Strona główna/Aktualności/Miasto/Nauczyciele z Rybnika w krainie tysiąca jezior

Nauczyciele z Rybnika w krainie tysiąca jezior

13.06.2024 Edukacja

Finlandia nazywana jest krajem tysiąca jezior choć tak naprawdę jest ich blisko 190 tysięcy. Ten skandynawski kraj o zbliżonej do Polski powierzchni zamieszkuje niespełna 5,5 miliona ludzi. Finlandia odległa od Polski o niespełna 2 godziny lotu zachwyca duża ilością zieleni i piękną przyrodą. W dniach od 3 do 8 czerwca grupa pięciu nauczycieli z Zespołu Szkół nr 6 przebywała w Finlandii realizując projekt Erasmus + w obszarze “Kształcenie i szkolenie zawodowe”.

W Tampere jest 7 ośrodków ukierunkowanych na kształcenie dzieci, młodzieży i dorosłych z różnymi dysfunkcjami. Park w Tampere. Zdjęcie Janusz Rzymanek

Wyjazd edukacyjny kadry, był związany z podniesieniem kompetencji zawodowych nauczycieli. Rybniccy nauczyciele obserwowali zajęcia ukierunkowane na osoby o różnym stopniu niepełnosprawności realizowane przez placówki kształcenia zawodowego w fińskiej miejscowości Tampere.

Podczas spotkań w placówkach Ammattiopisto Luovi, rybniczanie mieli okazję bliżej zapoznać nie tylko system kształcenia w Finlandii, ale także poznać specyfikę działalności placówek.

Grupa nauczycieli z Zespołu Szkół nr 6 przebywała w Finlandii realizując projekt Erasmus + w obszarze “Kształcenie i szkolenie zawodowe”.

 

Fiński ośrodek oferuje szeroki zakres kształcenia i szkolenia zawodowego czy przysposobienia do samodzielnego życia. W Tampere jest 7 ośrodków ukierunkowanych na kształcenie dzieci, młodzieży i dorosłych z różnymi dysfunkcjami.

Podczas pobytu nauczyciele mieli okazję nie tylko do obserwacji zajęć, ale także sami w nich uczestniczyli. Była np. wspólna praca w kuchni oraz pikowanie aksamitek. Rybniccy pedagodzy uczestniczyli w spotkaniach i prezentacjach przygotowanych przez przedstawicieli fińskich placówek.

Finlandia nazywana jest krajem tysiąca jezior choć tak naprawdę jest ich blisko 190 tysięcy. Zdj. Janusz Rzymanek

Nasi fińscy partnerzy bardzo się postarali, udekorowali salę oraz przygotowali zestaw podstawowych zwrotów w swoim języku.

Nauczyciele mieli także okazję do zaprezentowania naszego miasta oraz szkoły.

Codziennie do 14,00 uczestniczyliśmy w różnorodnych aktywnościach zaś po zajęciach zwiedzaliśmy Finlandię, w tym stolicę kraju Helsinki jak i oddalone o blisko 200 km na północ miasto Tampere. Mieliśmy okazję płynąc statkiem, zwiedzać wyspy, wypić kawę oraz podziwiać panoramę miasta z wysokości 120 metrów. Zwiedzaliśmy także muzea w tym to poświęcone twórczości Tove Jansson autorki książek o Muminkach. Korzystając z okazji serdecznie dziękujemy naszym gospodarzom za niezwykle serdeczne przyjęcie. Kiitos Suomi! Dziękujemy Finlandio! 

Janusz Rzymanek

Z Erasmusem w krainie tysiąca jezior

27 zdjęć

W dniach od 3 do 8 czerwca grupa pięciu nauczycieli z Zespołu Szkół nr 6 przebywała w Finlandii realizując projekt Erasmus + w obszarze “Kształcenie i szkolenie zawodowe”.

do góry