Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Boguszowice Osiedle/Boguszowickie sześciolatki z aparatem

Boguszowickie sześciolatki z aparatem

29.04.2023 Boguszowice Osiedle

- Na pierwszych zdjęciach były albo sufity albo same palce, ale z czasem przedszkolaki coraz lepiej dokumentowały nasze przedszkolne życie. Same wychwytywały momenty i osoby, które chciały sfotografować - mówi Anna Kubera, dyrektor Przedszkola nr 39 z Oddziałami Integracyjnymi w Boguszowicach Osiedlu. To właśnie tam od września działa koło fotograficzne, w którym sześcioro dzieci pod okiem nauczycielki Karoliny Hajzyk - pasjonatki fotografowania - poznawało tajniki pracy z lustrzanką. A efekty można oglądać na wystawie w Halo! Rybnik.

Karolina Hajzyk, pasjonatka fotografowania i Emilka Frydecka. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- W przedszkolu rozwijamy wiele różnych dziecięcych talentów, a fotografowanie jest może mniej typową, ale bardzo fajną formą wyrażania siebie i pobudzania kreatywności. Trzy dziewczynki i trzech chłopców zaczynało od trzymania aparatu, co na początku nie było takie proste, a następnie uczyło się kadrowania i pracy z lustrzanką. A tematy zdjęć były przeróżne: przyroda, ludzie, zajęcia w przedszkolu… - wylicza Karolina Hajzyk.

Młodzi pasjonaci fotografii z Karoliną Hąjzyk i Anną Kuberą, dyrektorką placówki. Zdj. (S)

I dodaje: - Jestem z nich bardzo dumna!. 

A sześcioletni Fryderyk najbardziej dumny jest ze zdjęcia, na którym widać jego koleżankę Tosię w basenie z piłkami. - Lubię robić zdjęcia. Tata mówi, że może kupimy aparat - zastanawia się Fryderyk Toton. - A mnie się podoba to drzewo - pokazuje swoją fotografię jego rówieśnik Jakub Sierny, którego mama długo nie wiedziała, że syn bierze udział w zajęciach kółka fotograficznego. A najmłodsza w tym gronie Emilka Frydecka, która jako jedyna nie kończy jeszcze edukacji przedszkolnej, z dumą prezentuje swoje zdjęcie kasztanów.

Autorami pozostałych zdjęć na wystawie „Przedszkolak w świecie fotografii”, którą otwarto wczoraj (28 kwietnia) w Halo! Rybnik są też: Agata Merkel, Antonina Szulik i Jan Bramberger. W wernisażu wzięli udział najbliżsi młodych fotografików, a autorzy prac otrzymali wyjątkowe prezenty - albumy na zdjęcia.

- Teraz musicie je zapełnić - zachęcała dzieci Karolina Hajzyk.

Boguszowickie sześciolatki z aparatem

16 zdjęć

28 kwietnia w Halo! Rybnik otwarto wystawę „Przedszkolak w świecie fotografii”. Autorami wszystkich prezentowanych zdjęć są dzieci z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 w Boguszowicach Osiedlu, które od września pod okiem nauczycielki Karoliny Hajzyk - pasjonatki fotografowania - uczą się pracy z lustrzanką w ramach zajęć przedszkolnego koła fotograficznego.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry