Strona główna/Aktualności/Miasto/Pielgrzymka tysiąca pielgrzymów

Pielgrzymka tysiąca pielgrzymów

02.08.2023 Miasto

Około 10.30 na trasę 78. Pieszej Rybnickiej Pielgrzymki na Jasną Górę wyruszyła ostatnia siódma grupa pielgrzymów. Po ostatnich porannych zapisach jest ich ponad tysiąc.

Pierwsza grupa pielgrzymów wyruszyła na trasę krótko przed godz. 10. Zdj. Wacław Troszka

Do Częstochowy pielgrzymują nie tylko rybniczanie, ale też mieszkańcy ościennych miejscowości m.in. Jastrzębia Zdroju, Wodzisławia Śl., Pszowa czy Rydułtów, zresztą rybnicka pielgrzymka jest pielgrzymką całej katowickiej archidiecezji. Odbywa się pod tym samym hasłem co trwające właśnie w portugalskiej Lizbonie Światowe Dni Młodzieży: Maryja wstała i poszła z pośpiechem.

Pielgrzymka rozpoczęła się tradycyjnie mszą w bazylice św. Antoniego, gdzie licznej koncelebrze przewodniczył biskup katowicki ks. Adam Wodarczyk. Dobrego i radosnego pielgrzymowania życzył też pątnikom prezydent Rybnika Piotr Kuczera, prosząc o modlitwę w intencji naszego miasta, rybnickiego samorządu, ale też o modlitwę o pokój w Ukrainie.

- Symboliczny wymiar ma fakt, że dzisiaj część pielgrzymów z Rybnika jest w Lizbonie na Światowych Dniach Młodzieży, w mieście, w którym urodził się patron Rybnika św. Antoni - mówił prezydent Kuczera.

 Kierownikiem pielgrzymki jest ks. Paweł Zieliński. Zdj. Wacław Troszka

- Jest wiele podobieństw łączących Światowe Dni Młodzieży i naszą pielgrzymkę. Ale są też różnice. Nie wszyscy mogli pojechać do Lizbony ze względu na ograniczenia wiekowe czy finansowe. U nas takich ograniczeń nie ma - mówił kierownik pielgrzymki ks. Paweł Zieliński, na co dzień wikary w parafii św. Antoniego.

Jak poinformował ksiądz kierownik większość pielgrzymów stanowią kobiety - 58 proc. Najmłodszy uczestnik pielgrzymki ma roczek, a najstarsza jej uczestniczka 86 lat. To parafianka św. Antoniego Krystyna Dziuba, która na Jasną Górę pielgrzymuje po raz 57. Wśród mężczyzn najwięcej jest Piotrów - 19, a wśród pań, noszących imię Joanna - 19.

Pielgrzymka i dość popularne wśród wierzącej młodzieży ŚDM w Lizbonie odbywają się w tym samym czasie, co spowodowało małe zawirowania kadrowe, jeśli chodzi o ekipy duchownych prowadzące poszczególne grupy. Do poprowadzenia jednej z nich zgłosił się ksiądz z Zakopanego, ale w minioną niedzielę nabawił się kontuzji. Z kolei siostra zakonna, która miała się opiekować jedną z grup tuż przed pielgrzymką została przeniesiona na inną placówkę. Dlatego do jednej z siedmiu pielgrzymkowych grup duchowny opiekun dołączy prawdopodobnie dopiero jutro.

W tym roku najliczniejszą grupą jest II, prowadzona przez rybnickich franciszkanów - doświadczonych już w pielgrzymowaniu ojców Dymitra i Radomira oraz debiutującego na tej trasie ojca Bernarda.

Wyjście pielgrzymki co roku wygląda podobnie - kolejne grupy robią sobie wspólne zdjęcie przy pomniku papieża Jana Pawła II i przy dźwiękach górniczej orkiestry wyruszają w drogę. W tym roku, po wielu latach przerwy początkowy odcinek trasy prowadził znów ul. Gliwicką, bo na Mikołowskiej i tak są już utrudnienia w ruchu związane z modernizacją, a de facto budową dwóch wiaduktów. Pierwszy postój tradycyjnie zaplanowano w Wilczy.

Według programu pielgrzymki powitanie pielgrzymów z Rybnika i ościennych miejscowości na wałach jasnogórskiego klasztoru nastąpi w sobotę 5 sierpnia około godz. 15. Parafia św. Antoniego organizuje autokarowy przejazd do Częstochowy na to powitanie. Trwają zapisy.  Mszę na wałach dla pielgrzymów i tych którzy przyjadą do Częstochowy z Rybnika i innych miejscowości odprawi ten sam biskup ks. Adam Wodarczyk.

- Po ludzku patrząc, w dzisiejszych czasach, gdy wszędzie można dojechać samochodem, pielgrzymowanie nie jest czymś normalnym. Ale tym co wyróżnia pielgrzymów są intencje, z którymi idą, z którymi pielgrzymują - mówi kierownik pielgrzymki ks. Paweł, podkreślając, że to największa częstochowska pielgrzymka na Śląsku.

 Już tradycyjnie ruszającym w drogę pielgrzymom przygrywała górnicza orkiestra dęta pod batutą Arkadiusza Czyża

Więcej informacji o rybnickiej pielgrzymce na stronie internetowej (www.pielgrzymka.rybnik.pl).

78. Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę

36 zdjęć

W środę 2 sierpnia po tradycyjnej mszy w bazylice św. Antoniego, której w tym roku przewodniczył ks. biskup Adam Wodarczyk, ponad tysiąc uczestników 78. Pieszej Rybnickiej Pielgrzymki na Jasną Górę wyruszyło w drogę do Częstochowy. To nie tylko rybniczanie, ale też mieszkańcy ościennych miejscowości m.in. Jastrzębia Zdroju, Wodzisławia Śl., Pszowa czy Rydułtów, zresztą rybnicka pielgrzymka ma charakter archidiecezjalny. Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą w sobotę przed południem. Hasło tegorocznej pielgrzymki jest takie samo, jak odbywających się właśnie w stolicy Portugalii Lizbonie Światowych Dni Młodzieży: Maryja wstała i poszła z pośpiechem. Od 2018 roku kierownikiem pielgrzymki jest wikary z parafii św. Antoniego ks. Paweł Zieliński.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 

 

Dziennikarz
Wacław Troszka

Zobacz także

Rybnicka pielgrzymka radości
Rybnicka pielgrzymka radości

Rybnicka pielgrzymka radości

do góry