Strona główna/Aktualności/Miasto/Pociągi Rybnik - Gliwice od 9 czerwca!

Pociągi Rybnik - Gliwice od 9 czerwca!

19.04.2024 Miasto

9 czerwca tego roku uruchomione zostaną codzienne pociągi między Rybnikiem i Gliwicami, które obsłużą też przystanki pośrednie: Rybnik-Paruszowiec, Leszczyny, Knurów, Przyszowice.

- Z perspektywy Rybnika był to temat niezwykle istotny i bardzo się cieszę, że udało się go doprowadzić do szczęśliwego finału - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika

Uruchomienie nowych pociągów łączących Rybnik z Gliwicami będzie możliwe dzięki współpracy Województwa Śląskiego, Miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały partycypowanie w kosztach przedsięwzięcia. Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie ok. 3,5 mln zł.

- Rozmowy z Marszałkiem Województwa Śląskiego dotyczące stałych połączeń kolejowych pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami trwały od dłuższego czasu. Z perspektywy Rybnika był to temat niezwykle istotny i bardzo się cieszę, że udało się go doprowadzić do szczęśliwego finału - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

I dodaje:

- Według danych GUS z Rybnika do pracy w Gliwicach dojeżdża blisko 1400 osób, z Gliwic do Rybnika blisko 300. A do tej liczby doliczyć trzeba też studentów uczelni wyższych, uczniów szkół średnich czy osoby przemieszczające się pomiędzy oboma miastami sporadycznie, jak choćby pacjenci gliwickiego Centrum Onkologii. Warto też pamiętać, że to połączenie kolejowe dla części rybniczan jest ważne również ze względu na możliwość bezpośredniego dojazdu do gmin znajdujących się na trasie pomiędzy tymi miastami, jak Knurów czy Leszczyny- zaznacza prezydent.

Uruchomienie nowych pociągów łączących Rybnik z Gliwicami będzie możliwe dzięki współpracy Województwa Śląskiego, Miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały partycypowanie w kosztach przedsięwzięcia.

Wraz z wejściem w życie najbliższej korekty rozkładu jazdy w ramach zmienionej organizacji ruchu, która będzie obowiązywać w okresie od 9 czerwca do 31 sierpnia, Koleje Śląskie oprócz dotychczas kursujących pociągów weekendowych uruchomią dodatkowo 8 codziennych pociągów (4 pary) na dobę. Rozszerzenie oferty do 18 pociągów (9 par) na dobę planowane jest od 1 września 2024 r.

Mniejsza liczba pociągów w okresie wakacji związana jest z prowadzonymi pracami torowymi na liniach kolejowych nr 140 i 149, w wyniku których przepustowość linii kolejowych będzie ograniczona. Dlatego uruchomienie pełnej oferty rozkładowej będzie możliwe od 1 września 2024 r.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry