RYJEK z irokezem

26.09.2023 Kultura i rozrywka

- Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „RYJEK not dead!”. Chcemy, by było różowo, punkowo i pozytywnie! - mówi Piotr Sobik o 27. Rybnickiej Jesieni Kabaretowej RYJEK i towarzyszącym jej plakacie, autorstwa grafika Tomasza Solucha. - Chcemy, by RYJEK nadal opierał się na wolności, żywiole i totalnym braku cenzury. Nie podzielamy opinii, że kabaret jest w kryzysie. Naszym zdaniem kabaret i ... RYJEK not dead! I zamierzamy to udowodnić! - dodaje Łukasz Zaczek, dyrektor artystyczny imprezy.

Punkowy RYJEK - tegoroczny plakat kultowej imprezy kabaretowej zaprezentowali dziś w TZR Piotr Sobik (z lewej), Michał Wojaczek i Łukasz Zaczek. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

27 Rybnicka Jesień Kabaretowa RYJEK rozpocznie się w przedostatni listopadowy weekend, ale już w piątek (29 września) w samo południe ruszy sprzedaż biletów (od 100 zł) - www.ryjek.eu/bilety.

- Sprzedaż będzie prowadzona tylko internetowo, pewnie przez kilka, najwyżej kilkanaście minut, bo, jak zwykle zainteresowanie jest duże - mówi Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej, współorganizator imprezy.

A co nas czeka w tej edycji? Nie będzie kabaretowego występu poniedziałkowego w TZR, będzie za to na bogato, a do tego z nagrodą à la Grand Prix.

- Zmiany dotyczą niedzielnego finału w teatrze, w trakcie którego pokazujemy najlepsze skecze RYJKA. Tym razem będzie ich więcej niż zwykle, bo słyszymy komentarze, że na gali za mało jest skeczy prezentowanych przez kabarety w Klubie Energetyka - mówi Łukasz Zaczek, dyrektor imprezy.

Oprócz trzech koryt - tajnego jurora, publiczności i kabaretów - pojawi się też nagroda główna RYJKA. 

- W przeszłości zdarzało się też tak, że nie można było jasno powiedzieć, kto tak naprawdę wygrał RYJKA. Dlatego w tym roku wprowadzamy nową zasadę - do punktów w głosowaniu kabaretów dodamy punkty z głosowania publiczności i punkty tajnego jurora i w ten sposób wyłonimy głównego laureata i zdobywcę głównej nagrody RYJKA - wyjaśnia Piotr Sobik z agencji Star Manager.

Szczegóły tegorocznego RYJKA poznaliśmy podczas konferencji prasowej w TZR. Zdj. (S)

Podobnie jak w roku ubiegłym, w Konkursie Głównym w Klubie Energetyka (17 i 18 listopada) udział wezmą najpopularniejsi artyści, którzy specjalnie na RYJKA stworzą formacje kabaretowe.

- Ich nazwy niewiele mówią, ale za nimi kryją się gwiazdy i wybitni kabareciarze. Nowością jest ekipa Komediantek, wyłącznie w żeńskim składzie, któremu szefuje Marylka, Agnieszka Litwin z kabaretu Jurki - zdradza dyrektor RYJKA.

W jego trakcie swój mały-wielki jubileusz obchodzić będzie legenda tej imprezy - Kabaret Dno.

- Mija 25 lat od czasu, gdy kabaret ten zdobył swoje pierwsze koryto, a Dno ma ich najwięcej w historii - zdania są podzielone ile dokładnie - od 12 do 15. Kabaret przygotuje program oparty na skeczach, którymi wygrywali poszczególne RYJKI, ale nie tylko - dodaje Zaczek i wylicza, że łącznie w trakcie trzech dni, publiczność Rybnickiej Jesieni Kabaretowej obejrzy 51 premierowych skeczy konkursowych oraz nowe skecze przygotowane przez Ani Mru Mru i Łowców.B oraz Dno.

RYJEK wyjdzie też w miasto. - W Focusie poza „Szkolnym Ryjkiem”, odbędzie się też wieczór kabaretowy (17 listopada o 18.00) z udziałem kabaretów FiFa-Rafa i Pomoże. Będzie to mały kabareton, z darmowym wstępem. Chcemy, by Ryjek był świętem całego Rybnika - dodaje dyrektor imprezy.

Plakat RYJKA 2023. Materiały promocyjne
RYJEK 2023 www.ryjek.eu

Czwartek, 16 listopada - Klub Energetyka (godz. 17.30)

  • Ryjkowy Konkurs Na Boczku - w kategoriach zaproponowanych przez sympatyków RYJKA zmierzą się: Kabaret Fifa-Rafa, Kabaret z Konopi, Kabaret Trzecia Strona Medalu, Ścibor Szpak i Kabaret Pomoże.
  • Brutalne Pieszczoty (Ani Mru Mru & Łowcy.B) - ubiegłoroczni laureaci Konkursu Głównego.

Piątek, Sobota (17 listopada o 17.30, 18 listopada o 16.30) - Klub Energetyka - Konkurs Główny

Formacje kabaretowe: Kruki i Wrona, Komediantki, My Tylko Na Bankiet, Nienachalnie Śmieszni, Paralitycy, Disco Amanti.

Każda grupa zaprezentuje 6 premierowych skeczy i piosenkę kabaretową w sobotnim KONKURSIE O MELODYJNĄ NAGRODĘ IM. ARTURA. Dodatkowo w piątek, po pierwszej części konkursu, legenda Ryjka - Kabaret Dno (Jarosław Cyba, Krzysztof Korzeniecki, Wojciech Stala) - specjalny program - 25 lat od zdobycia pierwszego Złotego Koryta.

Niedziela, 19 listopada (godz. 19.30) - Teatr Ziemi Rybnickiej

Koncert Finałowy 27. Rybnickiej Jesieni Kabaretowej RYJEK realizowany przez telewizję POLSAT, w którym udział wezmą: Zdolni i Skromni, Kabaret Młodych Panów oraz konkursowe grupy kabaretowe i laureat Melodyjnej Nagrody im. Artura.

RYJEK z irokezem

7 zdjęć

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „RYJEK not dead!”. - Chcemy by było różowo, punkowo i pozytywnie! - mówi Piotr Sobik o 27. Rybnickiej Jesieni Kabaretowej RYJEK i towarzyszącym jej plakacie, który zaprezentowano dziś (26 września) w TZR. O kultowej w mieście imprezie opowiadali jej współorganizatorzy: Piotr Sobik, Michał Wojaczek i Łukasz Zaczek.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Ryjkowy miszmasz strzałem w dziesiątkę
Ryjkowy miszmasz strzałem w dziesiątkę

Ryjkowy miszmasz strzałem w dziesiątkę

do góry