Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Badania i porady w rybnickim Klubie Pacjenta

Badania i porady w rybnickim Klubie Pacjenta

22.02.2024 Zdrowie

- Brak aktywności fizycznej jest czwartą przyczyną zgonów na świecie. Bezruch zabija, zwiększa ryzyko wielu chorób i obniża komfort życia - przestrzegał kardiolog dr Adam Janas podczas spotkania Klubu Pacjenta (21 lutego) w bibliotece głównej. Z myślą o rybnickich seniorach zorganizowała go fundacja „Z Sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland, wspólnie z Rybnicką Radą Seniorów i tutejszym Uniwersytetem Trzeciego Wieku. 

Rybniccy seniorzy z chęcią korzystali z badań. Sprawdzali m.in. poziom natlenienia krwi. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Spotkania Klubu Pacjenta fundacja organizuje w całej Polsce. W ich trakcie odbywają się prelekcje na temat profilaktyki zdrowia oraz bezpłatne badania. W rybnickiej bibliotece głównej było podobnie. O zdrowym wysiłku fizycznym seniorów opowiadał kardiolog dr Adam Janas.

- Liczy się każda aktywność fizyczna - od koszenia trawnika po mycie okien - mówił i radził seniorom, aby wysiadali jeden przystanek wcześniej, parkowali na końcu parkingu lub kilka ulic dalej, korzystali ze schodów, a wszelkie sprawy załatwiali pieszo.

O zdrowym wysiłku fizycznym seniorów opowiadał kardiolog dr Adam Janas. Zdj. (S)

Kardiolog zachęcał też, aby skracać czas spędzony w pozycji siedzącej, a telewizję oglądać maksymalnie dwie godziny dziennie.

- Tygodniowo dorośli powinni się angażować w 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanym natężeniu lub 75 minut o dużym - opowiadał podczas prelekcji.

W Klubie Pacjenta można było wykonać bezpłatnie podstawowe badania. Zdj. (S)

A rybniccy seniorzy z chęcią korzystali z bezpłatnych badań - mierzyli ciśnienie, cukier i poziom natlenienia krwi. Można było poznać analizę składu swojego ciała, a nawet dowiedzieć się jak usunąć kleszcza. 

Badania i porady w rybnickim Klubie Pacjenta

14 zdjęć

Rybniccy seniorzy skorzystali z bezpłatnych badań - mierzyli ciśnienie, cukier i poziom natlenienia krwi oraz wysłuchali ciekawych pogadanek prozdrowotnych, a wszystko to w ramach spotkania Klubu Pacjenta, jakie odbyło się 21 lutego w rybnickiej bibliotece. Z myślą o rybnickich seniorach zorganizowała go fundacja „Z Sercem do Pacjenta”, wspólnie z Rybnicką Radą Seniorów i tutejszym Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry