Strona główna/Aktualności/Miasto/Tak minął 2022 rok w Rybniku

Tak minął 2022 rok w Rybniku

01.01.2023 Miasto

2022 rok w Rybniku to otwarcie multimedialnego świata nauki na Kopalni Ignacy oraz Edukatorium Juliusz w dawnym szpitalu miejskim. Miniony rok to też wieża Eiffla na Paryżu, odbudowany Świerklaniec oraz Bel Mon Resort w Stodołach. 2022 rok w Rybniku to też sukcesy rybnickich szpadzistek i baseballistów Silesii. Co jeszcze? Zobacz nasze kalendarium!

STYCZEŃ

Ruszyła budowa mieszkań TBS.

 • 20 stycznia radni miejscy przyjęli uchwałę, w której wyrazili stanowczy sprzeciw wobec zaproponowanych wariantów przebiegu planowanej tzw. linii kolejowej CPK na trasie Katowice - Ostrawa, dzielącej dzielnicę Kłokocin na dwie części, i zarekomendowali rybnicki wariant, zakładający przerzucenie magistrali na wschodnią stronę autostrady. Podpisy przeciwko dzielących Kłokocin torów zbierali też mieszkańcy.
 • Ruszyła pierwsza inwestycja rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom”. Przy ul. Hallera powstaje efektowny budynek z 80 mieszkaniami czynszowymi i lokalami użytkowymi. Obok budowane jest też Centrum Edukacji Artystycznej.

LUTY

Rybnik otworzył drzwi dla uchodźców z Ukrainy. Zdj. WaT

 • W związku z napaścią Rosji na Ukrainę Rybnik otworzył szeroko drzwi dla tych, którzy uciekają przed wojną. Tylko od 24 lutego do 6 marca w przygotowanych przez miasto lokalizacjach - m.in. w hotelach Olimpia i Arena - zakwaterowanych zostało ponad 300 osób, a kolejne dziesiątki lokowały w domach rybniczan organizacje 28. Dzielnica i Rybnicka Rada Kobiet. Nasza pomoc trafia też bezpośrednio do Ukrainy, m.in. miast partnerskich Iwano-Frankiwska i Baru.

Sklep Półki Dobra cieszył się dużym powodzeniem

 • Takiego sklepu jeszcze nie było. Zamiast pieniędzmi płaci się tu słowem: „dziękuję”! Dla uchodźców z Ukrainy w mieście otwarto „Półki dobra”
 • W rybnickim szpitalu rozpoczęła działalność przychodnia kardiologiczna.
 • Uwagę architektów całego świata zwróciło Centrum Aktywności Lokalnej w Kło- kocinie, które znalazło się w czterdziestce nagrody Mies van der Rohe Award.

MARZEC

Nowe mieszkania na Kolejowej. Zdj. WaT

 • 32 mieszkania komunalne powstały w dwóch blokach wybudowanych przez ZGM w dzielnicy Meksyk przy ul. Kolejowej.
 • Szpital psychiatryczny w Rybniku uruchomił Centrum Zdrowia Psychicznego - na te- renie Kampusu przy ul. Rudzkiej działa nowa poradnia zdrowia psychicznego wraz z zespołem lecznictwa środowiskowego.

KWIECIEŃ

Srebrny medla szpadzistek. Zdj. RMKS

 • Ze srebrnymi medalami z turnieju drużynowego wróciły z mistrzostw świata juniorów w Dubaju szpadzistki RMKS-u Rybnik Alicja Klasik i Kinga Zgryźniak
 • W kopalni Ignacy w Niewiadomiu ruszyła Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), czyli małe centrum nauki, które wykorzystuje najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

SOWA na Ignacym. Zdj. S

 • Po mieście zaczęły kursować nowe autobusy - elektryczne z zielonymi rejestracjami i charakterystyczną naklejką „Jeżech na sztrom”.
 • „Pod Lipami” to nazwa filii Domu Kultury w Rybniku-Niewiadomiu, którą otwarto w rybnickich Buzowicach

