Strona główna/Aktualności/Sport/Ośrodek Szkolenia Olimpijskiego Polskiego Związku Judo (..)

Ośrodek Szkolenia Olimpijskiego Polskiego Związku Judo rusza w Rybniku

18.04.2024 Sport

W czwartek 18 kwietnia zainaugurowano w Rybniku działalność Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego Polskiego Związku Judo przy Klubie Sportowym Polonia Rybnik.

Julia Kowalczyk uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Zdj. Julia Osika

Nieprzypadkowo Ośrodek Szkolenia Olimpijskiego Polskiego Związku Judo rozpocznie swoją działalność właśnie w Rybniku. To z naszego miasta pochodzi trzech judoków, którzy wystartowali w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio: Agata Perenc, Julia Kowalczyk (Polonia Rybnik) oraz Piotr Kuczera (Kejza Team Rybnik), o czym wspomniał podczas dzisiejszej uroczystości Jacek Zawadka, Prezes Polskiego Związku Judo.

Rybniccy judocy. Zdj. Kamil Harbaczewski

- Trzech olimpijczyków z Rybnika było na poprzednich Igrzyskach w Tokio, a jest szansa dla kolejnych dwóch. Mamy nadzieję, że przynajmniej jeden z nich pojedzie i przywiezie medal. Tu też jest młodzież, która bardzo mocno i ambitnie walczy. Medal mistrzostw świata w poprzednim roku wywalczony przez Szymona Szulika, to historyczny, pierwszy taki sukces - Mistrz Świata w kadetach. Bo trzeba wiedzieć, że w kadetach startuje najwięcej sportowców, bo ta piramida, ta podstawa jest bardzo szeroka. Do seniorów dociera już tylko garstka sportowców, dlatego ten medal wywalczony w kadetach jest dla nas bardzo istotny - tłumaczył Jacek Zawadka.

Szymon Szuli mistrz świata w judo z Rybnika

Kolejnym przesłaniem dla utworzenia w Rybniku Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego Polskiego Związku Judo - jak tłumaczy Zawadka - było osobiste zaangażowanie trenerów z Rybnika, klubów rybnickich w rozwój polskiego judo, ale też i położenie.

- Jest to dla nas bardzo ważne i to miejsce. Od dwóch lat prowadzimy wspólny projekt z Federacją Czech i Słowacji. Mamy już cykliczny międzynarodowy turniej -  ligę seniorów. To miejsce jest potrzebne do wspólnych międzynarodowych treningów - tłumaczył Zawadka.

W Rybniku zainaugurowano ośrodek szkolenia Polskiego Związku Judo. Zdj. Kamil Harbaczewski
Przyznał, że kibicuje planom rozwojowym tego ośrodka i ma nadzieję, że w najbliższych dwóch, trzech latach powstanie ośrodek na poziomie światowym.
Ambitnym planom rozwojowym kibicuje też Marek Pałus, sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego. - Dziś może nie jest to obiekt, który mógłby aspirować do nagród architektonicznych i chwała tym, którzy w tego rodzaju obiektach organizują sport, trenują i zachęcają do uprawiania sportu młodzież. Jest szansa, by te warunki poprawić, by to szkolenie odbywało się warunkach przystających potrzebom - mówił Marek Pałus.

Uczestnicy spotkania w klubie Polonii Rybnik. Zdj. Julia Osika
Z uruchomienia Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego Polskiego Związku Judo przy Klubie Sportowym Polonia Rybnik nie kryła zadowolenia Julia Kowalczyk, zawodniczka Polonii, która uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. - To ważny dzień dla naszych zawodników - przyznała Julia Kowalczyk.

Autorzy: Kamil Harbaczewski, Julia Osika

do góry