Strona główna/Aktualności/Sport/Ścigali się po Zamysłowie

Ścigali się po Zamysłowie

08.07.2024 Sport

Za nami siódma edycja Bike Race Zamysłów - terenowych wyścigów rowerowych po drogach, ścieżkach i bezdrożach dzielnicy Zamysłów. W minioną niedzielę na dystansach od 36 km do 100 metrów rywalizowali profesjonaliści, amatorzy, miłośnicy jazdy na rowerze i całkiem liczna grupa dzieci od bajtli zaczynając.

Bike Race Zamysłów to wyści dla rowerzystów w każdym wieku Zdj. Wacław Troszka 
Rowerowe wyścigi na Zamysłowie zorganizował duet Przemysław Dorczak
i Konrad Morawiec. Po raz siódmy napisali dzielnicowy projekt do Budżetu obywatelskiego miasta Rybnika i po raz siódmy Bike Race Zamysłów odbył się w ramach BO. Oczywiście sam budżet obywatelski to nie wszystko, na szczęście niestrudzeni organizatorzy mogą liczyć na spore grono sprawdzonych już sprzymierzeńców, partnerów i sponsorów z terenu dzielnicy. W tym roku dołączyły do nich rybnickie Wodociąg, czyli Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku, ale od dłuższego już czasu organizatorom pomagają też m.in. Rybnickie Służby Komunalne i Ochotnicza Straż Pożarna z Niewiadomia.

Organizatorzy Bike Race Zamysłów i ich najbliżsi współpracownicy oraz młodzi rowerzyści zdj. Archiwum organizatorói

Dzisiaj już nieomal z łezką w oku Konrad Morawiec i Przemysław Dorczak wspominają rok 2017, gdy zorganizowali rowerowy wyścig po raz pierwszy.

 

- Chcieliśmy zrobić coś by zachować nasz Okrzeszyniec - użytek ekologiczny, który tak naprawdę niewiele osób widziało. Chcieliśmy go pokazać jak największej liczbie osób i wymyśliliśmy terenowy wyścig kolarski, którego trasa będzie przebiegać przez jego teren. Większość startujących jest naszą trasą po prostu zachwycona. Co roku nieco ją modyfikujemy. Zimą chodzimy i zastanawiamy się tam na miejscu, co można by zmienić. W tym roku zmianę trasy wymusiła trwająca budowa drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna. Co ważne trasa wyścigu przebiega też przez tereny prywatne. Ich właściciele wyrazili na to zgodę, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni - mówi Konrad Morawiec.

Bike Race Zamysłów to wyścig wielopokoleniowy, bo startują w nim seniorzy i juniorzy, również ci najmłodsi na rowerkach jeszcze bez pedałów; tzw. biegowych. Oczywiście ci, którzy ścigają się na niełatwej terenowej trasie prezentują różne stopnie sportowego zaawansowania. Z jednej strony mamy prawie profesjonalnych zawodników, z drugiej miłośników rekreacyjnej jazdy na rowerze. Ważne, że w dzielnicowym wyścigu mogą wziąć udział i jedni, i drudzy, czego najlepszym przykładem jest Aleksander Pciak. To najstarszy, 69-letni mieszkaniec Zamysłowa, który wziął udział w niedzielnym wyścigu. Jak wyznał organizatorom, na rowerze ścigał się po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat. W kategorii Amator (12 km) na 46 zawodników którzy ukończyli wyścig zajął 37. miejsce
Po porannych opadach deszczu tras zamysłowskiej pętli liczącej 12 km stała się bardzo wymagająca.

- Na mokrej trawie było ślisko, a błoto, którego na trasie było dużo połykało, ale trasa była naprawdę fajna - powiedział nam Mateusz Szrajer, który pracuje w sklepie rowerowym właśnie na Zamysłowie, ale w w podobnych wyścigach ściga się okazjonalnie.

Jak co roku największe emocje wywołały starty maluszków Zdj. Wacław Troszka

A oto zwycięzcy poszczególnych wyścigów:

- PRO (36 km; ukończyło 54 zawodników): Łukasz Helizanowicz (Pells Unity) z Siedlisk (1h; 25 min; 54 s) i 27. na mecie Sandra Adamczyk (GT Orion) z Rydułtów (1h; 43 min; 48 s).

- SPORT (24 km; ukończyło 78 zawodników): Grzegorz Niesler (2B3 Sport Rowery Ruda Śl.) z Rudy Śl. (1h; 1 min; 57 s) i 46. na mecie Julia Biskup (KS Luboń Skomielna Biała) z Rybnika (1h; 19 min; 22 s).

- AMATOR (12 km; ukończyło 46 zawodników): Józef Pocztowski z Pstrążnej (26 min; 49,95 s) i 12. na mecie Roksana Orzyszek (Silesian Triathlon Team) z Rydułtów (31 min; 00,79 s).

Trzy główne wyścigi ukończyło łącznie 19 kobiet; 62 rybniczan i 18 mieszkańców dzielnicy Zamysłów, a wzięli w nich udział zawodnicy m.in. z Bielska-Białej, Częstochowy i Wrocławia. Dwa wyścigi dla juniorów na dystansie 2 i 3 km, rozegrane na trasie wytyczonej wokół Rajza Punktu usytuowanego w sąsiedztwie tzw. trzech mostów na Zamysłowie ukończyło łącznie udział 46 rowerzystów w wieku od 7 do 12 lat. Z kolei w wyścigach dla bajtli, czyli dzieci najmłodszych wystartowało 61 maluszków.

Szczegółowe wyniki niedzielnych wyścigów Bike Race Zamysłów w poszczególnych kategoriach są dostępne na stronie internetowej (personalbest.pl).

7. Bike Race Zamysłów 2024

31 zdjęć

W niedzielę 7 lipca odbyła się siódma edycja Bike Race Zamysłów - terenowych wyścigów rowerowych po dzielnicy Zamysłów. Na różnych dystansach rywalizowali profesjonaliści i amatorzy, seniorzy i maluszki.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry