Strona główna/Aktualności/Sport/Alicja Klasik tym razem bez medalu

Alicja Klasik tym razem bez medalu

16.04.2024 Sport

Alicji Klasik, szpadzistce RMKS-u Rybnik nie udało się zdobyć indywidualnie medalu na trwających w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej mistrzostwach świata juniorów (U20) w szermierce. Dzisiaj walczy tam jej młodsza klubowa koleżanka Laura Misiak.

Dzisiaj na MŚ kadetów w Arabii Saudyjskiej walczy kolejna szpadzistka RMKS-u Rybnik Laura Misiak

Wczoraj po przegranej 10:15 walce z Włoszką Anitą Corradino została Alicja KLasik sklasyfikowana na 16. miejscu. To spora niespodzianka, bo przed rokiem na mistrzostwach świata juniorek w bułgarskim Płowdiw szpadzistka rybnickiego klubu wywalczyła srebrny medal, a tegoroczne MŚ są dla Alicji ostatnimi w tej kategorii wiekowej.
Po eliminacjach grupowych, w których nasza szpadzistka wygrała 3 z 7 pojedynków, w fazie pucharowej turnieju Klasik wygrała trzy pojedynki: 15:11 z Rosjanką Larkiną; 15:11 z Ukrainką Anną Maksymienko i 10:9 z Kanadyjką Xiao Ruien.
Trener Artur Fajkis podkreśla, że i Ukrainka, i Kanadyjka to bardzo mocne rywalki notujące dobre wyniki, ale przyznaje też, że Alicja źle rozpoczęła walkę z Włoszką i w drugiej części walki nie była już w stanie odrobić strat z jej początkowej fazy. Przyznaje też, że świeżo upieczona mistrzyni Polski jest nieco zmęczona, bo ostatni miesiąc z okładem był wypełniony ważnymi startami związanymi z walką o kwalifikację olimpijską. - Taka jest szermierka. Tu nikt bez walki nie oddaje punktów, bo każdy chce wygrać, a końcowy sukces składa się wiele elementów - mówi klubowy i reprezentacyjny trener Alicji Klasik Artur Fajkis.

Tytuł dla Francuzki

Tytuł mistrzyni świata juniorek w szpadzie zdobyła w Rijadzie Francuzka Oceane Francillonne, która w finale pokonała Kanadyjkę Julię Yin. Włoszka Corradino, która pokonała Alicję Klasik zdobyła brązowy medal.
Alicja Klasik i tak była najlepszą z polskich reprezentantek. Oliwia Tercjak była 38., Cecylia Cieślik 49., a Antonina Halemba 74.

Laura na planszy

Dzisiaj w Arabii Saudyjskiej powalczy kolejna szpadzistka RMKS-u Rybnik 17-letnia Laura Misiak, biorąca udział w odbywających się tam również MŚ kadetek (U17). Rywalizację rozpocznie oczywiście od eliminacji grupowych (19 grup); w 12. grupie rywalkami Laury będą zawodniczki z: Kanady, Azerbejdżanu, Egiptu, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Chin. Zależnie od wyników pojedynków w grupie do fazy pucharowej turnieju awansują z grupy trzy, cztery, a nawet pięć zawodniczek. Przebieg turnieju (wyniki) można śledzić w internecie: https://www.fencingtimelive.com/pools/scores/4D1B6D8C746A45E6941A229AA7F7759A/BB251E4DE6304AA1AFE516D45C73145A

Jutro drużynówka juniorek

Jutro z kolei zostanie w Arabii Saudyjskiej rozegrany turniej drużynowy MŚ juniorek (U20), w którym polska drużyna (Cieślik, Halemba, Klasik, Tercjak) chce powalczyć o medal. Plany i ambicje naszych szpadzistek są uzasadnione, bo w rankingu Pucharu Świata juniorek polska ekipa zajmuje obecnie drugie miejsce.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry