Strona główna/Aktualności/Miasto/Uczniowskie budki dla ptaków

Uczniowskie budki dla ptaków

13.04.2023 Miasto

Blisko sto budek lęgowych dla dziko żyjących ptaków wykonali uczniowie dziesięciu rybnickich szkół podstawowych i średnich w ramach akcji zainicjowanej przez urzędników z rybnickiego urzędu miasta.

Blisko sto budek lęgowych dla ptaków wykonali uczniowie dziesięciu rybnickich szkół podstawowych i średnich. Zdj. Wacław Troszka
Jak tłumaczy rzeczniczka prasowa urzędu miasta Agnieszka Skupień, ptasia akcja mieszkaniowa to efekt współpracy magistrackiego referatu gospodarki komunalnej oraz wydziału edukacji i kultury. Ma ona na celu przede wszystkim zwiększenie kreatywności i świadomości uczniów jeśli chodzi o opiekę nad zwierzętami. Kreatywnością rzeczywiście wykazali się sporą, bo wśród budek było m.in. ptasie lokum zbudowane z pomocą drukarki 3D, ale też z desek kompozytowych czy paneli podłogowych.

- Część budek jest otwierana, co pozwoli w przyszłości wyciągnąć stare gniazda i wydłużyć ich żywotność. Dodatkowo uczniowie wydrążyli w dnie kilka małych otworów, przez które,w przypadku zalania budki, będzie odpływać woda, co ochroni pisklęta. Referat gospodarki komunalnej zasugerował uczniom, by do budowy budek wykorzystali odpady generowane w gospodarstwach domowych, więc część z nich wykonali oni z materiałów przeznaczonych do wyrzucenia, w efekcie czego zastosowali np. kawałki szafek, paneli podłogowych, a nawet gontu bitumicznego - tłumaczy Justyna Jaros z referatu gospodarki komunalnej rybnickiego urzędu miasta.

Uczniowskie budki zamocowali na drzewach pracownicy Zaządu Zieleni Miejskiej. Zdj. Wacław Troszka

Większą część uczniowskich budek zbudowanych z myślą m.in. o wróblach, sikorkach i szpakach, pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej jeszcze przed świętami zamocowali na drzewach rosnących na terenach zielonych naszego miasta m.in. w tzw. parku nad Rudą, niedaleko mogił ofiar Marszu Śmierci i pacjentów szpitala psychiatrycznego
Część budek dla ptaków urzędnicy postanowili przekazać mieszkańcom (jedna posesja - jedna budka). By je otrzymać, trzeba się pofatygować do referatu gospodarki komunalnej urzędu, usytuowanego przy ul. Rzecznej 8, w sąsiedztwie śródmiejskiego targowiska, przynosząc na wymianę niewielkich rozmiarów elektroodpady np. drobny sprzęt AGD, RTV albo nieużywane już telefony komórkowe lub ładowarki. Natomiast w żadnym wypadku prosimy nie przynosić zużytych baterii, żarówek i świetlówek.
Budki będą wydawane do piątku 14 kwietnia do godz. 13, ale przed wizytą w urzędzie, najlepiej sprawdzić telefonicznie (tel. 32 43 92 047), czy jest jeszcze po co przychodzić.

Nowe lokum dla skrzydlatych. Zdj. Wacław Troszka

W akcji budowania budek lęgowych dla ptaków wzięły udział następujące szkoły:
• Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 15 (Chwałęcice)
• Zespół Szkół nr 6 (Boguszowice Stare)
• Szkoła Podstawowa nr 19 (Kłokocin)
• Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi nr 23 im. Górniczego (Niewiadom)
• Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki (Śródmieście)
• Zespół Szkół Budowlanych (Meksyk)
• Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych (Maroko-Nowiny)
• Zespół Szkolno-Rewalidacyjny Szkoła Życia (Maroko-Nowiny)
• Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 (Orzepowice)
• Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12 (Zebrzydowice)

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry