Strona główna/Aktualności/Miasto/Skrzynia z kaplicą św. Juliusza

Skrzynia z kaplicą św. Juliusza

15.12.2023 Miasto

Dzisiaj w urzędzie miasta Janusz Gładysz, prezes rybnickiej Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury przekazał prezydentowi Rybnika Piotrowi Kuczerze efektowną, bogato zdobioną skrzynię, we wnętrzu której znajduje się dokumentacja projektowa zabytkowej kaplicy św. Juliusza.

Janusz Gładysz, prezes Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury, oprawną w cielęcą skórę dokumentację projektową kaplicy św. Juliusza przekazał prezydentowi Piotrowi Kuczerze w bogato zdobionej drewnianej skrzyni. Wykonał ją z pomocą swojej córki Karoliny, która zadbała o zdobiące ją ornamenty nawiązujące do oryginalnego wystroju kaplicy św. Juliusza. Zdj. Wacław Troszka
Kaplica ta, stanowi element dawnego szpitala miejskiego nazywanego przez rybniczan Juliuszem. Dokumentacja opracowana przez pracownię projektową Toprojekt, której szefem jest Marek Wawrzyniak powstała, dzięki dotacji z budżetu miasta w wysokości ponad 498 tys. zł przekazanej fundacji po stosownej uchwale rady miasta z czerwca tego roku.

Zobacz wideo:

Jak podkreślał Marek Wawrzyniak, dokumentacja ta jest efektem pracy zespołu liczącego około 40 osób, które zaangażowały się m.in. w szczegółową inwentaryzację zdesakralizowanej kaplicy, badania, a właściwie całe dochodzenie konserwatorskie, a także ekspertyzy i prace porównawcze. W efekcie udało się ustalić pierwotny wygląd ścian i stropów kaplicy niewiele mający wspólnego z jej wizerunkiem, do którego są przyzwyczajeni żyjący rybniczanie.

Projekt współczesnego wystroju kaplicy przedstawiono na wizualizacjach. Zdj. Wacław Troszka

W oparciu o liczne odkrywki i analizę wystroju innych zabytków pochodzących z tego samego okresu Marek Wawrzyniak i jego współpracownicy zaprojektowali współczesny wystrój kaplicy nawiązujący do oryginalnego jej wyglądu.

Architekt Marek Wawrzyniak  z pracowni Toprojekt, opowiedział w urzędzie o pracy i wysiłku włożonym w ustalenie jak wyglądał pierwotny, oryginalny wystrój ścian i stropów kaplicy. Zdj. Wacław Troszka

- To z jednej strony jest szczegółowy projekt prac konserwatorskich, mających zabezpieczyć wszystkie elementy kaplicy od posadzki przez ściany, ołtarze po stropy kaplicy, ale też mury zewnętrzne i kopułę, a z drugiej projekt adaptacji zdesakralizowanej kaplicy na potrzeby wielofunkcyjnej sali o przeznaczeniu głównie kulturalnym. Projekt uwzględnia wszystkie elementy obiektu, który ma zostać przywrócony do użytkowania, ale już w nowej roli m.in.: akustykę, oświetlenie, nagłośnienie i ogrzewanie oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe - mówi Marek Wawrzyniak, właściciel pracowni Toprojekt.

Prezydent Piotr Kuczera zapewnił prezesa fundacji Janusza Gładysza, że miasto pomoże jej w zdobyciu unijnego dofinansowania na renowację i modrnizację kaplicy św. Juliusza. Zdj. Wacław Troszka

Prezydent Piotr Kuczera, który dawną szpitalną kaplicę uważa za jeden z symboli Rybnika i jeden z jego najcenniejszych zabytków, wyraził nadzieję, że stworzony projekt doczeka się realizacji i zdeklarował pomoc miasta dla Fundacji na Rzecz Dóbr Kultury w staraniach o pozyskanie unijnej dotacji.

Skrzynia z dokumentacją projektową kaplicy św. Juliusza

29 zdjęć

15 grudnia w urzędzie miasta Janusz Gładysz, prezes rybnickiej Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury przekazał prezydentowi Rybnik Piotrowi Kuczerze efektowną, bogato zdobioną skrzynię we wnętrzu której znajduje się dokumentacja projektowa zabytkowej szpitalnej kaplicy św. Juliusza, stanowiącej element dawnego szpitala miejskiego nazywanego przez rybniczan Juliuszem.

 

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry