Strona główna/Aktualności/Sport/Nagrody dla sportowców z Rybnika

Nagrody dla sportowców z Rybnika

02.06.2023 Sport

1 czerwca, w Dniu Dziecka w Domu Kultury w Chwałowicach prezydent miasta Piotr Kuczera i jego zastępca Piotr Masłowski wręczyli nagrody sportowcom, trenerom i działaczom za ubiegłoroczne sukcesy i osiągnięcia.

Laureaci głównych sportowych nagród z prezydentem Rybnika. Od lewej Trener Roku 2022 Artur Fajkis, Działacz Roku Jan Jasiewicz, Sportowiec Roku Piotr Kuczera i prezydent Piotr Kuczera. Zdj. Wacław Troszka

Główne nagrody dla sportowca i trenera roku trafiły do ubiegłorocznego wicemistrza Europy w dżudo Piotra Kuczery z Kejza Team Rybnik oraz trenera rybnickich szermierzy Artura Fakisa z Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego. Nagrodę za osiągnięcia w działalności sportowej odebrał „wojownik czasu” Jan Jasiewicz.

- To nie tylko dzień podsumowania sportowych osiągnięć i sukcesów minionego roku, ale również dzień satysfakcji - mówił prezydent Piotr Kuczera, dziękując sportowcom za reprezentowanie Rybnika w wielu różnych dyscyplinach sportowych i życząc kolejnych osiągnięć i sukcesów.

Prezydent dziękował też członkom funkcjonującej przy jego urzędzie Rybnickiej Rady Sportu, której przewodniczy Marek Pietras.
Tym razem rybniccy sportowcy spotkali się z prezydentem miasta w Domu Kultury w Chwałowicach, gdzie minirecitalem piosenek wystąpili dla nich Karolina i Jarosław Hanikowie
Decyzją kapituły, zaakceptowaną przez prezydenta miasta, nagrody otrzymało łącznie 54 sportowców, reprezentujących 16 klubów. To przedstawiciele bardzo różnych dyscyplin sportu, od modelarstwa kosmicznego zaczynając, poprzez szachy, akrobatykę sportową i rugby na wózkach czy bejsbol, po dyscypliny olimpijskie: judo, siatkówkę, koszykówkę, żeglarstwo oraz żużel.

Dżudoka Piotr Kuczera nagrodę dla Sportowca Roku otrzymał już po raz trzeci. Zdj. Wacław Troszka

Sportowiec Roku 2022 w Rybniku

Nagrodę dla najlepszego Sportowca Roku 2022 (5 tys. zł) Piotr Kuczera wręczył, już po raz trzeci …Piotrowi Kuczerze. Po nieudanych Igrzyskach Olimpijskich roku 2021 w Tokio (przegrana w pierwszej walce z mistrzem Europy) dżudoka Kejza Team zmienił kategorię wagową z 90 na 100 kg. W maju 2022 roku w Sofii Piotr Kuczera został wicemistrzem Europy. We wrześniu na zgrupowaniu przed mistrzostwami świata nabawił się najpoważniejszej w dotychczasowej karierze kontuzji - zerwał więzadło krzyżowe w lewym kolanie. Z kolei na początku listopada urodził mu się pierworodny syn Jan, więc za sprawą kontuzji sportowiec mógł z nim i z żoną Anną (byłą dżudoczką) spędzać praktycznie całe dnie, co w trakcie normalnego sezonu byłoby zwyczajnie niemożliwe. Po żmudnej rehabilitacji Piotr Kuczera zawzięcie trenuje i wciąż marzy o przyszłorocznych igrzyskach w Paryżu. Świetnie układa się jego współpraca z obecnym trenerem kadry Azerbejdżaninem Rashadem Hasanovem. Choć kwalifikacje do igrzysk olimpijskich rozpoczęły się jeszcze zanim nabawił się kontuzji, sportowiec wierzy, że w turniejach, które zostaną jeszcze rozegrane zdobędzie odpowiednią liczbę punktów do kwalifikacyjnego rankingu. Pierwszy start po kontuzji 28-letniego Piotra Kuczerę czeka 18 czerwca. Powalczy wtedy w turnieju z cyklu Grand Slam w Kazachstanie, którego wyniki są zaliczane do rankingu olimpijskiego.

- Moje kłopoty zdrowotne już za mną. Wracam na matę. Mam nadzieję, że uda mi się wywalczyć kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Ale na igrzyskach już byłem i chciałbym przywieźć z Paryża coś więcej. Z takim założeniem wracam do walki - mówił Piotr Kuczera, odbierając nagrodę dla Sportowca Roku 2022. Podziękował też prezydentowi za wspieranie dżudo przez miasto, a także swemu wieloletniemu klubowemu trenerowi Arturowi Kejzie.

Artur Fajkis Trenerem Roku 2022 w Rybniku

Nagroda dla trenera roku (5 tys. zł) trafiła do Artura Fajkisa, trenera szermierzy RMKS-u Rybnik, który jest też trenerem kadry szpadzistek. W 2022 roku drużyny szpadzistów i szpadzistek rybnickiego klubu zdobyły drużynowe mistrzostwo Polski juniorów. W tym roku (nagrody przyznano wyłącznie za wyniki roku 2022) kadra narodowa młodych szpadzistek, której połowę stanowią zawodniczki RMKS-u Alicja Klasik i Kinga Zgryźniak ma już za sobą prawdziwe złote żniwa, o czym informowaliśmy na bieżąco.

- Szczególne znaczenie dla naszego klubu ma wywalczenie w ubiegłym roku tytułów mistrzów Polski U20 przez nasze drużyny szpadzistek i szpadzistów, bo to pokazuje miejsce naszego klubu w młodzieżowej szermierce. A powoli zaczynamy już bić się o tytuły seniorskie. Tegoroczny sezon jest jeszcze lepszy od ubiegłorocznego i jest szansa, że nasze zawodniczki włączą się w walkę o kwalifikację olimpijską na igrzyska w Paryżu - mówi Trener Roku 2022 Artur Fajkis. Nie ukrywa, że jego marzeniem jest udział tegorocznej juniorskiej reprezentacji szpadzistek nie w najbliższych, ale w kolejnych igrzyskach olimpijskich, które w 2028 roku w Los Angeles.

Za swą wyjątkową działalność aktywizującą m.in. seniorów nagrodę otrzymał Jan Jasiewicz. Zdj. Wacław Troszka

Nagroda dla Jana Jasiewicza

64-letni Jan Jasiewicz, laureat nagrody za osiągnięcia w działalności sportowej (2 tys. zł), jako przedstawiciel sportów walki od kilku lat realizuje finansowane nie tylko przez miasto Rybnik i Unię Europejską projekty nastawione na aktywizację ruchową młodzieży, seniorów i osób niepełnosprawnych. Organizował też kursy samoobrony dla kobiet. Jasiewicz z pewnością jest postacią nietuzinkową. Zapewne wielu rybniczan kojarzy jego charakterystyczną fryzurę lub oklejony plakatami i zdjęciami samochód.

- Z wykształcenia jestem nauczycielem wychowania fizycznego. 53 lata zajmuję się sportami i sztukami walki. Jestem już w fazie starzenia się, ale nie poddaję się. Teraz zajmuję się promocją długowieczności wśród seniorów. Z pomocą profesorów z krakowskiej AWF, lekarzy z Suchej Beskidzkiej i Rabki stworzyliśmy europejski projekt „Tai Chi - rehabilitacja ruchu i terapia emocji dla seniorów i osób niepełnosprawnych”. W samym Rybniku m.in. w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” bierze w nim udział 50 osób, z których połowa jest pod opieką lekarzy. Mamy bardzo dobre wyniki. W moim przypadku wiele rzeczy to już historia. Na szczęście na YouTube mam 1500 filmów, więc część tej historii mogę sobie przypomnieć - mówił po odebraniu nagrody Jan Jasiewicz.

Nagrody za sukcesy drużynowe odebrała m.in. srebrna drużyna bejsbolistów Silesii Rybnik.

Najliczniejszą klubową ekipę, która odebrała nagrody stanowili bejsboliści Silesii Rybnik, którzy w ubiegłym roku wywalczyli tytuł wicemistrzów Polski. Zdj. Wacław Troszka

W tym roku na nagrody dla sportowców, trenerów i działaczy rozdysponowano kwotę 44500 zł. Wiele komentarzy wywołują co roku zasady przyznawania nagród dla sportowców przez miasto. Problemem są regulacje ogólnopolskie, które pozwalają samorządowcom nagradzać finansowo wyłącznie mieszkańców gminy, czyli Rybnika. To dlatego nagród nie otrzymują sportowcy mieszkający poza Rybnikiem, mimo że reprezentują z sukcesami rybnickie kluby, a otrzymują rybniczanie reprezentujące kluby z innych miast. W tym roku nagrody trafiły do sportowców, będących zawodnikami sześciu klubów z innych miast. Otrzymali je m.in. Szymon Ludwiczak, wychowanek Rybek Rybnik reprezentujący barwy żużlowego Włókniarza Częstochowa i siatkarz Bartosz Musiolik z Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla. Nagroda trafiła też do Franciszka Wengrzika, niepełnosprawnego sportowca uprawiającego rugby na wózkach, który jest zawodnikiem klubu z Mikołowa.

Nagrody za rok 2022 dla najlepszych sportowców, trenerów i działaczy

38 zdjęć

1 czerwca, w Dniu Dziecka w Domu Kultury w Chwałowicach prezydent miasta Piotr Kuczera i jego zastępca Piotr Masłowski wręczyli nagrody sportowcom, trenerom i działaczom za ubiegłoroczne sukcesy i osiągnięcia. Główne nagrody dla sportowca i trenera roku Trafiły do ubiegłorocznego wicemistrza Europy w dżudo Piotra Kuczery z Kejza Team Rybnik oraz trenera rybnickich szermierzy Artura Fakisa z Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego. Nagrodę za osiągnięcia w działalności sportowej odebrał „wojownik czasu” Jan Jasiewicz.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry