Strona główna/Aktualności/Miasto/I LO Powstańców Śląskich to dom, który się opuszcza, (..)

I LO Powstańców Śląskich to dom, który się opuszcza, by latać wysoko

14.10.2022 Miasto

Cudownie, że jesteście, że znajdujecie drogi do domu. To banał, że szkoła to dom. Ale uczeń spędza w nim około 8 godzin dziennie, to jest dom […] Dom, który opuszcza się, mając skrzydła u ramion, a potem się lata, daj Boże wysoko. A potem się wraca, aby odnaleźć korzenie - mówił Tadeusz Chrószcz, dyrektor I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku, podczas uroczystej akademii z okazji jubileuszu 100-lecia szkoły w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Chór Bel Canto odśpiewał Pieśń Szkoły. Zdj. Wacław Troszka

"Szkoło przedziwnej urody,
Miasto w zadymce zieleni,
Tu się uczyli pogody
Synowie rybnickiej ziemi,
Tutaj uczyli się gniewu,
By podłość w życiu zgnieść
I wśród sztandarów powiewu
Ojczyźnie oddać cześć" - pięknie zaśpiewał chór Bel Canto „Pieśń o szkole” napisaną przez Wilhelma Szewczyka, pół wieku temu a dziś wciąż aktualną, w Teatrze Ziemi Rybnickiej, gdzie w piątek 14 października odbyła się uroczysta akademia z okazji jubileuszu 100-lecia I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku.

W uroczystości wzięło udział wielu dostojnych absolwentów.

Dyrektor Tadeusz Chrószcz mówił, że szkoła to dom, który opuszcza się ze skrzydłami u ramion. Zdj. Wacław Troszka

- Cudownie, że jesteście, że znajdujecie drogi do domu. To banał, że szkoła to dom. Ale uczeń spędza w nim około 8 godzin dziennie, to jest dom […] Dom, który opuszcza się, mając skrzydła u ramion, a potem się lata, daj Boże wysoko. A potem się wraca, aby odnaleźć korzenie - mówił do zgromadzonych Tadeusz Chrószcz, dyrektor I LO w Rybniku.

Tłumaczył, że taka była dewiza dr Danuty Nakonecznej, opiekuna naukowego Towarzystwa Sztuk Twórczych, którego szkoła była współzałożycielem. - Działo się to tuż po traumie pożaru, po traumie stanu wojennego. "Dać skrzydła, uświadomić, że ma się korzenie" - mówił Chrószcz.

- Dziękuje, wam współpracownicy moi współcześni, że w czasach permanentnej zmiany trwacie, uskrzydlacie, ukorzeniacie. Sukces to trwanie. To także myśl Danuty Nakonecznej - mówił.

W uroczystości wzięło udział wielu zacnych absolwentów Powstańców. Zdj. Wacław Troszka

- Nauczyciel dziś jest traktowany powiedzmy delikatnie odświętnie. Życzę Wam - dziękując za trwanie w budowaniu wspólnoty, bo to jest budowa (tak jak nasza sala, która wyrasta już ponad poziom gruntu, za co dziękuję panie prezydencie i państwu radnym) - by przestrzeń tego, co w Was odświętne i szczególnie cenne - kapitał Waszej wiedzy, mądrości - rosła w Was na co dzień. Mimo frustracji i porażek, niepokoju, tej dziwnej tłumionej niechęci do przyszłości, życzę Wam optymizmu - mówił Tadeusz Chrószcz.

Potem zwrócił do młodzieży.

- Następne 100-lecie będzie Wasze i Waszych dzieci. Bądźcie dla nich mądrymi rodzicami i pierwszymi nauczycielami, tak jak Wasi rodzice są dla Was. Aby tak było wymagajcie od siebie: „Ojczyzna, Nauka, Cnota, Praca” Tak jak na sztandarze - mówił dyrektor „Powstańców”.

I na koniec poprosił jeszcze rodziców:

- Drodzy Rodzice zawsze stanowiliście o jakości szkoły. Bądźcie nadal odpowiedzialnymi partnerami dla nauczycieli, którzy nie tylko pytają Wasze dzieci, „co wiesz?”, ale tez starają się pytać, „jak myślisz?”. Wierzę że uczone myślenia nasze dzieci będą przyszłością nie tylko tej szkoły, szkoły przedziwnej urody - mówił Tadeusz Chrószcz, oddając głos absolwentowi ILO, prezydentowi Rybnika Piotrowi Kuczerze, który zaczął od anegdoty.

Absolwent Powstańców Piotr Kuczera. Zdj. Wacław Troszka

- Lekcja języka polskiego, III klasa, Kuczera siedzi odpytywany, idzie delikatnie średnio. Wtedy głos pana profesora Tadeusza Chrószcza: „Piotrek, ty jakimś cudem skończysz tę szkołę, ale pomyśl, co ty będziesz robił dalej”. Widzicie jak się przejąłem - mówił Piotr Kuczera, zbierając gromkie brawa rozbawionej publiczności teatru.

Dalej Piotr Kuczera tłumaczył, że siłą absolwentów tej szkoły jest poczucie swoistej jedności, wspólnoty „świata powstańczego”.

- 100-lecie to wielka okazja do podziękowania wszystkim pedagogom, którzy tworzyli tę szkołę w sposób szczególny. Młody człowiek, który wybiera szkołę myśli o swoim życiu w perspektywie bardzo krótkiej a nie zdaje sobie sprawy - teraz zwracam się do Was młodzi - że nastanie moment w życiu, gdy będziecie wychodzić z tej szkoły i poczujecie, że macie korzenie i podstawę, i ona daje Wam siłę, by iść przez życie, iść twórczo i walczyć w sposób uśmiechnięty, z pewnym optymizmem, walczyć o swoje. Ale ta walka nigdy nie jest przeciwko komuś, jest walką dla siebie i walką o to, by być dobrym i uczciwym człowiekiem - mówił Piotr Kuczera, dodając, że "Powstańcy" są wspólnotą, bo wiele dobra i życiowej uczciwości, w tej szkole doświadczyli.

Autor: Aleksander Król

Młodzież wystawiła przedstawienie. Zdj. Wacław Troszka

Czytaj więcej o jubileuszu ILO w Rybniku:

100-lecie ILO w Rybniku. Dyrektor Chrószcz: "Trzeba mieć nadzieję na wykształcenie kolejnych zacnych absolwentów"

Uroczysta msza w Bazylice na początek wielkiego jubileuszu "Powstańców"

Wielki jubileusz 100-lecia ILO im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Zobacz zdjęcia z przemarszu i akademii w teatrze!

72 zdjęcia

14 października rozpoczęły się główne obchody wielkiego jubileuszu 100-lecia ILO im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Po uroczystej mszy świętej w bazylice, uczestnicy przeszli w korowodzie przez miasto do Teatru Ziemi Rybnickiej, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Podczas uroczystości zasłużonym dla szkoły wręczono specjalnie na tę okazję przygotowane medale okolicznościowe. Zaprezentowano też książkę wydaną na 90-lecie szkoły, a wykład wygłosił profesor Tadeusz Sławek. Uroczystości uświetnił śpiew Chóru Bel Canto a także spektakl przygotowany przez uczniów ILO. Zdjęcia Wacław Troszka

do góry