MAJ

Seniorki pod jednym dachem Zdj. S

 • Wcześniej się nie znały, w maju zamieszkały pod jednym dachem - trzy samotne rybnickie seniorki wprowadziły się do mieszkania w wyremontowanej przez miasto kamienicy przy ul. B.Chrobrego 13. Prowadzi je OPS. To pierwsze w regionie mieszkanie chronione dla seniorek, którym wiek i stan zdrowia utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Świerklaniec odbudowany. Zdj. AK

 • Świerklaniec znów tętni życiem, muzyką, śpiewem i radosnymi głosami biesiadu- jących! 12 maja, po ponad roku od katastrofy budowlanej oficjalnie otwarto restaurację InoWino w odbudowanej, historycznej kamienicy, której ściana frontowa runęła na rybnicki deptak 18 marca 2021.

Kacper HTA na majówce. Zdj. AK

 • Aż pięć dni trwała tegoroczna muzyczna majówka „Maj, Bzy Rybnik i Ty”. W Kam- pusie wystąpili m.in. Myslovitz, Mrozu, Organek, rybnicki raper Kacper HTA, Łukasz Drozd OZD oraz inne zespoły z naszego miasta: San Giuseppe Gangsta, Vinifera, M2R1, Fuzja, White Deer

CZERWIEC

Kopalnia Ignacy otwarta. Zdj. WaT

 • Niezapomnianych wrażeń dostarczył widzom festiwal otwarcia Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu. To teraz kopalnia wiedzy i nauki. Największą jej atrakcją jest nowoczesna, interaktywna wystawa „Wiek pary”, a najważniejszym eksponatem uru- chomiona 100-letnia parowa maszyna wyciągowa szybu Kościuszko.
 • Przeniesienie ważącej 46 ton blisko 70-letniej betonowej muszli koncertowej było kluczową operacją gruntownej modernizacji parku Czempiela w Niedobczycach.

Pierwszy plenerowy koncert Maryli Rodowicz w Rybniku. Zdj. WaT

 • Po dwóch pandemicznych latach wróciliśmy do świętowania Dni Rybnika. W Kampusie wystąpił zespół De Mono z Andrzejem Krzywym oraz Maryla Rodowicz.

Młodzi baseballiści Silesii ze złotem!

 • W Rybniku odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów w baseballu. Silesia zdobyła złoto!

LIPIEC

100-lecie przyłączenia Śląska do Polski

 • W ramach obchodów 100. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski grupy rekonstrukcyjne wystawiły na rybnickim rynku inscenizację historyczną przypominającą pamiętne wydarzenia z 3 i 4 lipca 1922 r. Na rynku pojawiła się imitacja bramy powitalnej, przy której 4 lipca odbyło się powitanie przedstawicieli władz polskich i żołnierzy z 23. pułku artylerii polowej z generałem broni Stanisławem Szeptyckim i podhalańczyków.

SIERPIEŃ

Wieża Eiffla w Rybniku. Zdj. WaT

 • Od 17 sierpnia mamy w Rybniku wieżę Eiffla. Stoi na wyspie ronda Niedobczyce- -Paryż przy ul. Wodzisławskiej. To pomniejszona paryska wieża w skali 1:20.
 • Urodziny Zespołu Tańca Ludowego „Przygoda”, który świętował swoje 50-lecie trwały cały tydzień, a podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Przygoda 2022” oprócz rybniczan oglądaliśmy roztańczone zespoły m.in. z Meksyku, Francji, Indii i Litwy.

50 lat Przygody. Zdj. WaT

 • Po dwuletniej przerwie MOSiR zorganizował Alter Sport Festiwal. Zaprezentowało się ponad 20 różnego rodzaju klubów, sekcji i stowarzyszeń. Czego tam nie było? Od sportów siłowo-sprawnościowych przez sporty walki, strzelectwo i gry po dwórkowe po chodzenie po napiętej taśmie czy wspinanie się po drzewach.

WRZESIEŃ 

Edukatorium otwarte! Zdj. WaT

 • W pawilonie „Rafał” dawnego szpitala miejskiego „Juliusz” znów działa sala ope- racyjna, w której wykonywane są „zabiegi chirurgiczne”. Elektroskalpel może wziąć do ręki każdy zwiedzający nowoczesne Edukatorium Juliusz, które otwarto w odnowionym zabytku.

Nowe boiska Tygla. Zdj. WaT

 • Z większym entuzjazmem mogli rozpocząć nowy rok szkolny uczniowie Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Tadeusza Kościuszki 5. Dlaczego? Bo przy ich szkole otwarto nowoczesny kompleks boisk sportowych.
 • Pierwszą wystawę Rybnik Foto Festivalu otwarto w zdesakralizowanej kaplicy dawnego szpitala Juliusz.

Srebrne Rybki. Zdj. WaT

 • Drużyna Rybek Rybnik zdobyła tytuł drużynowych wicemistrzów Polski w miniżużlu.
 • Dwoma cennymi trofeami zakończyli sezon nasi bejsboliści. Wywalczyli Puchar Polski, a później wicemistrzostwo Polski.

Udany sezon baseballistów.

PAŹDZIERNIK

Bel Mon Resort w Stodołach Zdj. WaT

 • W pocysterskim dworku otwarto Bel Mon Resort w Stodołach z restauracją Mona, hotelem Lili i salonem Berry SPA.
 • Z okazji 90-lecia żużla w Rybniku w bibliotece zaprezentowano książkę „Czarny sport, czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku 1932-2022”. Zorganizowano też dwa turniejue - na stadionie przy Gliwickiej i miniżużlowym w Chwałowicach.

Kamień Reaktywacja

 • 3.563 zagłosowało w budżecie obywatelskim Rybnika na zwycięski ogólnomiejski projekt „Kamień - reaktywacja”.
 • - Szkoła to dom, który opuszcza się ze skrzydłami u ramion, a potem się lata - daj Boże - wysoko, a potem się wraca, by odnaleźć korzenie - mówił Tadeusz Chrószcz, dyrektor I LO im. Powstańców Śl. na jubileuszu 100-lecia szkoły w TZR.

100 lat ILO Powstańców Śląskich

 • Świętująca 75-lecie Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik” została 38. laureatem Honorowej Złotej Lampki Górniczej. 
 • Artur Domosławski za biografię „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” zdobył Górno- śląską Nagrodę Literacką „Juliusz”

LISTOPAD

Hala Mięsna odrestaurowana. Zdj. WaT

 • Rybnicki przedsiębiorca Norbert Gamoń gruntow nie odrestaurował i zmodernizował budynek dawnej stacji pomp miejskich wodociągów (późnej mieściła się tu hala mięsna). Po wstała tu galeria antyków z pracownią renowacji mebli i rzemieślniczą pracownią rzeźbiarską.
 • Wojtek Kowalczyk z kabaretu Czesuaf. Wspólnie z Agnieszką Litwin z kabaretu Jurki, Eweliną Wojtak z grupy Zdolni i Skromni oraz z prezydentem miasta Piotrem Kuczerą odsłonił 18 listopada przed schodami prowadzącymi do Teatru Ziemi Rybnickiej figurkę różowej świnki, symbol Ryjka.

GRUDZIEŃ

Świąteczna hale. Zdj. WaT

 • Takich świąt jeszcze nie było! Na rybnickim rynku kolędowaliśmy w przezroczystych halach, w których pachniało cynamonem, grzańcem i choinką. Na rynek wjechała też ciężarówka Coca-Coli.

Amelia Otremba podczas sesji w Ignacym. Zdjęcie Magdalena Glenc

 • Wspaniałym sukcesem na Mistrzostwach Świata w Podčetrtek na Słowenii zakończyło udany rok rybnickie Studio Tańca Vivero, prowadzone przez Izabelę Barską-Kaczmarczyk. Złoty i srebrny krążek wywalczyła Amelia Otremba (w kat. solo ballet open junior oraz solo jazz junior). 3 miejsce zdobyły Maja Kaczmarczyk i Maria Tomko w kategorii duety ballet children. 4 finałowe miejsce zajął duet Amelia Otremba i Emilia Stol w kategorii duety jazz junior. Choreografie przygotowała Patrycja Krawczak. Młode tancerki Vivero można podziwiać na fotografiach z niezwykłej sesji w kopalni Ignacy autorstwa Magdaleny Glenc.
do góry