Strona główna/Aktualności/Sport/Wybudują droższy skatepark

Wybudują droższy skatepark

04.08.2023 Sport

Dzięki zmianom w wieloletniej prognozie finansowej miasta, przegłosowanym przez radnych w czasie ostatniej, lipcowej sesji rady miasta, możliwe będzie wybudowanie dużego skateparku w parku Wiśniowiec, położonym vis-a-vis Stadionu Miejskiego przy ul. Gliwickiej.

Tak ma wyglądać nowe skatepark, który w przyszłym roku powstanie na terenie parku Wiśniowiec na popularnym Wawoku. Materiały prasowe UM Rybnika
Miłośnicy ekstremalnej jazdy na deskorolkach, rolkach czy małych hulajnogach muszą się jednak uzbroić w cierpliwość, bo nowy skatepark będzie gotowy dopiero jesienią przyszłego roku. Co prawda Zarząd Zieleni Miejskiej umowę z wykonawcą wyłonionym w trzecim już przetargu na realizację tej inwestycji ma podpisać wciągu najbliższych dni, ale firma z Krakowa, która jako jedyna złożyła w nim ofertę, zgodnie z warunkami przetargu na zrealizowanie inwestycji będzie miała 15 miesięcy.

Cierpliwości

Stary, wysłużony skatepark na Wiśniowcu Zieleń Miejska rozebrała jesienią 2021 roku. Kilka miesięcy później gotowy był projekt nowego, większego skateparku, konsultowany, jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej, z samymi zainteresowanymi, czyli przyszłymi użytkownikami obiektu. Budowę zaplanowano jednak dopiero na rok 2023. Pierwszy tegoroczny przetarg na realizację inwestycji nie doszedł do skutku, bo nie wpłynęła żadna oferta.

Nowy skatepark zostanie "wybetonowany". Materiały prasowe UM Rybnika

Gdy w maju ogłoszono drugi przetarg, wpłynęła jedna oferta z ceną: 4 mln 866 tys. zł, znacznie przewyższającą kwotę przeznaczoną na inwestycję: 3 mln 228 tys. zł. Licząc na tańsze oferty zdecydowano się na ogłoszenie w czerwcu kolejnego przetargu, ale sytuacja się właściwie powtórzyła. Wpłynęła jedna oferta opiewająca na 4 mln 863 tys. zł. W tej sytuacji w magistracie zapadła decyzja, że budżet inwestycji zostanie zwiększony na tyle, by można było rozstrzygnąć przetarg i zawrzeć umowę z wykonawcą, który złożył ofertę.
Do podpisani umowy z krakowską firmą Techrams ma dojść w ciągu najbliższych dni. Na zrealizowanie inwestycji będzie ona miała 15 miesięcy.

Skatepark w betonie

Nowy skatepark będzie zajmował 1356 m2 i zostanie wykonany z monolitycznego betonu przez co będzie przypominał naczynia połączone, tworzące zwartą całość.

Tak dzisiajwygląa miejsce, w którym w ramach tworzenia Centrum (nowych) Sportów Olimpijskich ma powstać skatepark. Zdj. Wacław Troszka

W czasie sesji rady miasta, która odbyła się 27 lipca radni przegłosowali zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta, zwiększając przyszłoroczne wydatki na budowę skateparku o 820 tys. zł, kosztem rezerwy na pozostałe wydatki majątkowe. Tym sposobem w przyszłym roku miasto wyda na budowę skateparku 3,6 mln zł. Pierwsze koszty poniesie jeszcze w tym roku.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry