Eksplozja wiedzy na Ignacym
Poznawali, eksperymentowali, odkrywali, ćwiczyli umysł i ciało… - ponad 750 dzieci klas 4-6 z rybnickich szkół podstawowych wzięło udział w XI Festiwalu Nauki, który dziś (23 maja) odbył się na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu. Jak co roku przygotowało go Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika.
28 punktów na terenie Ignacego z najróżniejszymi doświadczeniami i ciekawostkami z zakresu chemii, fizyki, astronomii czy robotyki - wszystkie do dyspozycji rybnickich uczniów. O zorzach polarnych opowiadał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, o sztucznej inteligencji - twórca kanału „Uwaga! Naukowy bełkot” Dawid Myśliwiec, a o robotach - Aldona Rosner z CKU Politechniki Śląskiej. Tęcza zamknięta w szkle, samopompujące się balony, a może suchy lód? - na doświadczalnych stoiskach co chwila coś wybuchało, rosło, zmieniało konsystencję lub kolor, oczywiście ku radości uczestników naukowych eksperymentów.
- Festiwal kierujemy do dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych, które jeszcze nie uczą się fizyki czy chemii, a jego głównym celem jest pokazanie dzieciom, że nie taki diabeł straszny - chcemy uczyć poprzez zabawę. Do udziału w festiwalu zapraszamy też ciekawych gości, którzy w sposób przystępny i zrozumiały dla dzieci w tym wieku, przybliżają im wiedzę z różnych dziedzin, również archeologii. A radość dzieciaków, które mówią, że jest fajnie, bo coś ich zafascynowało, to najważniejszy efekt tego festiwalu - mówi Katarzyna Korba z Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika.
Po raz pierwszy w tym roku magistrat ogłosił też konkurs na najciekawszą relację z festiwalu w dowolnej formie (prezentacja, filmik, zdjęcia czy opis). Uczniowie będą mieli z czego wybierać, bo atrakcji, jakie mogli przeżyć, było naprawdę sporo. Przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko uczyli skąd bierze się miód, prezentowali ule z recyklingu i częstowali miodem z pasiek prowadzonych przez fundację.
Podczas warsztatów tworzenia biżuterii z elektrycznych śmieci uczniowie nie tylko robili wisiorki i bransoletki, ale dowiedzieli się również, jak prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem.
- Nauka poprzez zabawę to najlepsza forma edukacji, także ekologicznej. To ważne, by dzieci zobaczyły, że z każdego sprzętu możemy odzyskać wiele elementów i zapobiegać w ten sposób marnowaniu cennych surowców - mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Na Ignacym można dziś było również nadać imię dębowi szypułkowemu - pomnikowi przyrody rosnącemu w Kampusie, a uczniowie wybierali z 8 propozycji. Nam najbardziej spodobały się imiona: Szypułek, Kampuś i Dębosław. Nie zabrakło też tematów związanych z bezpieczeństwem, a swoją wiedzę i sprzęt zaprezentowali na festiwalu strażacy, policjanci i funkcjonariusze służby więziennej. Serwowano też zdrowe przekąski.
Eksplozja wiedzy na Ignacym
Doświadczali, eksperymentowali, poznawali … - ponad 750 dzieci klas 4-6 z rybnickich szkół podstawowych wzięło udział w XI Festiwalu Nauki, który 23 maja odbył się na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu. Przygotowało go Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika.