Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Niewiadom/Kryształowa Industriada na Ignacym

Kryształowa Industriada na Ignacym

31.05.2024 Niewiadom

15 lat, czyli kryształowe gody, świętuje Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki. Wśród znajdujących się na trasie 42 industrialnych obiektów jest też Zabytkowa Kopalnia „Ignacy”, gdzie 1 czerwca zaplanowano szereg atrakcji. Na Industriadę do Niewiadomia przyjedzie wokalista Janusz Radek i rodzina Flintstone,ów, a w kosmos wysłany zostanie pewien ładunek.

W ubiegłym roku w ramach Industriady po Ignacym jeździła lokomobila, w tym - szereg atrakcji czeka na dzieci w dniu ich święta. Zdj. Arch. GR/Aleksander Krół

Industriada na Ignacym rozpocznie się w samo południe od „Kryształowych godów, czyli zwiedzania bez przewodnika”, które na całym obiekcie potrwa do 19.00. W tym czasie można będzie m.in. wejść po 220 schodach na 46-metrową wieżę ciśnień i podziwiać panoramę okolicy, zajrzeć do budynku sprężarkowni, gdzie prezentowana będzie wystawa „Zakazy, wykluczenia, przesądy. Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle” czy do Maszynowni Szybu Kościuszko z maszyną o napędzie parowym z 1920 roku, która będzie uruchamiana od 14.00 co godzinę.

„Zakazy, wykluczenia, przesądy. Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle” to wystawa przedstawiająca rolę kobiet w przemyśle w ostatnich 150 latach. Zdj. Kopalnia Ignacy

Od 15.00 do 19.00 moc atrakcji czekać będzie na dzieci, bo przecież 1 czerwca to ich święto. 20 wielkich maskotek postaci z różnych bajek będzie krążyć po obiekcie, na placu zabaw za Szybem Głowacki rozstawi się miasteczko kuglarsko-cyrkowe, a tuż obok, w parku - miasteczko Flintstone‘ów z kultowego „Między nami jaskiniowcami” z Fredem, Wilmą i Dinem. Dla dzieci przygotowano też spektakl „Uczeni” Teatru Lalek Marka Żyły oraz występ zespołu muzycznego Kosmokwaki.

Miasteczko kuglarskie. Zdj. Kopalnia Ignacy

O godzinie 16.30 rozpocznie się misja stratosferyczna - z terenu kopalni wysłany zostanie balon z ładunkiem, kamerami i materiałami promocyjnymi na wysokość ponad 30 km, co ma umożliwić zrobienie nagrań i zdjęć zbliżonych do tych wykonywanych z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. A na finał Industriady na Ignacym tradycyjnie już koncert. Tym razem w autorskim jubileuszowym programie „15 lat razem” wystąpi wokalista Janusz Radek i Filharmonia Futura, łącząca muzykę klasyczną z innymi gatunkami muzyki. O 20.00 oprócz Radka zaśpiewają też inni wokaliści, m.in. Damian Ukeje, Monika Pilarczyk i Łukasz Drapała z programu ,,The Voice of Poland” czy Sylwia Lorens występująca m.in. w "Jaka to melodia?".

Janusz Radek i Filharmonia Futura, łącząca muzykę klasyczną z innymi gatunkami muzyki. Zdj. Kopalnia Ignacy

Całość jubileuszowego świętowania zakończy barwna iluminacja - Industriada usłyszy gromkie sto lat, a zebrani podziwiać będą pokaz cichych sztucznych ogni, połączony z wodospadem pirotechnicznym z wieży widokowej. Szczegółowy program tutaj.

Warto dodać, że dzisiaj (31 maja) kopalnia zaprasza na nocne zwiedzanie Hoym gruby w towarzystwie przewodnika i Skarbnika oraz na wieczorne pokazy pracy maszyny parowej: o 21.00, 22.00 i 23.00 (bilety: 30 zł - dorośli, 1 zł - dzieci i młodzież do 18. roku życia). W cenie biletu również zwiedzanie wystaw: „Wiek pary” i „Zakazy, wykluczenia, przesądy. Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle” (wernisaż o 19.00).

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Industriada w Niewiadomiu (nie tylko) dla dzieci
Industriada w Niewiadomiu (nie tylko) dla dzieci

Industriada w Niewiadomiu (nie tylko) dla dzieci

Jeździ po Ignacym Lokomobila - ciężka, ogromna i pot z niej spływa. Cicha prawie jak hybryda!
Jeździ po Ignacym Lokomobila - ciężka, ogromna i pot z niej spływa. Cicha prawie jak hybryda!

Jeździ po Ignacym Lokomobila - ciężka, ogromna i pot z niej spływa. Cicha prawie jak hybryda!

do góry