Strona główna/Aktualności/Miasto/Seniorze, nie oddawaj swoich pieniędzy!

Seniorze, nie oddawaj swoich pieniędzy!

25.04.2023 Miasto

- Tylko dziś mieliśmy dwie próby wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Dlatego tak bardzo zależy nam, by dotrzeć z ostrzeżeniem do jak największej grupy osób, przestrzegając przed tym, by nie dać się nabrać - mówi Bogusława Kobeszko, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, o kampanii pod hasłem „Nie oddawaj swoich pieniędzy”, którą zainaugurowano dziś (25 kwietnia) w rybnickim urzędzie miasta. To efekt współpracy miasta, policji i Rybnickiej Rady Seniorów.

- Tylko dziś mieliśmy dwie próby wyłudzenia pieniędzy od osób starszych - mówi Bogusława Kobeszko, oficer prasowy KMP w Rybniku. Zdj. Wacław Troszka

Kampania ma na celu wczesne powiadamianie mieszkańców - przede wszystkim seniorów - na temat oszustw metodą na wnuczka, policjanta, urzędnika czy pracownika banku. Do ostrzegania mieszkańców zostanie wykorzystana aplikacja Halo! Rybnik i miejski system wysyłania wiadomości SMS. Rzecz w tym, by informację o zagrożeniu przekazać innym, również bliskim w rodzinie.

- Oszuści grają na emocjach. My też chcemy sięgnąć po emocje, ale emocje osób bliskich. Akcja ma zachęcić młodych ludzi, by zadbali o swoją mamę, tatę, babcię czy prababcię i gdy tylko otrzymają informację, że na terenie Rybnika dochodzi do oszustw metodą na wnuczka czy policjanta, przestrzegli swoich bliskich. To pozwoli nam ograniczyć tego rodzaju przestępstwa - mówi podkomisarz Damian Przybyła, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku.

Podkomisarz Damian Przybyła, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku, przypomina, że policjanci nigdy nie proszą kogokolwiek o pieniądze. Zdj. WaT

- Chcemy wspomóc działania policji w edukowaniu, a przede wszystkim w ochronie seniorów, którzy przez swoją otwartość i dobre serce, wpadają niestety w sidła przestępców - mówił dziś prezydent Piotr Kuczera.

- Miasto dysponuje szerokimi możliwościami powiadamiania mieszkańców o różnych istotnych sprawach. Poza miejską stroną internetową czy profilem miasta w serwisach społecznościowych, wykorzystujemy też aplikację „Halo! Rybnik” i system wysyłania wiadomości „UM Rybnik SMS”. I właśnie te możliwości, pozwalające na dotarcie z informacją bezpośrednio do mieszkańców, wykorzystane zostaną w kampanii „Nie oddawaj swoich pieniędzy” - dodaje prezydent Rybnika.

- Chcemy wspomóc działania policji w edukowaniu, a przede wszystkim w ochronie seniorów. Wykorzystamy aplikację „Halo! Rybnik” i system wysyłania wiadomości „UM Rybnik SMS” - mówi prezydent Piotr Kuczera. Zdj. WaT

Aktualnie system „UM Rybnik SMS” ma ponad osiem tysięcy użytkowników, aplikacja miejska Halo! Rybnik to ponad 19 tysięcy użytkowników. Oba systemy są bezpłatne (szczegóły). Mieszkańcy, którzy z nich korzystają będą informowani o próbach oszustw poprzez komunikat:

„Jeżeli dzwoni do Ciebie policjant lub inny urzędnik i chce Twoje pieniądze - Rozłącz się! To oszustwo!”.

- Taki komunikat zostanie przesłany do mieszkańców tuż po pierwszym odnotowanym przez policjantów rybnickiej komendy zgłoszeniu takiej próby lub dokonaniu oszustwa na terenie miasta - wyjaśnia st. asp. Angelika Strzebinczyk z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Jak wskazują statystyki rybnickiej Policji, w ubiegłym roku przestępcy 25 razy próbowali oszukać mieszkańców na tzw. legendę, tworząc wiarygodną historię z udziałem policjanta, pracownika banku, członka rodziny, urzędnika czy opowieść związaną z kryptowalutami. 18 z tych zdarzeń okazało się skutecznych i oszuści wyłudzili w ten sposób 807 790,21 zł.

Mat. prasowe KMP Rybnik

Tylko w pierwszym kwartale 2023 roku przestępcy próbowali oszukać mieszkańców 13 razy - 11 prób było udanych, a straty sięgnęły 232 239 zł.

Mat. prasowe KMP Rybnik

Mat. prasowe KMP Rybnik

- Bardzo się cieszę z inauguracji tej kampanii, zdając sobie sprawę, że - niestety - seniorzy to grupa szczególnie narażona na to, by stać się ofiarą przestępstwa metodą na wnuczka, policjanta czy urzędnika. Oszuści stosują coraz bardziej przebiegłe sposoby, potrafią świetnie manipulować - trzeba się temu przeciwstawiać, a edukacja i wiedza o potencjalnym zagrożeniu to bardzo ważny krok w walce z przestępcami - mówi Stefania Forreiter, przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów, która na forum rady organizuje różnego rodzaju spotkania uświadamiające i edukujące seniorów. Rybniczanka przyznaje też, że za pośrednictwem komunikatora WhatsApp, ktoś podający się za jej syna, próbował wyłudzić od niej ponad 2 tys. złotych. Na szczęście była czujna. 

- Trzeba ostrzegać innych, by nie dali się nabierać cwaniakom, nie tylko tym telefonicznym, ale też tym, którzy przychodzą do mieszkań pod byle pretekstem. Zwracajmy uwagę na naciągaczy. Wszyscy, nie tylko seniorzy! - apeluje pani Stefania.

- Trzeba ostrzegać innych, by nie dali się nabierać cwaniakom, nie tylko tym telefonicznym - apeluje Stefania Forreiter, przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów. Zdj. WaT

Oprócz systemu SMS i aplikacji Halo! Rybnik, komunikaty ostrzegawcze będą również dostępne na stronach internetowych Urzędu Miasta Rybnika oraz Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, a także na stronach internetowych instytucji partnerskich.

System ostrzegawczy zostanie uruchomiony od 22 maja.

- Przestrzegając hasła „nie oddawaj swoich pieniędzy!”, zawsze będziemy wygrani! - przekonuje podkomisarz Damian Przybyła, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku.

Miasto, rybnicka policja i rada seniorów łączą siły w walce z oszustami. Zdj. WaT

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Rybnicki Dzień Seniorów
Rybnicki Dzień Seniorów

Rybnicki Dzień Seniorów

do góry