Strona główna/Aktualności/Miasto/Uczniowie rybnickich szkół na tropie finansów

Uczniowie rybnickich szkół na tropie finansów

22.05.2024 Miasto

PKO Bank Polski zorganizował niecodzienną grę miejską w Rybniku, skierowaną do uczniów klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich. Uczestnicy mieli okazję wyruszyć w podróż po mieście, gdzie przewodnikiem były finanse.

Gra odbyła się w kilku lokalizacjach na terenie Rybnika. Każda z nich kryła zadania, które trzeba było rozwiązać, aby odkryć kolejny punkt na mapie. W zabawie wzięło udział 120 uczniów z różnych placówek w Rybniku. Grupy młodzieży przemierzały miasto, rozwiązując kolejne zagadki, które prowadziły ich do nowych miejsc.

 Uczniowie rybnickich szkół wzięli udział w grze miejskiej zorganizowanej przez PKO BP w ramach “Tygodnia Pieniądza”. Zdj. Dominika

Pierwszym punktem na mapie był oddział banku PKO na ulicy 3 maja. Tutaj uczniowie odpowiadali na różne pytania z zakresu finansów i przedsiębiorczości. Za poprawne odpowiedzi otrzymywali literkę. Komplet liter uformował następną lokalizację, a był nią Teatr Ziemi Rybnickiej.

W teatrze odbyła się prezentacja o tym, jak zarządzać swoimi pieniędzmi. Młodzież dowiedziała się czym jest poduszka finansowa, jak kontrolować domowy budżet, dlaczego ważna jest oszczędność oraz jak mądrze wydawać pieniądze.

- Edukacja finansowa dzieci i młodzieży jest bardzo ważna. Jeśli spojrzymy na obecne wydarzenia w sferze finansów z perspektywy młodych ludzi, to jasne staje się, że jeśli nie zaczniemy wcześnie edukować ich na temat finansów, mogą oni powielać błędy naszych rodziców czy dziadków związane z zabezpieczeniem finansowym. Mówimy tutaj głównie o poduszce finansowej. To ważne, aby mieć zabezpieczenie finansowe na wypadek różnych sytuacji. Rozmawiamy z młodzieżą o budżecie domowym, by przygotować ich na wyzwania, jakie mogą napotkać w dorosłym życiu - mówi Radosław Witkowski, kierownik zespołu w PKO PB.

Uczniowie mierzyli się z łamigłówkami i rebusami, które wymagały nie tylko wiedzy, ale także sprytu i współpracy. Zdj. Dominika

Podczas kolejnego przystanku w Urzędzie Miasta, młodzież miała okazję spotkać się z Iwoną Mazur, pełniącą funkcję Skarbnika Miasta. To spotkanie pozwoliło młodym zgłębić tajniki tworzenia budżetu miejskiego oraz sposoby zarządzania środkami finansowymi miasta. Uczniów jednak najbardziej zainteresowały liczby! Jako ciekawostkę, skarbnik Rybnika ujawniła, że miasto dysponuje 340 kontami bankowymi, na których w dniu dzisiejszym zgromadzono 172 miliony złotych.

Rozwiązanie łamigłówek skierowało uczestników na ulicę Klasztorną, w kierunku Edukatorium Juliusz. Tam, teoretyczna wiedza mogła zostać wdrożona w życie. Dzięki goglom VR uczniowie przenieśli się do... domu swojej cioci, którym musieli zarządzać. Gra osadzona w wirtualnej rzeczywistości pozwoliła im zmierzyć się z codziennymi wyzwaniami dorosłych, takimi jak opłacanie rachunków, zarządzanie budżetem czy dbanie o dom.

- Gra uczy obowiązkowości i pokazuje, że musimy sobie wybrać priorytety. Pieniądze możemy wydać na różne rzeczy, również na nowy telefon lub gry. Jeżeli wydamy je wszystkie, to braknie na opłacenie podstawowych potrzeb jak czynsz czy prąd. Musimy też sprzątać mieszkanie, segregować śmieci, za co dostajemy punkty. Generalnie drużyny walczą o to żeby zdobyć jak najwyższy wynik. To pokazuje, kto jest bardziej obowiązkowy i kto lepiej się odnajduje w dorosłym życiu.

Jedną z naszych misji jest edukacja młodzieży. Gra łączy w sobie dwie formy: jest trochę zabawy i trochę pozytywnej edukacji. Chcemy krzewić wśród młodzieży wiedzę ekonomiczną, aby mieć świadome społeczeństwo - mówi Wojciech Jarek, ambasador gogli VR w PKO BP.

W grze VR uczniowie musieli samodzielnie zarządzać domem i budżetem. Zdj. Dominika

Czy rybnicka młodzież zastanawia się nad swoją przyszłością finansową? Zapytaliśmy o to uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej.

- Jeśli chodzi o moją przyszłość finansową, faktycznie kiedy o tym myślę, pojawiają się pewne obawy. Jednakże czuję się w komfortowej sytuacji, głównie ze względów rodzinnych. Przyszłość finansowa chodzi mi gdzieś po głowie, aczkolwiek nie jest to strach, tylko jakieś delikatne obawy. Uważam, że dzisiejsze zajęcia są pomocne i mają pozytywny wpływ na młodzież. Na pewno coś z nich wyniosę - odpowiada Paweł Ryszka, uczeń rybnickiego liceum.

Uczniowie rybnickich szkół na tropie finansów

28 zdjęć

PKO Bank Polski zorganizował niecodzienną grę miejską w Rybniku, skierowaną do uczniów klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich. Uczestnicy mieli okazję wyruszyć w podróż po mieście, gdzie przewodnikiem były finanse.

dziennikarz
Dominika R
do góry