześcioletniego Tymka i zaprogramowany przez jego tatę.

Można było podjąć wyzwanie i zmierzyć się z robotem.

- Robot potrafi samodzielnie ułożyć kostkę. Skanuje sobie dwie ścianki i następnie na podstawie algorytmu ją układa. Natomiast zdarza mu się popełniać błędy, na przykład kiedy akumulator jest słabszy. Wtedy można go oszukać. Dzieci bardzo się cieszą, kiedy kostki nie ułoży. Dla nich to największa radość - mówi Marta Leśniak z Centrum Kształcenia Ustawicznego filii Politechniki Śląskiej.

Robot miał mocną konkurencję i poległ w starciu z zawodnikami. Mogli oni jednak spróbować swoich sił z trudniejszym przeciwnikiem, ponieważ gościem wydarzenia był Igor Gładysz, 14-latek z rybnickiego Golejowa, mistrz Polski w speedcubingu. 

Gościem głównym był Igor Gładysz, mistrz Polski w speedcubingu.

Dla tych, którzy mieli ochotę zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, przygotowano strefę Insta Spot z ogromną kostką Rubika. Dodatkowo, dla fanów rozrywki multimedialnej, była dostępna strefa gry multimedialnej, gdzie można było sprawdzić się w wirtualnym rubikowym świecie.

Organizatorzy pomyśleli również o najmłodszych uczestnikach, tworząc specjalną przestrzeń dla dzieci. Tam maluchy mogły bawić się kolorując gigantyczne kostki Rubika oraz tworząc własne atrapy małych kostek.

Nie zabrakło atrakcji multimedialnych.

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i młodzieży. “Możliwe że w przyszłości taki event powtórzymy” - informuje Olga Rutowicz, marketing manager Focus Park Rybnik.

Dzień Kostki Rubika w Focus Park Rybnik

46 zdjęć

Fani kolorowej łamigłówki obchodzili Międzynarodowy Dzień Kostki Rubika. Focus Park Rybnik zorganizował wydarzenie pod nazwą “Kostka w dłoń”, na którym pojawił się m.in. Igor Gładysz - mistrz Polski w speedcubingu.

do góry