Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnicki Dzień Seniorów

Rybnicki Dzień Seniorów

04.10.2023 Miasto

- To nasze święto. Święto ludzi starszych. Cieszę się, że jesteśmy tu razem - mówiła Stefania Forreiter, przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów do tłumnie zebranych dziś (4 października) w bibliotece głównej uczestników Dnia Seniora, wypełnionego wieloma atrakcjami.

- Bardzo się nam tu podoba - przyznają zgodnie panie Ania i Halina, które wzięły udział w Dniu Seniora.

Uczestniczki senioralnego święta - panie Ania i Halina ze Stefanią Forreiter (w środku), przewodniczącą Rybnickiej Rady Seniorów, która zorganizowała Dzień Seniora w bibliotece głównej. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- W Pszowie też obchodzimy ten dzień, ale w nieco mniejszej skali, wiadomo Rybnik jest większym miastem. Seniorzy z Pszowa będą świętować dopiero w listopadzie - mówi pani Halina, która towarzyszyła dziś rybniczance pani Ani, niezwykle aktywnej seniorce.

- Działam w klubie seniora i jestem wolontariuszką Rybnickiego Telefonu Seniora. Niestety dziś zainteresowanie tym telefonem nie jest tak duże, jak kiedyś, choć seniorzy wciąż do nas dzwonią. Najczęściej pytają o pomoc w transporcie do lekarza czy szpitala oraz o Rybnicką Kartę Seniora - wyjaśnia pani Ania.

Obie seniorki bawiły się dziś na pełnym atrakcji Dniu Seniora w rybnickiej bibliotece. 

Dzień Seniora w bibliotece głównej cieszył się rekordowym zainteresowaniem. Zdj. (S)

Były skecze po śląsku, występy wokalne i poetyckie, a cennych porad udzielała policja, informując o kampanii „Seniorze! Nie oddawaj swoich pieniędzy”.

- Musicie być czujni, bo możliwości przestępców są dziś niemal nieograniczone, bo to ludzie, którzy nie mają żadnych skrupułów - przestrzegała policjantka Angelika Strzebińczyk.

Na takim święcie nie mogło zabraknąć występów. Zdj. (S)

Przewodnicząca RRS Stefania Forreiter zaprezentowała też „Poradnik rybnickiego seniora”, według pomysłu rady seniorów, który jest już dostępny nie tylko w internecie, ale również w formie papierowej.

- Osoby, które nie radzą sobie z komputerami mogą go otrzymać w czasie naszych poniedziałkowych dyżurów - mówiła przewodnicząca.

Uczestnicy dzisiejszego święta mieli też okazję włożyć alkogogle i zobaczyć, jak wygląda świat po nadużyciu alkoholu, dowiedzieć się jak skutecznie walczyć z grypą, wziąć udział w badaniu stóp czy poznać instytucje i stowarzyszenia działające na rzecz seniorów.

Można było wziąć udział w różnych badaniach. Zdj. (S)

Była też okazja do zagłosowania w budżecie obywatelskim miasta Rybnika.

- To projekt dla nas! Jeżeli wygramy będziemy się bawić cały rok, ale też uczyć się i integrować, a nasza biblioteka zmieni się w jeszcze piękniejszą - mówiła Stefania Forreiter o projekcie nr 1 „Rozbudźmy i Rozczytajmy Razem Rybnik - od juniora do seniora”. I sporo osób zdecydowało się wziąć udział w głosowaniu.

- Cieszę się, że rybniccy seniorzy to niezwykle aktywna grupa, prężnie działająca na wielu różnych polach. Dzięki wspólnej aktywności miasta i seniorów Rybnik jest miejscem, w którym starsi rybniczanie mogą wykorzystać swój potencjał - napisał prezydent Piotr Kuczera w liście do rybnickich seniorów odczytanym przez wiceprezydenta Piotra Masłowskiego, który odniósł się do wieku senioralnego nazywanego jesienią życia.

- Mamy wyjątkową piękną jesień tego roku i życzę wam, by taka była również jesień waszego życia - mówił.

„Poradnik rybnickiego seniora” jest już dostępny nie tylko w Internecie, ale również w formie papierowej. Zdj. (S)

W Rybniku mieszka ponad 34 tysiące seniorów.

Rybnicki Dzień Seniora

29 zdjęć

Tylu seniorów w rybnickiej bibliotece musi oznaczać jedno - Dzień Seniora w Rybniku. - To nasze święto. Święto ludzi starszych. Cieszę się, że jesteśmy tu razem - mówiła Stefania Forreiter, przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów, która zorganizowała wypełniony wieloma atrakcjami Dzień Seniora (4 października). Były występy, skecze i porady.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Seniorze, nie oddawaj swoich pieniędzy!
Seniorze, nie oddawaj swoich pieniędzy!

Seniorze, nie oddawaj swoich pieniędzy!

Informator dla rybnickich seniorów
Informator dla rybnickich seniorów

Informator dla rybnickich seniorów

do góry