Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Warkocze dla chorych 

Warkocze dla chorych 

09.02.2024 Zdrowie

- W trakcie akcji będzie możliwość obcięcia i oddania włosów na rzecz Fundacji Rak'n'Roll, co pomoże w stworzeniu kolejnych peruk dla kobiet, które w wyniku leczenia onkologicznego straciły swoje włosy - mówi maturzysta Bartosz Wojciechowski, kierownik społecznego projektu „Twój włos ma głos”.

Masz długie włosy i myślisz o ich obcięciu? Pomyśl czy nie oddać ich na peruki dla kobiet po chemioterapii. Zdj. ilustracyjne Pixabay

To projekt realizowany przez młodych ludzi z Pawłowic, ramię w ramię z Fundacją Rak’n’Roll, która działa na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka. W ramach projektu zaplanowano akcje w czterech miastach, również w Rybniku - 24 lutego o 9.30 w Hotelu przy Młynie. Oprócz edukowania o chorobie nowotworowej będzie też możliwość obcięcia włosów na peruki dla kobiet chorujących na raka.

- Będzie z nami fryzjerka Dorota Barcik, profesjonalistka której bez obaw można będzie powierzyć swoją głowę, ale oprócz zbiórki włosów dla Fundacji Rak'n'Roll planujemy też zbiórkę pieniędzy na rzecz jej podopiecznych. Poza tym Amazonki opowiedzą o profilaktyce raka piersi i programach wsparcia, pokażemy też zapis rozmowy z blogerką Meg, która chorowała na nowotwór. Planujemy wykład na temat pielęgnacji włosów, ale chcemy też zaprosić perukarza, aby opowiedział o tym, jak wykonuje się peruki, również dla kobiet, które straciły włosy w wyniku leczenia onkologicznego - mówi Bartosz Wojciechowski o szczegółach akcji.

Projekt „Twój włos ma głos” realizuje w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, wspólnie z maturzystami Katarzyną Wantułą i Sebastianem Sacewiczem oraz studentem Marcinem Szulikiem.

- Jesteśmy też w kontakcie z Młodzieżową Radą Miasta Rybnika, która wspiera nas jak może - dodaje Bartosz.

Maturzysta przypomina też o wymogach, jakie trzeba spełnić, aby oddać swoje włosy na peruki dla kobiet po chemioterapii:

- Ścięte włosy nie mogą mieć mniej niż 35 cm i najlepiej, aby były splecione w warkocz. Włosy muszą być naturalne - nie mogą być farbowane - wyjaśnia.

O wszystkich zasadach przeczytacie tutaj, bo włosy można oddać nie tylko w czasie rybnickiej akcji. Dzięki zbiórkom Fundacja Rak’n’Roll przekazała chorym już ponad 5 tys. peruk.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Daj włoooooos w Rybniku
Daj włoooooos w Rybniku

Daj włoooooos w Rybniku

do góry