Strona główna/Aktualności/Miasto/Zmarł Roman Widerski

Zmarł Roman Widerski

17.05.2024 Miasto

13 maja w wieku 73 lat zmarł Roman Widerski, były radny miejski i przewodniczący zarządu dzielnicy Meksyk, a także współtwórca Rybnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kwiatów.

 Roman Widerski był człowiekiem bardzo aktywnym, a przy tym niezwykle pogodnym Zdj. archiwum prywatne
Był urodzonym rybniczaninem. Jako absolwent Technikum Kolejowego w Gliwicach, przez wiele lat, aż do emerytury, pracował w rybnickiej elektrowozowni jako dyspozytor.
Był człowiekiem bardzo aktywnym i społecznikiem. W latach 2002-2006 był radnym Rady Miasta Rybnika, udzielał się też w radzie dzielnicy Meksyk, gdzie przez dwie kadencje w latach 2003-2011 był przewodniczącym zarządu dzielnicy. Roman Widerski współtworzył również działające przy Teatrze Ziemi Rybnickiej, Rybnickie Stowarzyszenie Miłośników Kwiatów, a sam z wielkim zamiłowaniem i znawstwem uprawiał lilie, tworząc przez ich krzyżowanie nowe, zaskakujące swym pięknem odmiany. Prezentował je z sukcesami na krajowych i zagranicznych wystawach. Hodował również gołębie pocztowe.
Wiele energii włożył w działalność samorządowego Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej „Rybnik-Europa”. W marcu 2007 roku został jego przewodniczącym i funkcję tę piastował do 2021 roku. W tym czasie stowarzyszenie kontynuowało współpracę z miastami partnerskimi Rybnika, szczególnie z Dorsten i bawarskim Eurasburgiem w Niemczech, ale również z Mazamet i Saint-Vallier we Francji oraz Rejonem Wileńskim na Litwie. Był zaangażowany w organizację wymian młodzieżowych grup artystycznych i sportowych, głównie między Rybnikiem a Dorsten, mając również swój wkład w pozyskiwanie pieniędzy na takie działania, m.in. z funduszy europejskich. Pielęgnował też relacje z pozostałymi miastami partnerskimi, a po wybuchu wojny w Ukrainie włączył się wraz ze Stowarzyszenien w pomoc rzeczową dla jednej z placówek przedszkolnych w tym kraju.
Roman Widerski był osobą lubianą i szanowaną, niezwykle pracowitą, a przy tym dobrze zorganizowaną, co pozwoliło Mu godzić obowiązki zawodowe z wieloma zainteresowaniami i pracą społeczną.

 

Pogrzeb śp. Romana Widerskiego obędzie się jutro, w sobotę 18 maja. Msza święta pogrzebowa rozpocznie się o godz. 10 w kościele pod wezwaniem Królowej Apostołów przy ul. Kościuszki w Rybniku.

 

 

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry