Królowa gier na Ignacym

30.06.2024 Niewiadom

W minioną sobotę, 29 czerwca, na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Rybnika w Szachach Szybkich, w których wzięło udział 78 zawodników. Najlepszy okazał się Patryk Chylewski z klubu szachowego LAURA Chylice.

Międzynarodowe Mistrzostwa Rybnika w Szachach Szybkich zostały zorganizowane przez Miejski Klub Szachowy w Rybniku. Zdj. Dominika

Takich mistrzostw w Rybniku nie było już od wielu lat. Paweł Króliczek, prezes zarządu Miejskiego Klubu Szachowego Rybnik i organizator wydarzenia, przyznaje, że brakowało takiego turnieju w naszym mieście.

- Mistrzostwa Rybnika były kiedyś organizowane przez poprzedniego prezesa, Piotra Bobrowskiego. Było to 12 lat temu, dlatego postanowiłem wskrzesić tę imprezę, by wypełnić lukę w kalendarzu rybnickich imprez. Udało się nam pozyskać kilku sponsorów, a Urząd Miasta wspomógł nas dotacją. Muszę przyznać, że jak na pierwszy raz po tylu latach, wszystko poszło zgodnie z planem, nawet pogoda dopisała.

Ponadto, mamy bardzo dużo młodych talentów w naszym klubie szachowym. Na liście startowej jest mnóstwo dzieci z rybnickiego MKSz-u. Dlaczego miałyby jeździć na turnieje poza miasto, skoro mogą grać tutaj? - mówi Paweł Króliczek, prezes zarządu MKSz Rybnik.

Do rozgrywek szachowych zgłosiło się 78 uczestników, z których 57 posiada ranking ELO, co oznacza, że są oficjalnie notowani w systemie rankingowym FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej). Najwyżej notowanym zawodnikiem turnieju był Piotr Piesik, gracz MKSz Rybnik.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony doświadczonych graczy, jak i młodych talentów szachowych. Zdj. Dominika

Zawody przyciągnęły nie tylko uczestników, ale także licznych widzów, wśród których znaleźli się m.in. rodzice oraz miłośnicy szachów z Rybnika i okolic. W roli kibica pojawiła się także rybniczanka Karina Cyfka, arcymistrzyni szachowa, która wspierała swoich podopiecznych.

- Dziś przyszłam wspierać moich uczniów. Namówiłam ich do udziału w turnieju, pomimo że są juniorami i będą rywalizować z starszymi. Uważam, że będzie to dla nich cenna lekcja treningowa. Zobaczymy jak sobie poradzą z doświadczonymi przeciwnikami. Słyszałam, że obsada jest bardzo liczna więc turniej na pewno będzie udany - mówi Karina Cyfka.

Najmłodsi zawodnicy mogli zdobyć pierwsze rankingowe punkty. Zdj. Dominika

Rozgrywki przebiegały w formule szwajcarskiej na dystansie 9 rund, z tempem gry 10 minut na zawodnika plus 5 sekund za każde posunięcie (10'+5''). Pierwsze pionki stanęły na szachownicy przed godziną 10:00, a ostatnie partie zakończyły się po 16:00. Uczestnicy rywalizowali o nagrody pieniężne, punkty w klasyfikacji FIDE, oraz pamiątkowe trofea.

W kategorii Open, która była zgłoszona do FIDE, rywalizowało 56 szachistów i 22 szachistki. Każdy zawodnik miał szansę wykazać się nie tylko w grze, ale również w strategii i szybkim podejmowaniu decyzji. Patryk Chylewski (KS LAURA Chylice) zajął pierwsze miejsce, Bartłomiej Niedbała (KU AZS Politechniki Opolskiej) był drugi, a trzecie miejsce przypadło Piotrowi Piesikowi (MKSz Rybnik). W kategorii kobiet najlepsza okazała się Zuzanna Siekańska (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), która uplasowała się na 11. pozycji w głównej klasyfikacji.

Zwycięzcy (od lewej): Michał Rędzisz (VI msc.), Kamil Grochol (V msc.), Aleksander Hnydiuk (IV msc.), Bartłomiej Niedbała (II msc.), Patryk Chylewski (I msc.), Paweł Króliczek (prezes MKSz Rybnik). Zdj (D)

Wyniki Międzynarodowych Mistrzostw Rybnika w Szachach Szybkich

Nagrody zostały przyznane w kategorii Open, w kilku kategoriach wiekowych, oraz dla trzech najlepszych zawodniczek mistrzostw.

Grupa Open:
I miejsce Patryk Chylewski KS LAURA Chylice 8,5 pkt
II miejsce Bartłomiej Niedbała KU AZS Politechniki Opolskiej 7,5 pkt
III miejsce Piotr Piesik MKSz Rybnik 7 pkt
IV miejsce Aleksander Hnydiuk Wieża Pęgów 6,5 pkt
V miejsce Kamil Grochol MKSz Rybnik 6,5 pkt
VI miejsce Michał Rędzisz UKS "Pionier" Jastrzębie Zdrój 6,5 pkt
Najlepsza kobieta:
I miejsce Zuzanna Siekańska KSz Stilon Gorzów Wlkp. 6 pkt
II miejsce Alicja Wojs UKS "Pionier" Jastrzębie Zdrój 6 pkt
III miejsce Hanna Bugaj UKS "Ognisko" Rydułtowy 5,5 pkt
Do lat 18:
I miejsce Tomasz Ciesielski KSz "Skoczek" Czerwionka-Leszczyny 6,5 pkt
Do lat 16:
I miejsce Marek Karwot UKS "Ognisko" Rydułtowy 6 pkt
Do lat 14:
I miejsce Mateusz Oleś MKSz Rybnik 6 pkt
Do lat 12:
I miejsce Patryk Mońka Dom Kultury Koszęcin 5,5 pkt
Do lat 10:
I miejsce Emil Czech TG Mat 5,0 pkt
II miejsce Marta Staszczyszyn UKS Sokół Zbrosłowice 5 pkt
III miejsce Mateusz Przygoda MKSz Rybnik 5 pkt

Najmłodsza uczestniczka turnieju, siedmioletnia Kinga. Zdj. Dominika

Dodatkowo, wszyscy szachiści poniżej 10-go roku życia wrócili do domu z medalami. Najmłodsi uczestnicy turnieju, siedmioletnia Kinga (MKSz Rybnik) i jej rówieśnik Dominik (UKS "Pałac Młodzieży" Katowice), otrzymali specjalne nagrody rzeczowe ufundowane przez PWiK Rybnik. Wyróżnienie otrzymał również najstarszy gracz, Piotr Bobrowski (MKSz Rybnik), ojciec arcymistrzyni szachowej Moniki Soćko, który w tym roku skończył 80 lat.

Królowa gier na Ignacym

35 zdjęć

W minioną sobotę, 29 czerwca, na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Rybnika w Szachach Szybkich, w których wzięło udział 78 zawodników. Najlepszy okazał się Patryk Chylewski z klubu szachowego LAURA Chylice.

dziennikarz
Dominika R
do góry