Strona główna/Aktualności/Sport/Jubileuszowy mityng pływacki Olimpiad Specjalnych w Rybniku

Jubileuszowy mityng pływacki Olimpiad Specjalnych w Rybniku

17.11.2023 Sport

Na pływalni Akwarium w Boguszowicach odbył się dzisiaj jubileuszowy 30. Śląski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych. W dorocznych zawodach pływackich wzięli udział zawodnicy 17 klubów olimpiad specjalnych działających w województwie śląskim.

W rybnickim mityngu pywackim  Olimpiad Specjalnych wystąpili zawodnicy 17 klubów z naszego województwa. Zdj. Wacław Troszka

Rozegrano 43 wyścigi, a rywalizacja rozpoczęła się od wyścigów z udziałem zawodników pływających z pomocą sprzętu wspomagającego.
W czasie oficjalnego otwarcia mityngu Agnieszka Antosz, dyrektorka Zespołu Szkolno-Rewalidacyjnego „Szkoła Życia”, czyli głównego organizatora zawodów, wręczyła Anetcie Gawrysiak z klubu OS Promyk Rybnik, efektowne drewniane serce, nagrodę za wytrwałość, zapał i konsekwencję w działaniu. Anetta Gawrysiak, pracująca w Szkole Życia jako pedagog szkolny, jest zaangażowana w organizację kolejnych edycji mityngu pływackiego od pierwszej jego rybnickiej edycji. A ta odbyła się w roku 1996, bo pierwsze trzy śląskie mityngi odbyły się w Tychach.

Dyrektorka rybnickiej Szkoły Życia Agnieszka Antosz i niestrudzona organizatorka rybnickich mityngów Aneta Gawrysiak z rybnickiego klubu OS Promyk. Zdj. Wacław Troszka

 

- W tym pierwszym rybnickim mityngu, który odbył się na pływalni elektrowni Rybnik, wzięło udział tylko dwudziestu paru zawodników, a jego zorganizowaniem zajęły się ledwie cztery osoby. Sekcja pływacka była pierwszą sekcją sportową, która rozpoczęła działalność w ramach rybnickiego klubu Promyk. Każdy człowiek ma potrzebę osiągania sukcesów, więc dla naszych niepełnosprawnych uczniów z niepełnosprawnością intelektualną rywalizacja sportowa w ramach Olimpiad Specjalnych jest bardzo dobrym rozwiązaniem - przekonuje Anetta Gawrysiak.

 

Jak wyjaśnia, w mityngu mogą brać udział wyłącznie zawodnicy będący w cyklu treningowym przynajmniej sześć tgodni.
- Tu nikt nie przyjeżdża na zawody tylko dlatego, że potrafi pływać - podkreśla. Na pierwszym rybnickim mityngu nie było jeszcze sędziów ani wolontariuszy. Byli za to kibice i to się na szczęście nie zmieniło. Dzisiaj, jak co roku, o doping dla niepełnosprawnych pływaków zadbali uczniowie kilku rybnickich szkół.
- To okazja, by zobaczyli, że zawodnicy Olimpiad Specjalnych potrafią pływać kraulem, motylkiem czy delfinem, a przy tym osiągać naprawdę dobre rezultaty; potrafią też nurkować - mówi Anetta Gawrysiak.

Zgodnie z kilkuletnią już tradycją rybnickich mityngów, wolontariuszami, którzy na różne sposoby pomagali niepełnosprawnym sportowcom byli studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz przyjaciele Olimpiad Specjalnych. Na pływalni byli też ratownicy WOPR-u.
W roku 2000, 2012 i w 2022 w Rybniku odbyły się ogólnopolskie mityngi pływackie OS, a ten ostatni odbył się w ramach trwających wtedy w Polsce Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.
W rybnickim klubie Promyk pływanie trenuje obecnie 17 zawodników i 10 nowicjuszy. To głównie rybniczanie, ale są również osoby z ościennych miejscowości.

W 30. śląskim mityngu OS wzięła udził m.in. 10-letnia Zosia z Gliwic. Zdj. Wacław Troszka

- Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną aktywność fizyczna jest bardzo ważna, a pływanie angażuje wszystkie partie mięśni. Ale Idea Olimpiad Specjalnych mówi o możliwości corocznego spotkania z rówieśnikami i sprawdzenia się w rywalizacji z kolegami. W przypadku Olimpiad Specjalnych pływanie jest najpopularniejszą dyscypliną sportu razem z piłką nożną i lekką atletyką. Z krytych basenów można korzystać niezależnie od pogody, a to niezwykle ważne. W Rybniku mamy jeszcze dwie zaprzyjaźnione pływalnie - na Yntce Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Śródmieściu i na pływalni Fundacji Elektrowni Rybnik nasi zawodnicy trenują, a na pływalni w Boguszowicach odbywają się zawody. Na elektrownianej pływalni odbywają się również zajęcia z płetwonurkowania dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, wspierane przez społeczną akcję „Płyniemy Polsko” - mówi rybniczanin prof. Andrzej Myśliwiec z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, prezes Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Polska - Śląskie.

Śląski mityng pływacki Olimpiad Specjalnych w Rybniku

27 zdjęć

17 listopada na pływalni Akwarium w Boguszowicach odbył się jubileuszowy 30. Śląski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych. W dorocznych zawodach pływackich wzięli udział zawodnicy 17 klubów olimpiad specjalnych działających w województwie śląskim. Rozegrano 43 wyścigi, a rywalizacja rozpoczęła się od wyścigów z udziałem zawodników pływających z pomocą sprzętu wspomagającego.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry