Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnik na niebiesko

Rybnik na niebiesko

10.04.2024 Miasto

Niebieski spacer, plenerowa zabawa integracyjna, zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży czy konferencja przeznaczona m.in. dla nauczycieli i rodziców - to tylko niektóre punkty bogatego programu obchodów przypadającego dzisiaj Dnia Świadomości Autyzmu, którego kolorem flagowym jest niebieski.

Obchody Dnia Świadomości Autyzmu w Rybniku rozpoczął niebieski marsz. Zdj. Wacław Troszka
Stąd niebieski spacer, a właściwie pochód, który rano przeszedł spod rybnickiej bazyliki na rynek, gdzie zorganizowano plenerową, głównie muzyczną zabawę integracyjną. W pochodzie wzięli udział m.in. podopieczni i wychowankowie rybnickich placówek szkolnictwa specjalnego i warsztatów terapii zajęciowej, którym towarzyszyli nauczyciele i opiekunowie, a także rodzice. W geście solidarności towarzyszyły im też przedszkolaki oraz dzieci i młodsza młodzież z kilku rybnickich przedszkoli i szkół podstawowych.

Integracyjna zabawa na niebieskim rybnikim rynku. Zdj. Wacław Troszka

Pod wrażeniem, tak dużej liczby młodych ludzi, którzy pojawili się na rynku był uczestniczący też w pochodzie prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- Powinniśmy o autyzmie mówić, powinniśmy się integrować i uświadamiać innym czym jest autyzm. Cieszę się, że w te wszystkie zaplanowane działania włączyło się również nasze muzeum. Niech dzisiaj Rybnik będzie cały na niebiesko! - mówił na rynku prezydent Piotr Kuczera.

Niebieskie kolorowanki. Zdj. Wacław Troszka

- Mam nadzieję, że dzięki naszym wspólnym działaniom osoby ze spektrum autyzmu, które nieco inaczej postrzegają otaczający nas świat staną nam się bliższe i będziemy z nimi mieli dobre relacje - powiedziała z kolei Agnieszka Antosz, dyrektorka rybnickiej Szkoły Życia, czyli zespołu szkolno-rewalidacyjnego, który w tym roku jest głównym organizatorem rybnickiego Dnia Świadomoiści Autyzmu.

Zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży odbyły się m.in. w Edukatorium Juliusz. Zdj. Wacław Troszka
Zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży związane m.in. ze zmysłami i postrzeganiem świata odbyły się w Edukatorium „Juliusz”, w mieszczącym się w rynkowym ratuszu miejskim muzeum wreszcie w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. O godz. 16 w bibliotece rozpocznie się ogólnodostępna konferencja poświęcona szeroko rozumianemu autyzmowi i sposobom radzenia sobie z zaburzeniami, które powoduje. Organizatorzy zapraszają na nią rodziców i bliskich osób ze spektrum autyzmu, a także nauczycieli i pedagogów.

Dzień Świadomości Autyzmu Rybnik 2024

47 zdjęć

10 kwietnia w Rybniku obchodzono Dzień Świadomości Autyzmu. Barwny korowód uczestników przeszedł spod bazyliki na rybnicki rynek. 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry