Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybniczanie z indeksami KUL

Rybniczanie z indeksami KUL

13.03.2024 Edukacja

- Nie zdali jeszcze matury, ale już są szczęśliwymi posiadaczami indeksów - mówi Małgorzata Wróbel, dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, o laureatach 9. edycji ogólnopolskich konkursów wiedzy z biotechnologii, historii i języka angielskiego, w których nagrodami są przepustki na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wśród zdobywców 15 indeksów na trzy wydziały tej uczelni jest siedmioro uczniów rybnickich szkół średnich.

Wśród nich jest Katarzyna Siedlaczek, maturzystka I LO im. Powstańców Śląskich, która właśnie wygrała Ogólnopolski Konkurs Wiedzy „Język angielski - pomysł na twoją przyszłość”. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Najprawdopodobniej skorzystam z tego indeksu - zapowiada Katarzyna Siedlaczek, maturzystka I LO im. Powstańców Śląskich, która właśnie wygrała Ogólnopolski Konkurs Wiedzy „Język angielski - pomysł na twoją przyszłość”. Projekt, jaki przedstawiła dotyczył sztucznej inteligencji.

- To dziedzina, która w ostatnim czasie ogromnie się rozwinęła. Wzięłam pod uwagę jej plusy i minusy. Sztuczna inteligencja może zastąpić ludzi w niektórych procesach pobierania danych czy automatyzowania pewnych procesów, ale jest też negatywnie postrzegana - w tej klasycznej wizji to obraz wielkiego komputera, który niszczy ludzkość - opowiada zwyciężczyni konkursu, która zapewniła sobie indeks Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.

Kasia interesuje się językiem angielskim od lat, a w wolnych chwilach rysuje i gra w grupie teatralnej w rybnickim MDK-u. - Od dziecka spędzałam czas w internecie, ucząc się angielskiego. Mam znajomych nie tylko w Europie, ale i poza nią. Język angielski otwiera na cały świat - mówi licealistka. Wśród laureatów konkursu wiedzy z języka angielskiego są też dwie inne reprezentantki rybnickich szkół: Zuzanna Gargała z IV LO „Kopernika” (2 miejsce w konkursie) i Zofia Faba z II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (3 miejsce). One również zapewniły sobie indeksy na wybrany kierunek Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.

W konkursie wiedzy z historii indeks Wydziału Prawa KUL wywalczył sobie Jakub Witoszek z II LO „Frycza”. Zdj. (S)

Z kolei w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy z Historii „Budować przyszłość na fundamentach przeszłości” nagrodami były cztery indeksy na Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, a zdobywcą jednego z nich jest Jakub Witoszek z II LO „Frycza” (2 miejsce).

- 10 lutego rozpoczął się chiński rok smoka i może to właśnie dlatego poziom prezentacji był tak imponujący. Przykro mi, że możemy wręczyć tylko cztery indeksy - mówiła prof. Hanna Witczak, prodziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL w Domu Kultury w Chwałowicach, gdzie 12 marca odbyło się uroczyste podsumowanie uczniowskiej rywalizacji.

To już dziewiąta edycja konkursów wiedzy, które IV LO w Chwałowicach organizuje wspólnie z KUL. Placówki współpracują z sobą od 11 lat. W sumie w tej edycji trzech konkursów - z biotechnologii, historii i języka angielskiego - wzięło udział 256 maturzystów m.in. z Lublina, Biłgoraju, Opola, Raciborza, Mikołowa, Tychów, Cieszyna, Ostrowca Świętokrzyskiego i Częstochowy. Wypełniali testy, pisali eseje i tworzyli prezentacje naukowe, a finaliści spotkali się 12 marca w chwałowickim liceum, gdzie przedstawili swoje prace trzem komisjom konkursowym złożonym również z wykładowców KUL.

- Nie pamiętam takiej sytuacji - mówi dyrektorka Małgorzata Wróbel. To właśnie w tej edycji trzy uczennice gospodarzy z IV LO "Kopernika" zdobyły trzy najwyższe miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy "Biotechnologia - jutro ludzkości", w którym nagrodą było 5 indeksów na kierunek biotechnologia Wydziału Medycznego KUL.

Maturzystki z chwałowickiego IV LO rozbiły pulę w ogólnopolskim konkursie z biologii i chemii, zajęły trzy pierwsze miejsca i zdobyły indeksy na KUL. Od lewej: Małgorzata Staroń, zwyciężczyni Wiktoria Cytryniak i Hanna Błażejewska. Zdj. (S)

- Skupiłam się na szczepionkach przeciw nowotworom i na terapii CART-T, która polega na modyfikacji limfocytów T, dzięki czemu istnieje możliwość zwalczania komórek nowotworowych w naszym ciele - mówi zwyciężczyni konkursu Wiktoria Cytryniak z IV LO.

Jeszcze nie wie czy zdecyduje się na studia na KUL. - Ale to fajna alternatywa - mówi licealistka. Podobnego zdania są jej szkolne koleżanki Hanna Błażejewska i Małgorzata Staroń, które również zapewniły sobie indeksy na wydział KUL.

- Interesuje mnie biotechnologia, ale również biostatystyka, która jest wykładana tylko na uniwersytecie w Białymstoku i trudno się na nią dostać - mówi Małgosia, zdobywczyni 3 miejsca w konkursie, która grywa też w Teatrze Na Pół przy TZR w Rybniku.

Hania Błażejewska swoją prezentację, która przyniosła jej 2 miejsce w konkursie, poświęciła nowym sposobom podawania szczepionek do naszego organizmu i szczepionkom na uzależnienie od kokainy.

- Opracowali ją brazylijscy naukowcy, bo Brazylia jest drugim na świecie krajem, który boryka się z tym problemem. Szczepionka na uzależnienie od kokainy jest rewolucyjnym pomysłem - mówi Hania, która jest też uczennicą rybnickiej szkoły muzycznej.

Gra na wiolonczeli, a próbkę swoich umiejętności pokazała w czasie koncertu kończącego uroczystość wręczenia nagród w Domu Kultury w Chwałowicach.

Hania najpierw odebrała symboliczny indeks, a potem zagrała "prześliczną wiolonczelistkę". Zdj. (S)

A z utworami Wojciecha Młynarskiego wystąpili w nim uczniowie IV LO i dwie rozśpiewane dyrektorki - Małgorzata Wróbel i Karina Abrahamczyk-Zator, szefowa DK.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry