33. Złota Lira orkiestr dętych

15.06.2024 Miasto

Od wczoraj trwa w Rybniku, organizowany co roku w ramach Dni Rybnika 33. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira”. Rozpoczął się tradycyjnie - przejściem orkiestr i grup mażoretek rybnickim deptakiem, spod bazyliki św. Antoniego na rybnicki rynek.

Przejście orkiestr dętych i formacji mażoretek ulicami śródmieścia na rynek to od lat najcbardziej widowiskowa część festiwalu

Tam po oficjalnym otwarciu festiwalu przez prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę, orkiestry już tradycyjnie zagrały wspólnie hymn Unii Europejskiej, hejnał Rybnika i sygnał festiwalu.
W tegorocznej Złotej Lirze bierze udział kilkanaście orkiestr dętych m.in. z Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy. 11 orkiestr bierze udział w festiwalowym konkursie, rywalizując o główne trofeum, czyli statuetkę „Złotej Liry” oraz Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsza część konkursowych przesłuchań odbyła się już w piątek, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu, w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

W tegorocznej Złotej Lirze bierze też udział orkiestra z ogarniętej wojną Ukrainy. Zdj. Wacław Troszka

Druga część przesłuchań dzisiaj, w sobotę od godz. 9. Z kolei o godz. 15 w nowym amfiteatrze w parku im. H. Czempiela w Niedobczycach rozpocznie się dęty piknik muzyczny z udziałem festiwalowych orkiestr.
Jak co roku, w osobnym konkursie rywalizują formacje mażoretek, które swoje konkursowe programy prezentowały w piątkowe popołudnie na rybnickim rynku.

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu orkiestr dętych odbyło się na rybnickim rynku, gdzie w obawie przed deszcze ustawiono wielki namiot Zdj. Waclaw Troszka

Koncert galowy tegorocznej Złotej Liry, w czasie którego poznamy zwycięzcę - zdobywcę Złotej Liry i pozostałych laureatów rybnickiego festiwalu, już tradycyjnie odbędzie się w niedzielne popołudnie w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Początek o godz. 16.

33. Złota Lira

46 zdjęć

W piątek 14 czerwca rozpoczęła się w Rybniku 33. edycja Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych. Wśród kilkunastu orkiestr dętych są również orkiestry z Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry