Strona główna/Aktualności/Miasto/Kajakowe porządki

Kajakowe porządki

22.04.2024 Miasto

Mimo iście jesiennej aury w miniony weekend już po raz 15. odbyło się doroczne kajakowe wielkie sprzątanie rzeki Rudy.

Mimo chłodu w dorocznym sprzątaniu Rudy wzięło udział blisko 80 kajakarzy. Zdj. Wacław Troszka

Spływ organizowany przez ekipę Aktywnych, którzy na Rudą w Stodołach urządzili swoją przystań kajakowo-rowerową, co roku otwiera sezon spływów kajakowych najbardziej rudą ze śląskich rzek.
Za każdym razem start spływu poprzedza ceremonia pozimowego otwarcia rzeki, nie inaczej było w tym roku. Tym razem uroczystemu rozpoczęciu spływu towarzyszyła znana rybnicka formacja instrumentalna Rekiny z Nacyny.
Pierwszego dnia do kajaków wsiadło blisko 80 osób, które dopłynęły do mostu w Brantolce, gdzie już tradycyjnie kończy się pierwszy etap spływu sprzątaczy.

- Prognozy pogody zapowiadały, że w niedzielę, w godzinach porannych temperatury będą bliskie zeru, dlatego zastanawialiśmy się nad odwołaniem drugiego dnia spływu, ale okazało się, że grupie 20 śmiałków chłód nie straszny i chcą płynąć dalej do mety spływu w Kuźni Raciborskiej - opowiada Jacek Kluczniok z Aktywnych.

Nasza Ruda jest rzeką wyjatkowo malowniczą. Zdj. Wacław Troszka

Kilkunastoma dużymi workami zebranymi śmieciami różnego rodzaju załadowano całego pikapa. Co cieszy, zebrano ich znacznie mniej niż w czasie wcześniejszych edycji spływu, ale nie można wykluczyć, że w jakiejś części jest to również efekt podwyższonego stanu wody. Kajakarze natrafili też na sporo śniętych ryb pochodzących z Zalewu Rybnickiego, ale tych oczywiście nie zbierali, bo to zadanie dla służb sanitarnych.

A po porządkach...

Interesująca była wieczorna, biesiadno-muzyczna część spływu na przystani Aktywnych. Uczestników plenerowej zabawy bawił m.in. dobrze im już znany zespół December oraz urodzony na Teneryfie, a mieszkający na Dolnym Śląsku gitarzysta, aranżer i wokalista Moises Bethencourt.

15. Kajakowe Wielkie Sprzątanie Rzeki Rudy

17 zdjęć

Mimo iście jesiennej aury w trzeci weekend kwietnia już po raz 15. odbyło się doroczne kajakowe wielkie sprzątanie rzeki Rudy. Spływ organizowany przez ekipę Aktywnych, którzy na Rudą w Stodołach urządzili swoją przystań kajakowo-rowerową, co roku otwiera sezon spływów kajakowych najbardziej rudą ze śląskich rzek.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry