Strona główna/Aktualności/Miasto/Kawałek domu we Wspólnym Stole

Kawałek domu we Wspólnym Stole

08.12.2023 Miasto

- Wspólny Stół stał się taką naszą rodziną, dlatego chcemy by nasi goście poczuli tutaj trochę rodzinnego ciepła - mówi Małgorzata Ostrowska z rybnickiego OPS-u, koordynatorka rybnickiej kuchni społecznej, w której bezdomni i potrzebujący mogą liczyć na dobry posiłek i dobre słowo. A skoro o rodzinnej atmosferze mowa, to we Wspólnym Stole nie może również zabraknąć świątecznych prezentów. Więc, ludzie listy piszą…

We Wspólnym Stole już widać świąteczną atmosferę. Zdj. Wspólny Stół

„Święty Mikołaju, piszę do Ciebie, bo zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a ja już nie mogę się doczekać, aż mnie odwiedzisz. Wiem, że spełniasz marzenia wszystkich ludzi, dlatego w tym roku proszę Cię o…” - listy o takiej treści napisali już m.in. 51-letni Konrad, który prosi o ciepło i życzliwość oraz 73-letnia Longina, która czeka na paczkę świąteczną, ale najbardziej - na zdrowie. Dariusz ucieszy się ze słodyczy, ryb i dobrej pracy, a 30-letni Karol z zestawu kosmetyków i butów zimowych w rozmiarze 43.

- Każdy z naszych gości jest inny. Osoba w kryzysie bezdomności czy uboga energetycznie niekoniecznie potrzebuje makaronu, bo i tak nie będzie miała go gdzie ugotować, ale przydałyby się jej ciepłe skarpety, buty czy dezodorant. Postanowiłam więc zapytać o ich potrzeby i zachęcić odwiedzające nas osoby do napisania listów do św. Mikołaja. I co może zaskakiwać, bardzo mało jest w nich próśb materialnych, a sporo tych o zdrowie, szczęście, ciepło czy życzliwość - mówi Małgorzata Ostrowska.

Listy napisane do św. Mikołaja przez gości Wspólnego Stołu. Zdj. Wspólny Stół

- Prezenty są spersonalizowane i nasi goście będą mogli poczuć magię świąt. W domu też wręczamy sobie takie właśnie prezenty, więc to taki kawałek domu we Wspólnym Stole - dodaje.

Ważne, że dzięki tej akcji każdy z nas może zostać św. Mikołajem. Jak zatem spełnić świąteczne marzenia ubogich, samotnych czy bezdomnych rybniczan? Wystarczy zajrzeć na FB Wspólnego Stołu i zgłosić chęć pomocy lub skontaktować się z rybnickim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Akcja potrwa do 20 grudnia, ale nawet po tym czasie można będzie wesprzeć potrzebujących.

- Prezenty będziemy rozdawać we Wspólnym Stole w Wigilię oraz pierwszego i drugiego dnia świąt - mówi Ostrowska.

Wyjaśnia, że odwiedzających rybnicką kuchnię społeczną, którzy mogą tutaj zjeść ciepły posiłek i ogrzać się, niestety przybywa.

- Ostatnio pobiliśmy rekord, w środę 6 grudnia przyszło do nas 57 osób. To pewnie konsekwencje wysokich cen w sklepach i kosztów ogrzewania czy prądu - zauważa rybniczanka.

Przypominamy, że tuż obok Wspólnego Stołu, który mieści się przy ul. Zebrzydowickiej 30/3, znajduje się lodówka społeczna. Można tam zostawić zarówno artykuły spożywcze, jak i potrawy, których zrobiliśmy zbyt dużo. A w czasie świąt pewnie w wielu naszych domach będzie to powracający temat.

- Dlatego dzielmy się posiłkiem! - zachęca Małgorzata Ostrowska.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Rok przy rybnickim Wspólnym Stole
Rok przy rybnickim Wspólnym Stole

Rok przy rybnickim Wspólnym Stole

Wspólny stół dla rybniczan lekarstwem na kryzys
Wspólny stół dla rybniczan lekarstwem na kryzys

Wspólny stół dla rybniczan lekarstwem na kryzys

do góry