Strona główna/Aktualności/Miasto/Eksplozja wiedzy na Ignacym

Eksplozja wiedzy na Ignacym

23.05.2024 Edukacja

Poznawali, eksperymentowali, odkrywali, ćwiczyli umysł i ciało… - ponad 750 dzieci klas 4-6 z rybnickich szkół podstawowych wzięło udział w XI Festiwalu Nauki, który dziś (23 maja) odbył się na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu. Jak co roku przygotowało go Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika.

Tęcza w probówce - w roli młodych naukowców uczniowie "Frycza", którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą z młodszymi kolegami. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

28 punktów na terenie Ignacego z najróżniejszymi doświadczeniami i ciekawostkami z zakresu chemii, fizyki, astronomii czy robotyki - wszystkie do dyspozycji rybnickich uczniów. O zorzach polarnych opowiadał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, o sztucznej inteligencji - twórca kanału „Uwaga! Naukowy bełkot” Dawid Myśliwiec, a o robotach - Aldona Rosner z CKU Politechniki Śląskiej. Tęcza zamknięta w szkle, samopompujące się balony, a może suchy lód? - na doświadczalnych stoiskach co chwila coś wybuchało, rosło, zmieniało konsystencję lub kolor, oczywiście ku radości uczestników naukowych eksperymentów.

Na stoiskach co chwila coś wybuchało, rosło, zmieniało konsystencję lub kolor, oczywiście ku radości uczestników naukowych eksperymentów. Zdj. (S)

- Festiwal kierujemy do dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych, które jeszcze nie uczą się fizyki czy chemii, a jego głównym celem jest pokazanie dzieciom, że nie taki diabeł straszny - chcemy uczyć poprzez zabawę. Do udziału w festiwalu zapraszamy też ciekawych gości, którzy w sposób przystępny i zrozumiały dla dzieci w tym wieku, przybliżają im wiedzę z różnych dziedzin, również archeologii. A radość dzieciaków, które mówią, że jest fajnie, bo coś ich zafascynowało, to najważniejszy efekt tego festiwalu - mówi Katarzyna Korba z Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika.

Po raz pierwszy w tym roku magistrat ogłosił też konkurs na najciekawszą relację z festiwalu w dowolnej formie (prezentacja, filmik, zdjęcia czy opis). Uczniowie będą mieli z czego wybierać, bo atrakcji, jakie mogli przeżyć, było naprawdę sporo. Przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko uczyli skąd bierze się miód, prezentowali ule z recyklingu i częstowali miodem z pasiek prowadzonych przez fundację.

Można było spróbować miodu z pasiek prowadzonych przez fundację Odzyskaj Środowisko. Zdj. (S)

Podczas warsztatów tworzenia biżuterii z elektrycznych śmieci uczniowie nie tylko robili wisiorki i bransoletki, ale dowiedzieli się również, jak prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem.

- Nauka poprzez zabawę to najlepsza forma edukacji, także ekologicznej. To ważne, by dzieci zobaczyły, że z każdego sprzętu możemy odzyskać wiele elementów i zapobiegać w ten sposób marnowaniu cennych surowców - mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Na Ignacym można dziś było również nadać imię dębowi szypułkowemu - pomnikowi przyrody rosnącemu w Kampusie, a uczniowie wybierali z 8 propozycji. Nam najbardziej spodobały się imiona: Szypułek, Kampuś i Dębosław. Nie zabrakło też tematów związanych z bezpieczeństwem, a swoją wiedzę i sprzęt zaprezentowali na festiwalu strażacy, policjanci i funkcjonariusze służby więziennej. Serwowano też zdrowe przekąski.

Eksplozja wiedzy na Ignacym

39 zdjęć

Doświadczali, eksperymentowali, poznawali … - ponad 750 dzieci klas 4-6 z rybnickich szkół podstawowych wzięło udział w XI Festiwalu Nauki, który 23 maja odbył się na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu. Przygotowało go Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry