Sztuka kobieca live

08.03.2023 Kultura i rozrywka

Za nami pierwszy dzień rybnickiego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Kobiecej. W Zabytkowej Kopalni Ignacy artystki z kraju i zagranicy tworzyły swoje obrazy na żywo.

Pierwszy dzień Festiwalu Sztuki Kobiecej należał do tworzących na żywo akwarelistek. Na zdjęciu art performance Simonidy Filipovej z Macedonii. Zdj. Wacław Troszka

Pomysłodawcą debiutującego festiwalu i jego organizatorem jest mieszkająca w Rybniku Aneta Gajos, która sama tworzy głównie akwarele i grafiki, ale też organizuje konkursy i wystawy.

 

- To pierwsza edycja festiwalu sztuki kobiecej, swoje prace prezentują głównie artystki, ale mamy też prace kilku artystów, którzy stworzyli prace kobietom poświęcone bądź do nich się odnoszące i to nie tylko dosłownie, ale również przez własną interpretację tematu „kobieta” - powiedziała nam Aneta Gajos, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Kobiecej. Współorganizatorem wydarzenia jest Zabytkowa Kopalnia „Ignacy”.

 

Wczoraj w Ignacym w Niewiadomiu, w nadszybiu szybu Kościuszko publiczność mogła obserwować artystki tworzące właśnie swoje obrazy. W czasie art performance’u na dużym arkuszu papieru przytwierdzonym do podłogi akwarelę na oczach publiczności stworzyła Simonida Filipova z Macedonii.

Słowaczka Natalia Studenkowa malowała rybnicką bazylikę św. Antoniego. Zdj. Wacław Troszka

- Simonidę Filipovą spotkałam na kilku międzynarodowych festiwalach, na których jej art. performance przyciągały liczne grono odbiorców. Stąd jej obecność na naszym festiwalu. Jej praca, inspirowana dawnymi kopalnianymi wnętrzami pozostanie tutaj, bo ofiarowała ją kopalni Ignacy - poinformowała wczoraj Aneta Gajos.
Akwarele znacznie mniejszych już rozmiarów namalowały też wczoraj podglądane, filmowane i fotografowane na bieżąco Ewelina Szczepańska, Słowaczka Natalia Studenkova i Anna Galea, która do Niewiadomia dotarła z Malty.

Na festiwalu można też oglądać sztukę spod męskiej ręki. Na festiwalową wystawę trafiły niezwykłe prace rybniczanina Sławka Kubata

Wymienione artystki prezentują też swoje prace na festiwalowej wystawie, którą urządzono w gruntownie zmodernizowanej w ostatnich latach dawnej kopalnianej sprężarkowni. Jej wernisaż odbędzie się dzisiaj, 8 marca o godz. 16. Na wystawie tej można oglądać nie tylko akwarele i inne obrazy, ale również zdjęcia, ceramikę, rzeźbę czy malarstwo na tkaninie.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Kobiecej - dzień pierwszy

16 zdjęć

Za nami pierwszy dzień Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Kobiecej. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest mieszkająca w Rybniku Aneta Gajos, która sama tworzy głównie akwarele i grafiki, ale też organizuje konkursy i wystawy.

7 marca na Ignacym w Niewiadomiu, w nadszybiu szybu Kościuszko publiczność mogła obserwować artystki tworzące właśnie swoje obrazy. W czasie art performance’u na dużym arkuszu papieru przytwierdzonym do podłogi akwarelę na oczach publiczności stworzyła Simonida Filipova z Macedonii.

Dziennikarz
Wacław Troszka

Zobacz także

Niech zalśni Rybnik w pełnym słońcu kolorami całej ziemi
Niech zalśni Rybnik w pełnym słońcu kolorami całej ziemi

Niech zalśni Rybnik w pełnym słońcu kolorami całej ziemi

Sztuka dla kawoszy
Sztuka dla kawoszy

Sztuka dla kawoszy

do góry